Urząd Miejski w Elblągu podjął decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla Spółdzielni Mieszkaniowej Zakrzewo w sprawie termomodernizacji bloków mieszkaniowych. Oznacza to, że spółdzielnia „skróciła” drogę do rozpoczęcia prac budowlanych. Teraz trzeba tylko wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę i pozyskać środki na inwestycję.
Wybudowane w 1978 roku wieżowce z wielkiej płyty na osiedlu Zawada, doczekają się termomodernizacji. W pierwszym etapie, jeszcze w tym roku spółdzielnia Zakrzewo planuje rozpocząć docieplenie i remont trzech budynków przy ul. Kalenkiewicza. Spółdzielnia stara się o dofinansowanie tej inwestycji z funduszy unijnych.
Spółdzielnia złożyła w Urzędzie Miejskim w Elblągu wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Magistrat podjął jednak decyzję o umorzeniu postępowania w tej sprawie.
- Projektowane przedsięwzięcie pn.: „Elbląskie osiedle Zawada przyjazne ludziom i środowisku – nieruchomości budynkowe przy ul. Kalenkiewicza 1-6, Kalenkiewicza 7-11, Kalenkiewicza 12-17” jako zamierzenie budowlane ma charakter infrastrukturalny i wymagać będzie pozwolenia na budowę tj. decyzji określonej w art. 72 ust.1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Przedsięwzięcie dotyczy 11-to kondygnacyjnych budynków mieszkalnych wielorodzinnych – można więc przyjąć, że ma charakter miejski. Jak wynika z informacji zawartych w „Karcie informacyjnej przedsięwzięcia”, załączonej do wniosku, realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia z uwagi na jego usytuowanie i lokalny zasięg oddziaływania (oddziaływanie ogranicza się do terenu inwestycji) nie będzie ingerować, ani negatywnie oddziaływać na wyznaczone obszary ochrony przyrodniczej, w tym również na obszary Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Zastosowane technologie robót dają pewność, że przedsięwzięcie nie będzie powodować ponadnormatywnego oddziaływania na środowisko na etapie realizacji i eksploatacji.
Nieznaczny wpływ inwestycji na środowisko ogranicza się do etapu prowadzenia robót,
z czym związany będzie hałas emitowany podczas budowy przez pojazdy i urządzenia oraz wytwarzanie odpadów. Roboty budowlane wykonywane będą wewnątrz i na zewnątrz budynków. W trakcie realizacji robót zostanie wyodrębnione i zorganizowane miejsce na gromadzenie odpadów z zastosowaniem selekcji. Realizacja inwestycji nie będzie oddziaływać negatywnie na sąsiadujące budynki. Zarówno prace dotyczące realizacji przedsięwzięcia, jak też normalna eksploatacja nie spowodują negatywnych zjawisk w środowisku gruntowo-wodnym. Nie przewiduje się żadnych oddziaływań transgranicznych. Nadrzędnym celem inwestycji jest energooszczędność. Planuje się zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną i minimalizację jej strat w budynkach mieszkalnych. Zmniejszenie zużycia ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej wpłynie na poprawę klimatu w mieście poprzez zmniejszenie produkcji ciepła w Elektrociepłowni.
Z powyższego wynika, że przedmiotowe przedsięwzięcie nie spełnia jednocześnie przesłanek wymienionych w w.w. zaleceniach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, ponieważ nie będzie potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko – czytamy w uzasadnieniu decyzji Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Przypomnijmy, że Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zakrzewo” aplikuje o środki z Unii Europejskiej już od 2 lat.
- Wniosek złożyliśmy do Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013, w ramach osi priorytetowej 4 „Rozwój, restrukturyzacja i rewitalizacja miast”, z której przewiduje się dofinansowanie działania „Humanizacja blokowisk” - mówi Urszula Orłowska-Budo, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Zakrzewo. - Staramy się o dofinansowanie 80% kosztów, które wynoszą łącznie około 11 mln zł.
Gdyby udało się pozyskać pieniądze, prawdopodobnie jeszcze w tym roku ruszy termomodernizacja i remont elementów loggi trzech budynków przy ul. Kalenkiewicza 1-6, 7-11 i 12-17.
