Oddany do użytku został skwer katedralny, na którym od dziś (17 lipca) można korzystać w uroków fontanny oraz gry, która w ciekawy sposób prezentuje historię Elbląga. Zakończono bowiem projekt „Zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami: Rybacka-Mostowa i Wodna z elementami ogrodu archeologicznego”.
Pierwsze zagospodarowanie tego terenu sięga 2009 roku. - Było to za czasów prezydentury Henryka Słoniny, gdzie wykonano tutaj piękne tereny zielone i ciągi piesze. Już wtedy było to miejsce, które elblążanie chętnie zaczęli odwiedzać – mówił Marek Pruszak, wiceprezydent Elbląga. - W ramach tamtego projektu była też opracowana dokumentacja na tzw. ogród archeologiczny.
Od 2012 r. o dalszych losach tego terenu decydował już prezydent Grzegorz Nowaczyk. - W latach 2012-2013, za prezydentury pana Grzegorza Nowaczyka zrodził się projekt na rewitalizację wieży Katedralnej i tego placu. Wystąpiono wtedy z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych, a umowę podpisano w lutym 2013 r. na częściowe sfinansowanie przez Unią Europejską z RPO – przypominał Marek Pruszak. - Nam przypadło w udziale wyłonienie firmy i podpisanie umowy z wykonawcą – firmą Eko-Inbud z Gdańska.
Projekt „Rewitalizacja wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu oraz terenu pomiędzy katedrą a ulicami: Mostową, Wodną i Rybacką” wyniósł prawie 4 mln zł, z czego 70 proc. zostało dofinansowane z unijnych środków. Natomiast roboty przeprowadzone na skwerze wyniosły ok 1 mln 700 tys. zł.
- W ramach dodatkowych prac wykonaliśmy piękne oświetlenie i tablice zasilające nagłośnienia, dzięki czemu na tym pięknym terenie oprócz rekreacji i odpoczynku bedą mogły odbywać się koncerty – stwierdził Marek Pruszak.
Fontanna będzie czynna między 9.00 a 22.00. Niskie strumienie będzie można podziwiać do godziny 17.00. Później będą już strumienie wysokie. O godz. 12.30 i 16.00 odbędą się dzienne pokazy, a o godz. 19.00 i 21.30 zobaczyć będzie można nocne pokazy z elementami świetlnymi. Każdy pokaz będzie trwał ok. 10 minut. - Myślę, że to miejsce będzie przyciągać wielu gości. Nie tylko turystów, ale i elblążan – dodał Marek Pruszak.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wiceprezydent Elbląga, Marek Pruszak, prezes firmy Eko-Inbud Tomasz Balcerowski, kierownik budowy Marcin Piórkowski, przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Elblągu Maria Gawryluk, a także dzieci przedstawione jako "przedstawiciele użytkowników": Weronika Sprawka oraz Maria Zwierzyńska z Zespołu Szkół Pijarskich.
Mimo wszystko trzeba przyznać, że jest to fajny wynalazek i zwłaszcza dzieciaki mogą się tym nacieszyć, a o to właśnie chodzi żeby tak robić. Boli mnie jednak to, że piszecie o finansowaniu tego z Uni. Zrozumcie wreszcie, że to są nasze pieniądze, które odzyskujemy w niewielkiej ilości.
Jednak można, jak to uczynił pan Pruszak przy oddawaniu zakończonej inwestycji, wspomnieć że do zmiany wyglądu placu katedralnego przyczynili się p.p. Słonina i Nowaczyk / łącznie z pozyskaniem funduszy unijnych /.
W Elblągu jest kilka fontann i nie działają lub szpecą bo ich stan uwłacza nam mieszkańcom.Popatrzmy fontanna koło tzw.Pigalaka nieczynna.Płac Słowiański -fontanna po remoncie???? chyba żart a inne to ruiny.
fontanna bez nazwy to się nie liczy, kompletnie bez sensu jest
Nareszcie oglądam zdjęcia z Elbląga z radością - bo widzę wesołe dzieciaki. Miasto umiera i więcej inwestycji dla młodych.
badziewie wioskowe