W zeszłym roku elbląski magistrat rozpoczął prace nad opracowaniem Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy miasta Elbląg, w którym zawarta miała być koncepcja budowy nowego cmentarza komunalnego. Dokument miał być gotowy w połowie bieżącego roku, jednak prace nad jego przygotowaniem wydłużono o kolejny rok. Tymczasem budowa nowej nekropoli w naszym mieście może okazać się konieczna, gdyż cmentarz Agrykola jest już obiektem zamkniętym, a na jedynym otwartym cmentarzu Dębica w ostateczności może w końcu zabraknąć miejsc na pochówki. Czy zatem w niedalekim sąsiedztwie elbląskiej Dębicy ma zatem szansę powstać nowy cmentarz?
W zeszłorocznym budżecie naszego miasta ówczesne władze zaplanowały kwotę 200 tys. zł na wykonanie koncepcji budowy cmentarza komunalnego. Wcześniej jednak Departament Urbanistyki i Architektury rozpoczął opracowywanie zmian Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy miasta Elbląg, w którym miała się znaleźć koncepcja budowy nowej nekropolii.
Dokument miał być gotowy w połowie 2014 roku - Jest to jednak tylko plan i został on przełożony na czerwiec 2015 roku - mówi Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego UM w Elblągu. - Środki na wykonanie koncepcji budowy cmentarza zostały zdjęte; wyasygnowano z nich kwotę prawie 40 tys. zł na badanie geologiczne dwóch gruntów znajdujących się w sąsiedztwie Dębicy. Jeden z gruntów jest cały czas uprawiany przez rolników: ten zostanie przebadany do października br. Przy kolejnym ekspertyza zostanie wykonana w roku 2015. I w zasadzie jest to pierwszy etap do zadania, jakim miałaby być koncepcja budowy nowego cmentarza.
O jakie tereny chodzi? To grunty sąsiadujące z cmentarzem Dębica: jeden w stronę ul. Wschodniej, a drugi w kierunku Stagniewa; ten ostatni jednak z wyłączeniem sąsiadujących z Dębicą ogródków działkowych - Jeśli po przebadaniu okaże się, że grunty spełniają wszystkie warunki, będzie można przystąpić do opracowania koncepcji budowy cmentarza i dopiero wtedy będzie też można stwierdzić, czy te tereny pojawią się w Studium Uwarunkowań, jako teren z możliwością budowy cmentarza - dodaje Łukasz Mierzjewski.
Zaplanowanie i budowa nekropolii to zadanie proceduralne. Przede wszystkim teren pod cmentarz powinien być zlokalizowany w sposób wykluczający możliwość wywierania szkodliwego wpływu nekropolii na otoczenie. W szczególności na cmentarze należy przeznaczać tereny na krańcach miast, czy osiedli, skupisk ludzkich, na gruntach przeznaczonych pod zieleń publiczną lub odpowiednich na jej urządzenie, ale w pobliżu miejscowej sieci komunikacyjnej.
Cmentarz winien być oddalony co najmniej 150 m. od zabudowań mieszkalnych, zakładów produkujących artykuły żywności, zakładów żywienia zbiorowego bądź zakładów przechowujących artykuły żywności oraz od studzien, źródeł i strumieni służących do czerpania wody do picia i potrzeb gospodarczych.
Budowa nowej nekropolii w Elblągu na pewno rozwiązałaby problem dość szybko ubywających miejsc rezerwowych na cmentarzu Dębica. Na powstałej w 1974 roku nekropolii spoczywa już ok. 36 tysięcy osób.
Elbląg wymiera. Cmentarze to dobry biznes i patrząc na średnią wieku to trzeba zagospodarować dużo terenów pod budowę cmentarzy.
To jak to cmentarza jeszcze nie ma a już kaplica postawiona?
ciekawe jak smakują te owoce i warzywa z tych ogródków działkowych będących w tym dole na odciekach wód podziemnych z pobliskiego cmentarza? Mniam mniam.