Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje obecnie projekt pn. „Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014— 2020, działanie 2.3 „Gospodarka wodno — ściekowa w aglomeracjach”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”.
Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej dla całego projektu pn. Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg” to ponad 107 mln zł. W ramach projektu realizowana jest obecnie Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej 47 w Elblągu”. W dniu 07.04.2020 r. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podpisało z firmą Instal Warszawa S.A. umowę na realizację ww. zadania. Wartość kontraktu to ponad 193 mln zł.
Przebudowa i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Elblągu obejmuje budowę nowych obiektów, przebudowę, rozbudowę oraz wyburzenie części istniejących obiektów. Kolejnym z nowo wybudowanych obiektów jest stacja odwadniania osadu wraz z wiatą osadu odwodnionego. Budynek stacji odwadniania zlokalizowany jest w rejonie zaprojektowanej nowej kompostowni osadów przefermentowanych.
Fot 1. Budynek stacji odwadniania osadów przefermentowanych.
Fot 2. Stacja dozowania polielektrolitu
W skład kompletnej instalacji do odwadniania osadu przefermentowanego wchodzą: trzy wirówki odwadniające, trójkomorowe stacje przygotowania polielektrolitu (osobne dla każdej wirówki) oraz układ przenośników (niezależny dla każdej wirówki) odpowiedzialny za transport odwodnionego osadu na zewnątrz budynku pod wiatę osadu odwodnionego.
Fot 3. Ewakuacja odwodnionych osadów za pomocą przenośników taśmowych
Fot 4 i 5. Wirówki odwadniające
Odwodniony przefermentowany osad o zawartości suchej masy około 18-20% osad będzie kierowany do nowo zaprojektowanej kompostowni, gdzie wraz z dodatkiem materiału strukturalnego (słomy zbożowej oraz biodegradowalnych odpadów zielonych) zostanie poddany procesowi recyklingu organicznego, którego finalnym produktem będzie nawóz organiczny lub środek organiczny poprawiający właściwości gleby.
Stacja odwadniania osadu będzie pracowała w trybie automatycznym oraz zostanie włączona do systemu SCADA zlokalizowanego na centralnej dyspozytorni.