Elbląski ALSTOM produkuje turbiny dla całej grupy ALSTOM (z wyjątkiem oddziałów w Chinach). - W tym roku mija 175 lat, kiedy produkujemy turbiny w Elblągu – mówi Wojciech Peret, dyrektor tutejszej fabryki Turbin. - Wszystko zaczęło się w 1837 roku przez pana Ferdynanda Schichaua. Dziś możemy otworzyć nową spawalnię. Dotychczasowa spawalnia, która mieściła się przy ul. Grunwaldzkiej, została przeniesiona do nowego budynku. Nowa siedziba i modernizacja dotychczasowych zasobów spawalni kosztowały niemal 27 mln złotych.
Wojciech Peret, członek zarządu ALSTOM i dyrektor fabryki Turbin, z dumą oprowadzał przybyłych po imponującej siedzibie podległej mu jednostki. - Wszyscy wiedzą, że my produkujemy turbiny, ale tak w szczegółach myślę, że niewielu wie, jak to się odbywa, ani jak się zaczęło – stwierdził Wojciech Peret. - W tym roku mija 175 lat, od kiedy produkujemy turbiny. Wszystko zaczęło się w 1837 roku, za sprawą pana Ferdynanda Schichaua, który rozpoczął produkcję turbin parowych, wyposażenia okrętów, kotłów parowych, lokomotyw i części do słynnych niemieckich ubotów. Po wojnie rząd zdecydował kontynuować tradycję wytwarzania turbin i elementów do przemysłu okrętowego. Wtedy powstały zakłady mechaniczne ZAMECH, które przez szereg lat, do 1990 roku, produkowały turbiny. W 1990 roku Zakłady Mechaniczne ZAMECH zostały przejęte przez firmę ABB, rok później ALSTOM przejął całość udziałów i do dzisiejszego czasu funkcjonuje w ramach koncernu ALSTOM..
Poza historią firmy, dyrektor Peret przedstawił dzisiejszy kształt zakładu turbin. - Mamy cztery wydziały produkcyjne, tj. wydział obróbki kadłubków i montażu turbin, gdzie obrabiamy najcięższe elementy stacjonarne i montujemy całe turbiny, jest wydział produkcji i montażu wirników, gdzie produkujemy i montujemy wirniki do turbin, wydział produkcji łopatek- największy liczebnie pod względem ilości zatrudnienia i parku maszynowego, i wydział obróbki, który produkuje elementy drobne, tę galanterię niezbędną do pracy turbiny.
Zadaszona hala produkcji turbin zajmuje powierzchnię 32000 m2. Bezpośrednio z niej towary mogą być, przez rzekę Elbląg i Zalew Wiślany, transportowane do morza. Jest to jedna z opcji przemieszczania produkcji. Obecnie jednak większość produktów przewożona jest drogą lądową. Ostatni raz korzystano z drogi wodnej 10 lat temu, kiedy trzeba było przewieźć 130 tonową turbinę.
ALSTOM dba o środowisko, jak może oszczędza wodę i energię elektryczną. - Wymieniliśmy całą stację kompresorową, dzięki czemu znacznie spadło zużycie energii z tytułu produkcji sprężonego powietrza – wymienia dyrektor Peret. - Zbieramy też szarą wodę tzw. deszczówkę, która jest zbierana z dachów, oczyszczana i wykorzystywana np. w toaletach. Mieliśmy również pomysł zbierania j ciepłej wody z pryszniców, ale nikt nie był w stanie zaoferować nam odpowiednich urządzeń. Myślimy jednak o tym bardzo mocno, żeby być jak najmniej uciążliwymi dla środowiska.
Sukces fabryki turbin, to nie tylko nowoczesne hale, czy ekologiczne wykorzystywanie energii. To przede wszystkim długoletnia, sprawdzona kadra fachowców.
- Jeśli chodzi o wiek naszych pracowników, to jesteśmy dość wiekową załogą . Średni staż pracy to 30 - 40 lat. Mamy grono techników z wykształceniem średnim, aczkolwiek ciągle rośnie też wskaźnik pracowników z wykształceniem wyższym – z nieukrywaną dumą mówi dyrektor Peret.
Do końca przyszłego roku załoga ma się zwiększyć. Wymaga tego stale rosnąca liczba zamówień.
Widzę że przepisy BHP olewają, jak można taki załopatkowany korpus stawiać na takich skrzyneczkach?
A Nowaczyk co tam robi? Przecież on nie ma nic wspólnego z Alstomem.
Do 123: Nowaczyk poszedł fotkę sobie strzelić.
Co do samego artykułu - z tego co mi wiadomo F. Schichau nie zaczynał od produkcji turbin, tylko od maszyn rolniczych, więc 175 lat ma sam zakład, a nie tradycja turbiniarska.
Maszyny rolnicze produkował F. Komnick - Schichau od razu poszedł w przemysł stoczniowy.
Na zdjęciu numer 41 42 i 43 widzę że Jaś Fasola tam wizytował
Imponujące!!!!
Uroczystość podniosła, nowoczesność widoczna, ale ludzie tacy sami radośni jak za PRL, czy ten naród tak już ma, że nawet nie mają powodów do uśmiechu ? fot. 38
Do anonima: przepisy BHP to akurat sa jak najbardziej w tej firmie przestrzegane.
Zatrudniajcie ,zatrudniajcie a SZAMP itak wszystkich zwolni!!