Po raz pierwszy w 1996 r. z inicjatywy ówczesnej prezes ETK – Danuty Mańkut, przy współpracy z Ryszardem Skotnickim z elbląskiego Młodzieżowego Domu Kultury zjechały do Elbląga, jedne z najlepszych, zespoły amatorskie i profesjonalne, preferujące dawne dźwięki, dawne instrumenty, dawne stroje.
I tak już po raz osiemnasty zapraszamy elblążan i turystów do wspólnej zabawy, wspólnego przeżywania, zauroczenia dźwiękami dawno minionych epok. W tym roku, jak i w latach poprzednich, wystąpią najlepsze zespoły z Elbląga i okolic oraz zaproszeni goście. Tradycyjnie też odbędą się dwa koncerty: sobotni koncert inauguracyjny „Od średniowiecza do baroku” i niedzielny – „Koncert galowy”. Koncertom, też już tradycyjnie, towarzyszyć będą warsztaty.
Tegoroczną nowością jest fakt, że warsztaty będą miały charakter otwarty. W sobotę w godz. 11.00 – 12.00 tematem zajęć będzie „technika gry na lirze korbowej” (przed Ratuszem Staromiejskim a przypadku deszczu w Bibliotece Elbląskiej), w niedzielę w godz. 11.00 – 13.00 – „dudy średniowieczne”. Warsztaty prowadzić będzie m.in. Dominik Dembiński (Świeradów Zdrój). Warsztatom, zarówno w sobotę jak i niedzielę, towarzyszyć będzie wystawa dawnych instrumentów. Zobaczymy m.in. komence, rebek (XII w.), fidel (XV w.), platerspiel (XIII w.), violę do gamba (XVI w.), kopię elbląskiej giterny czy akordeony historyczne.
Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie warszawski zespół muzyki dawnej „Le passioni dell’anima”, który zaprezentuje muzykę włoskiego baroku, natomiast w niedzielę będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania się ze średniowieczna muzyką wokalną w wykonaniu białostockiego zespołu „Aulos”.
Wszystkich zapraszamy też do udziału w „Średniowiecznej paradzie”, która w niedzielę, o godz. 16.00 wyruszy spod pomnika Piekarczyka i przejdzie ulicami Starówki na dziedziniec Biblioteki Elbląskiej, gdzie odbędzie się pokaz walk rycerskich. W paradzie udział wezmą elbląscy rycerze, szczudlarze z Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego oraz wszystkie uczestniczące w XVIII EDMD zespoły.
Organizatorami tegorocznych EDMD są: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Młodzieżowy Dom Kultury, Biblioteka Elbląska; współorganizatorem: Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Sponsorami: Grażyna i Tomasz Zimińscy oraz Michał Waluk.
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Elbląskie Towarzystwo Kulturalne