Do wczoraj w Galerii El można było zwiedzać wystawę poświęconą 75. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie. Na otwarciu wystawy pojawił się sam konsul generalny Ukrainy w Gdańsku, Oleksandr Medownikow.
Jak informowaliśmy już wcześniej, wystawa ze względu na drastyczne zdjęcia i film dokumentalny była nieosiągalna dla dzieci. Organizatorem wystawy był generalny konsul Ukrainy w Gdańsku. Sama wystawa gościła już w wielu miastach Polski i na Elblągu jeszcze się nie skończy.
Wszyscy, którzy nie mieli okazji pojawić się w Galerii El, mogą obejrzeć fotoreportaż z wernisażu wystawy, który odbył się w piątkowy wieczór.
Wielki Głód na ziemiach Ukrainy to jedna z największych tragedii Europy XX w. i najpotworniejszych zbrodni komunizmu. Nie nastąpił w wyniku jakiegoś kataklizmu, lecz był wywołany sztucznie jako konsekwencja działań bolszewików, za wszelką cenę dążących do wykonania planu pięcioletniego. W wyniku kolektywizacji rolnictwa, rozkułaczania chłopów oraz bezlitosnych rekwizycji zboża, w latach 1932–1933 na Ukrainie zmarło co najmniej 3 miliony osób (niektórzy historycy podają liczbę 6–7 mln, a nawet 10–15 mln).
Faktom tym długo zaprzeczano. Wszelkie wypowiedzi na temat Wielkiego Głodu, aż do upadku ZSRR, były kwalifikowane jako przestępstwo „propagandy antyradzieckiej". Utajnione zostały również wyniki spisu ludności z 1937 r., ujawniające demograficzny aspekt Wielkiego Głodu. Stosowano także aktywne środki dezinformacji zachodnich dziennikarzy. O ukrywanie faktów oskarża się obecnie wielu ówczesnych korespondentów w ZSRR.
Obecnie państwa europejskie nie przechodzą obojętnie wobec tej ogromnej tragedii narodu ukraińskiego, będącej również tragedią całego świata. Wielki Głód na Ukrainie uznają za ludobójstwo rządy lub parlamenty 26 państw, w tym: Polska (uchwała Sejmu z 6 grudnia 2006), Argentyna, Australia, Azerbejdżan, Kanada, Mołdawia, Gruzja, Belgia, Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa, Stany Zjednoczone, Watykan i Ukraina. 28 listopada 2006 r. Rada Najwyższa Ukrainy, na wniosek prezydenta Wiktora Juszczenki, przyjęła ustawę uznającą Wielki Głód za zbrodnię ludobójstwa.
Fot. Milan