Dokładnie rok temu Referat Planowania Przestrzennego w Departamencie Urbanistyki i Architektury UM w Elblągu rozpoczął prace nad zmianami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Elbląga, w którym miała się znaleźć ewentualna koncepcja kolejnego cmentarza, który mógłby powstać na terenie naszego miasta. Tymczasem zaczyna brakować miejsc do pochówku na elbląskich nekropoliach. W związku z tym Miasto zadecydowało o kolejnej rozbudowie cmentarza Dębica. W niedługim czasie powinny pojawić się tu nowe kolumbaria, alejki wraz z małą architekturą i oświetlenie.
Dwa cmentarze komunalne w Elblągu - Agrykola i Dębica - to główne miejsca wiecznego spoczynku elblążan. Z roku na rok coraz mocniej zarysowuje się jednak problem braku miejsc na tych nekropoliach. Na powstałym w 1946 roku cmentarzu komunalnych "Agrykola" od lat nie wydziela sie nowych kwater.
Dlatego od wielu lat coraz więcej terenów zielonych leżących w okolicach Parku Leśnego Bażantarnia, przeznacza się pod cmentarz Dębica. Nekropolia powstała w 1974 roku i szacuje się, że pochowano tu ponad 30 tys. zmarłych, a obszar cmentarza z roku na rok powiększa się. 8 lat temu oddano tu do użytku pierwsze dwa segmenty kolumbarium, czym zapoczątkowano w Elblągu nową formę chowania osób zmarłych. Sukcesywnie, od 2005 roku, cmentarz ulega też ciągłej rozbudowie, która jest etapowana i przyjęta w wieloletnim planie aż do 2020 roku. Na ten cel w przeciągu 15 lat elbląski magistrat ma zamiar wydać prawie 14 mln zł.
W październiku 2013 roku "Dębica" rozszerzyła się o kolejne tereny znajdujące się nieopodal nowego Domu Pogrzebowego. Na zakres prac złożyło się tu wtedy mechaniczne karczowanie drzew oraz pni, wykopy w gruncie, wywóz urobku oraz plantowanie terenu.
Będą nowe miejsca spoczynku
Obecnie planuje się dalsze powiększenie nekropolii. Miasto ogłosiło kolejny przetarg - tym razem na wykonanie robót budowlanych, które złoża się na rozbudowę cmentarza. W ich zakres ma wejść wykonanie alejek pomiędzy kwaterą 28 a kwaterą E IV 13, z uwzględnieniem wykonania odwodnienia alejki o długości ok. 136 m oraz nawierzchni z kostki betonowej oraz utwardzonego placu pod kontenery na odpady. Wykona się także ukształtowanie terenu w obrębie kwater E IV 13 i E IV 14. Na cmentarzu pojawią się także dwa dwustronne kolumbaria, tzw. północne w tym jeden z kwietnikiem i jeden bez kwietnika wraz z zagospodarowaniem terenu (ławki, nawierzchnia z kostki betonowej) w obrębie kwatery E II 2, wykona się także regulacje słupów oświetleniowych wraz z montażem osłon zabezpieczających.
Zainteresowane firmy mogą składać dokumenty w Urzędzie Miejskim w Elblągu do 7 kwietnia br. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie.
opr.
AS
to jest ten kierunek rozwoju miasta, jego przyszłość rysuje się dzieki tej iwnestycji w jasnych barwach, przynajmniej po smierci mieszkańcy spoczną w cywilizowanych warunkach, dobrze byłoby gdy w mieście powstało z 5-10-20 dużych ośrodków opieki na osobami starszymi aby i za życia, przynajmniej w ostatnich jego latach osoby te poczuły się jak w cywilizowanym świecie
Szkoda, ze stara część cmentarza jest zaniedbana i zapomniana.
Będzie gdzie zamieszkać.
Krzepiąca wiadomość!