Jest szansa, że Willa Syrena jednak powstanie w Elblągu. Inwestor – Capital Park z Warszawy prowadzi rozmowy z elbląską Spółdzielnią Mieszkaniową Parkowa. Według naszych informacji, spółdzielnia chce wykonać taki sam obiekt, jak planował Capital Park. Ceny mieszkań mają być jednak zdecydowanie niższe. Obie strony nie chcą jednak potwierdzić, czy chodzi o sprzedaż działki czy raczej o wspólną inwestycję.
Inwestor – firma Capital Park – deklarował, że pod koniec 2009 r. budynek będzie już gotowy. Jednak pod koniec ubiegłego roku pojawiły się informacje, że kupnem mieszkań w drogim apartamentowcu praktycznie nikt nie jest zainteresowany. Do tego nałożył się kryzys gospodarczy. Mówiono, że koszt 1 m2 mieszkania w Willa „Syrena” oscyluje nawet w granicach 8 tys. zł. Stąd wyhamowanie inwestycji.
- Inwestycja w Elblągu jest na razie wstrzymana – mówi Artur Pietraszewski z firmy Capital Park, która jest właścicielem terenu po byłym kinie Syrena. – Cały czas analizujemy elbląski rynek nieruchomości. Jak na razie warunki ekonomiczne miasta nie pozwalają nam na rozpoczęcie budowy. Choć pewne ożywienie na rynku nieruchomości w Elblągu już widać. Jednak nie jest to jeszcze poziom uzasadniający rozpoczęcie inwestycji w segmencie „Premium”.
Tymczasem ,według naszych informacji, Capital Park prowadzi już bardzo zaawansowane rozmowy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Parkowa w Elblągu. Spółdzielcy chcą przejąć od inwestora działką i wybudować apartamentowiec.
- Mogę potwierdzić informacje, że takie rozmowy są prowadzone w sprawie działki po kinie Syrena – mówi Henryk Wojciechowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Parkowa. – Chcemy na tym terenie wykonać obiekt, który miał powstać – czyli Willa Syrena. Budynek będzie miał powierzchnie przeznaczone na mieszkania oraz funkcje handlowe. Będzie również parking i windy. Jednak ceny sprzedaży nieruchomości będą dostosowane do wymogów rynku lokalnego.
Informacje o prowadzeniu rozmów ze Spółdzielnią Mieszkaniową Parkowa potwierdza także Artur Pietraszewski z firmy Capital Park.
- Rozmowy rzeczywiście są prowadzone. Wielokrotnie deklarowaliśmy, że inwestycja Willa Syrena w Elblągu stanowi ważny projekt w portfelu naszego funduszu inwestycyjnego i naszym celem jest jej realizacja. Na obecnym etapie nie chcemy jednak mówić o szczegółach i warunkach ewentualnej współpracy z SM Parkowa. O zakończeniu procesu negocjacyjnego i przystąpieniu do realizacji poinformujemy elblążan niezwłocznie – informuje Artur Pietraszewski.
Budynek Willa „Syrena”, według założeń Capital Park, ma mieć zaledwie 5 pięter i znajdą się w nim tylko 42 lokale. Na wyższe piętra zawiozą mieszkańców ciche windy. Wszystkie lokale posiadać będą balkon lub loggię, zaś te na najwyższym piętrze – duże tarasy z widokiem na miasto. W zamierzeniach inwestora konstrukcja budynku i ścian działowych będzie spełniać podwyższone normy ochrony akustycznej, zapewniając komfort codziennego wypoczynku i pracy. W „Willi Syrena” zostaną zastosowane również nowoczesne rozwiązania instalacyjne, zapewniające oszczędną i wieloletnią bezawaryjną eksploatację. Wybierając system ogrzewania i mechanicznej wentylacji, kierowano się obowiązującymi normami wykorzystania energii, zgodnie z hasłem „budownictwa zrównoważonego” (sustainable housing). Każdy z mieszkańców będzie miał do swojej dyspozycji szybkie łącze internetowe i TV-sat. System kontroli dostępu do budynku zapewni całodobowy monitoring. Dla samochodów zostanie przeznaczony obszerny parking podziemny. Inwestor wyposaży każde mieszkanie w nowoczesne drzwi antywłamaniowe, a także system kontroli dostępu. Wszyscy mieszkańcy otrzymają piloty i karty zbliżeniowe. Nad ich bezpieczeństwem będzie też czuwać system kamer.
Czy jednak w przypadku przejęcia projektu przez Spółdzielnię Mieszkaniową Parkowa i założeniu, że ceny powierzchni będą dostosowane do warunków lokalnych, te wysokie standardy wyposażenia mieszkań zostaną utrzymane?
