Ponad 3,5 miliona złotych pochłonie modernizacja i przebudowa Młodzieżowego Ośrodka Terapeutycznego Karan. Jak przekonuje ksiądz Edward Rysztowski, będą to dobrze wydane pieniądze. - Gdy 14 lat temu otwieraliśmy tę poradnię, pacjentów mieliśmy 200 - 250. Teraz rocznie mamy ich ponad 1000. Istnieje bardzo duża potrzeba poszerzenia naszej działalności. Do tej pory części świadczeń, nie mogliśmy wykonywać, ze względu na trudności lokalowe - dodaje dyrektor ośrodka. To powinno się zmienić już za półtora roku.
Ośrodek Karan przy ul. Królewieckiej przejdzie gruntowny remont. Prace rozpoczną się niebawem. Miasto wyłoniono już wykonawcę tego zadania. Dzisiaj (5 lipca) podpisano z nim umowę.
Elbląska firma Przemysłówka 03 wyremontuje, przebuduje i wyposaży siedzibę ośrodka. Dzięki temu, w budynku powstaną między innymi: nowe gabinety do terapii indywidualnej, a także do terapii grupowej, sala do zajęć sensorycznych. Całkowicie zmienią się również pokoje dla wychowanków ośrodka.
- Dysponujemy 28 miejscami i po modernizacji nie będzie ich więcej. Poprawią się natomiast warunki bytowe. W tej chwili pacjenci mieszkają w pokojach 6, 8 - osobowych, a dwudziestu chłopców korzysta z jednej łazienki. Po remoncie pokoje będą czteroosobowe i pojawi się więcej łazienek. Przewidujemy również utworzenie 4 miejsc hostelowych, dla elblążan, którzy wracają do miasta po leczeniu w różnych miejscach Polski i z różnych względów potrzebują jeszcze takiego tymczasowego pobytu - mówi ks. Edward Rysztowski, dyrektor ośrodka Karan w Elblągu.
Dodatkowo przed ośrodkiem powstaną miejsca parkingowe, chodnika, a sam teren zostanie oświetlony.
Cała inwestycja pochłonie 3 mln 667 tys. zł. Z tego dofinansowanie unijne to blisko 2,6 mln zł, a wkład własny miasta to ok. 1,1 mln. Zgodnie z umową, prace przy ul. Królewieckiej 197, powinny zostać ukończone 31 października 2019 roku.
Dla nas, jako dla wykonawcy, to realizacja ciekawa. Ostatnio zdarzyło się, że poruszamy się w tematyce leczniczej. Kończymy modernizację SOR w szpitalu wojewódzkim i przeprowadzamy się do Karanu. Te tematy nie są łatwe. Traktujemy to jako wyzwanie. Jestem przekonany, że z zadania wywiążemy się dobrze i w odpowiednim czasie
- zapewnia Antoni Klecha, prezes Przemysłówki 03, wykonawca inwestycji.
Głównym celem inwestycji ma być podniesienie jakości usług i rozszerzenie działalności ośrodka.
Coraz więcej dzieci ma coraz więcej różnorakich zaburzeń. Te dzieci w większości trafiają do naszej poradni zdrowia psychicznego. Kolejka wydłuża się i w tej chwili czas oczekiwania wynosi 2 miesiące. Potrzeba rozwoju jest coraz większa również w sferze uzależnień, od środków psychoaktywnych, alkoholu, gier komputerowych czy hazardu. Te osoby, chcielibyśmy objąć bardziej konsekwentną opieką. Rozbudowa infrastruktury pozwoli nam na podejmowanie działań terapeutycznych, również dla dzieci z autyzmem, z zespołem Aspergera, a także pracy z całymi rodzinami. Takiej "szkoły rodziców" do tej pory nie mogliśmy prowadzić w szerszym spektrum ze względu na trudności lokalowe. Podobnie jak w przypadku dzieci autystycznych. Formalnie mamy już w tej chwili możliwość udzielania pewnych świadczeń tej grupie pacjentów. W rzeczywistości nie mamy możliwości lokalowych, czyli gabinetu właściwego do prowadzenia tego typu działań. Po tej modernizacji będziemy mieć takie sale, wyposażenie, które umożliwią nam włączenie się w pomoc również dzieciom autystycznym. Pozostaje nam więc czekać do ostatniego października, abyśmy mogli się cieszyć możliwością podejmowania szerszych działań dla dzieci, młodzieży
- dodaje ksiądz Rysztowski.
W związku z modernizacją zwiększy się również liczba specjalistów pracujących w poradni. Po zakończeniu prac chcielibyśmy zatrudnić jeszcze dodatkowego psychiatrę, dwóch, trzech psychologów doświadczonych w pracy z dziećmi i młodzieżą, a także dwóch terapeutów, zapowiada dyrektor ośrodka.
Skoro miasto za to płaci co tam robi ksiądz dokłada się?Przecież to całkiem świeżo remontowane
A na Zakaźny Szpital dalej niema pieniędzy? dlaczego My z naszych pieniędzy musimy to finansować .Cóż to jest ośrodek terapeutyczny? a dom rodzinny to nie powinien sprawować opieki i wychowywać. Powinien być program STOP używkom i narkotykom już poczynając o d szkół podstawowych, dlaczego My mamy pokrywać koszta leczenia ludzi uzależnionych, chyba lepiej zapobiegać niż potem leczyć. Są choroby na które nie mamy wpływu i tu przykład Szpitala Zakaźnego, ten Szpital wymaga też rozbudowy i pilnej modernizacji.
kler sięga coraz bardziej po kasę miejską........
Taki fajny budynek i świetna lokalizacja... Czy nie można by tam umieścić czegoś, co powinno być łątwo dostępne, a znajduje się na obrzeżach? Te terapie to mogłyby się w jakichś spokojniejszych miejscach odbywać