Budynki z wielkiej płyty zostały wybudowane 32 lata temu. Ich ściany nie spełniają już norm cieplnych, co powoduje straty ciepła i duże zużycie energii cieplnej. Realizacja inwestycji przyczynić się ma do zwiększenia oszczędności energetycznych (zapotrzebowania na energię zmniejszy się w każdym z bloków o 35 %), poprawy warunków zamieszkiwania, poprawy walorów estetycznych budynków mieszkalnych.
Prace polegać będą na wykonaniu termomodernizacji budynków wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi. Zakres robót budowlanych obejmuje docieplenie wraz z kolorystyką elewacji budynku, wymianę stolarki okiennej, remont elementów loggi, remont instalacji c.o. oraz izolację cieplną stropodachu wraz z pokryciem dachu w obrębie maszynowni dźwigów osobowych.
W przypadku pozyskania środków remont mógłby się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć w przyszłym.
- Decyzja czy otrzymamy fundusze z Programu Operacyjnego Warmia Mazury ma zapaść w pierwszym kwartale 2010 r. Jeśli nie dostaniemy pieniędzy, to będziemy się starać o kredyt termomodernizacyjny – zapowiada prezes Urszula Orłowska-Budo.
Wieżowce na Zawadzie są piękne. Szczególnie inwencja twórcza lokatorów nie zna granic - chodzi mi o zabudowy balkonów.
Przecież te budynki były już w latach 90 ubiegłego wieku termomodernizowane. Ile razy jeszcze będziemy dopłacać do tych bud. A może by tak spółdzielcy za swoje je robili wszak nie odpalają doli nikomu jak sprzedają mieszkania w nowowyremontowanych budynkach a tylko cena im nagle rośnie o 60% po remoncie.
Ciekawski nie przeginasz?
suche obietnice, pokazali by jakieś plany, wizualizacje itp nie chce mi sie wierzyc ze roboty maja ruszyc niebawem a takowych niema. czy tego typu bloki w kraju juz sa zmodernizowane tym sposobem? a może to zwykłe malowanko za grube pieniądze.gdyby bloki stały sie nowocześniejsze wizualnie i ekonomiczniejsze to cena powinna wzrosnąć ,to nie uniknione...
To jest ciekawa sprawa jednego dnia ginie woda, drugiego dnia ocieplenia?, a prezes jakoś od stołka nie może się odkleić.Przecież po tej wodnej sytuacji już powinna być na zielonej trawce.Zarząd stracił swoją wiarygodność.To się długo będzie pamiętać.
Oby ta modernizacja była wykonana solidnie i fachowo, bez fuszerki jak przy zeszłorocznym "ODNAWIANIU" klatek - nie wiem kto to odebrał i ile za to wziął, a panowie zamiast pracować i uwijać się z robotą to od samego rana radyjko i piep...enie o głupotach, a "remont" ciągnął się kilka miesięcy.
Ciekawski ciebie popierniczyło do bólu. Co do remontu, to ciekawe, czy jak juz zrobia te ocieplenia to od razu wzrośnie w czynszu fundusz remontowy. Jak zrobili w końcu w blokach na korytarzach oświetlenie czasowe (o co od wielu lat domagali się lokatorzy), czym zaoszczędzaja bardzo dużo energii i nie muszą tak często wymieniać zarówek, to zaraz po tym wsadzili do czynszu nową pozycję "energia" -BANDA ZŁODZIEI
Oczywiście komentatorom trudno zrozumieć, że ocieplenia trzeba naprawiać, a za zużytą wodę trzeba zapłacić.
Pan Prezydent mógłby pomyśleć o dociepleniu budynków przy Grottgera. Z reguły mieszkają tu ludzie starzy i na wiele nie mogą liczyć, ale w tych poniemieckich budynkach gdyby było cieplej i szczelniej ... Pomarzyć, piękna rzecz. Pozdrawiam.
Oczywiście równy księgowy ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem, bo tylko cyferki ma przed oczami...