W Pasłęku powstaje pełnowymiarowe pole golfowe. Cieszą się władze i mieszkańcy 12-tysiecznego miasteczka, powody do radości mają również inwestorzy, którzy już zapowiadają, że będzie to najpiękniejsze i najlepsze pole golfowe w kraju.
Lokalizacja pola w Pasłęku (oddalonego od Elbląga o ok. 20 kilometrów) okazała się całkiem nieprzypadkowa. - Tutejsze okolice są wprost wymarzone dla golfistów, mam tu na myśli naturalnie ukształtowany krajobraz – mówi Kai Hulkkonen, jeden z udziałowców spółki Sand Valley Golf & Country Club. - Nie bez znaczenia jest także to, że w Polsce sezon golfowy trwa o ponad dwa miesiące dłużej niż w Skandynawii i choćby to powinno przyciągać Szwedów czy Finów do Polski – uważa Hulkkonen.
Podobnego zdania jest Lassi Pekka Tilander, fiński architekt, który jest przekonany, że znakomite usytuowanie i skomunikowanie pasłęckiego pola ze Skandynawią, Warszawą i Trójmiastem (bezpośrednie sąsiedztwo drogi E7, bliskość lotniska w Gdańsku) spowoduje prawdziwy najazd krajowych i zagranicznych miłośników golfa.
Do tego dochodzą walory rekreacyjno-krajoznawcze całego regionu. W odległości zaledwie 1 kilometra od powstającego pola funkcjonuje Stadnina Koni "Rzeczna". Zaledwie 6 kilometrów dzieli Pasłęk od Kanału Elbląskiego, a pobliski akwen Zalewu Wiślanego z portami w Elblągu, Tolkmicku, Fromborku i Kadynach to dobre miejsce dla miłośników windsurfingu, żeglarstwa i kajakarstwa.
Założeniem organizacyjnym pola jest utworzenie w Pasłęku zawodowej drużyny golfowej, do której rekrutowana będzie młodzież z pasłęckich szkół podstawowych i gimnazjów. Jak podkreślają inwestorzy, wszystkie lekcje będą odbywały się nieodpłatnie. - W Polsce golf jest wciąż sportem elitarnym, dlatego chcemy to zmienić – zapewnia Hulkkonen.
- Według szacunkowych danych, rocznie będzie odwiedzało pasłęckie pole około 33 tyś. graczy – uważa Wojciech Dziewulski, general menager Sand Valley Golf & Country Club. Zakres realizowanej inwestycji obejmuje: klub golfowy z akademią golfową, 6-dołkowym polem szkoleniowym, 18-dołkowym – pełnowymiarowym - polem mistrzowskim, który zajmie powierzchnię 81 hektarów. Dodatkowo planowaną infrastrukturą towarzyszącą będzie zespół hotelowo–konferencyjny, Spa, apartamentowce i baseny. Razem z zespołem rezydencji inwestycja zajmie ponad 105 hektarów powierzchni i będzie ukończona do 2011 roku. Po realizacji inwestycji spodziewane jest zatrudnienie ponad 120 osób.
Z danych firmy doradczej KPMG, w Polsce znajdują się 24 pola golfowe. Zarejestrowanych jest ponad 3 tyś. graczy. Ich liczba jednak stale rośnie o około 4 proc. rocznie. Ze wszystkich krajów z Europy Środkowej i Wschodniej najwięcej pól golfowych jest w Czechach, dokładnie 68.