Do tematu wrócimy wkrótce.
Niższe ceny = niższy standard wykonania. Cóż, coś za coś. Moim zdaniem na terenie po kinie Syrena i niesławnej "dolinie rospudy" powinno powstać coś dużego, nawiązującego rozmiarami raczej do budynku na apolitycznym rogu, albo i większego. Śródmieście to śródmieście, kurna!
...widok na Elbląg...z max 5 piętra :)
Awaria prądu i jestes usiedlony w swoim mieszkaniu albo do niego nie wejdziesz :P
@Sven zgadam się z Tobą, w takim miejscu powinien powstać 7-10 piętrowiec z usługami, biurami i mieszkaniami a nie takie maleństwo @elektryk: niższa cena mieszkań to klatka schodowa będzie normalna a nie winda, co najwyżej marmur chiński i granit na schodach ;)
Obecnie w Śródmiesciu powinien być zakaz budowy budynków poniżej 5 kondygnacji! Ludzie nie bójcie się szklanych wieżowców!;)
najwyraźniej w inwestycje mieszkaniowe już wszystkie elbląskie leszczyki z kasą zostały wrobione, teraz kilka lat zastoju przed nami,
Ja nieraz mam wrażenie, iż urbanistyczni decydenci w tym mieście są patologicznie krótkowzroczni. Przecież w ciągu najbliższych dwóch dekad jakiekolwiek miejsca w centrum miasta będą na wagę złota, więc już dziś każdy centymetr powinien być odpowiednio wykorzystany. Nie bez powodu we wszystkich miastach w krajach rozwiniętych centra zabudowane są wysoko. Takie budynki zajmują relatywnie małą powierzchnię, a oferują dużą liczbę pomieszczeń i spełniają wiele funkcji. Czy władze Elbląga i tutejsze firmy budowlane sądzą, że nasze miasto jest na tyle nieatrakcyjne, iż można tutaj sobie stawiać budyneczki poniżej 5 pięter? Ciekawe, skąd weźmiecie grunt pod zabudowę za kilkanaście lat. A może będziecie lansować pogląd, że centrum miasta to Modrzewina?
Do Svena: masz trochę dziwne podejście do spraw urbanistyki ... chcesz mieć wysoką zabudowę w takich miejscach jak w tym po kinie Syrena? ... jakaś estetyka i porządek musi być zachowana, więc 5-piętrowe budynki w okolicach wspominanego miejsca są jak najbardziej wskazane! W tym miejscu można za przykład dać 4-kondygnacyjny budynek na ul. Żeromskiego. Świetna lokalizacja, duża powierzchnia zabudowy, cicha okolica, park w pobliżu ... dlaczego inwestor nie wykorzystał tej działki w inny sposób, dlaczego nie postawił tam 15-piętrowego molocha? W tym miejscu mogę przytoczyć również sprawę "Złotej 44" - najwyższego apartamentowca w Polsce (192m), którego budowa zatrzymała się na 15 piętrze i do dziś stoi i straszy swoim wyglądem. Jeśli w stolicy taka inwestycja nie ma prawa bytu to dlaczego w naszej mieścinie ktoś ma się za coś podobnego brać. Taka budowa to są niewyobrażalne pieniądze, które nie zwracają się w ciągu roku, czy nawet pięciu lat. Elbląg jest małym rynkiem i dlatego nikt nie zamierza ryzykować. Odnosząc się do dalszej części wypowiedzi sądzę, że w Elblągu jest jeszcze miejsce na zabudowę, chociażby wyspa Spichrzów i Zawodzie, które według mnie za kilka lat będzie jedną z piękniejszych dzielnic tego miasta. Poza tym, jak doskonale wiesz, w Warszawie czy innych polskich miastach można zaobserwować tendencję do migracji za miasto, ludzie chcą lepszych standardów życia, tak więc na Modrzewiną prędzej czy później znajdą się chętni.
Najlepszym sposobem na dobry biznes było by wykupienie obu tych 2 działek i zbudowaniu galerii handlowej. Za galerie handlowe bardzo szybko zwracają się pieniądze wydane na budowę, a i okolica idealna
Jeśli przytaczacie przykład budynku na Apolitycznym Rogu to ja mam inne zdanie, moim zdaniem ten budynek stylem architektonicznym nie pasuje do okolicznej zabudowy a w szczególności jest zbyt wysoki i swoją monstrualną bryłą przytłacza zabytkowy, piękny gmach sądu. Dziwię się pani architekt, że wydała taką decyzję, chyba chodziło o to, by panu Mytychowi pozwolić zarobić więcej na tej inwestycji...