II Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Mechanicznych to najlepsze elbląskie szkoły według Rankingu Perspektyw 2020. Ogólnopolskie zestawienie potwierdziło to, na co wcześniej wskazywała sama młodzież, to również najbardziej oblegane szkoły podczas rekrutacji.
Znamy wyniki Rankingu Liceów i Techników 2020 miesięcznika "Perspektywy". Jak w ogólnopolskim zestawieniu wypadły elbląskie szkoły?
Wśród ogólniaków nie ma niespodzianek. Po raz kolejny za najlepszą szkołę tego typu w Elblągu uznano II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka. Tym razem "dwójka" znalazła się na 135. miejscu w rankingu ogólnopolskim i 4. miejscu w województwie warmińsko-mazurskim. Tym samym poprawiła wynik z 2019 roku, wtedy zajmowała 163. miejsce w kraju i 5. w województwie. Wśród 500 najlepszych ogólniaków w kraju znalazła się jeszcze jedna elbląska szkoła - Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów w Elblągu (379. miejsce w rankingu ogólnym i 11. w wojewódzkim).
Ten sukces to efekt ciężkiej, systematycznej pracy nauczycieli i uczniów. Jakość kształcenia to dla nas priorytet. Uważamy, że uczniowie przede wszystkim po to przychodzą do szkoły, aby otrzymać edukację na jak najwyższym poziomie, dzięki czemu później mogą dostać się na wymarzone studia. Oprócz tego staramy się rozwijać ich pasje, zainteresowania, indywidualizować proces nauczania. To wszystko składa się na żmudną codzienną pracę i jak widać, przynosi ona efekty. Ten ranking nie jest najważniejszą wytyczną, ale miło nam, że to, co robimy w naszej szkole, jest zauważane i oceniane tak wysoko
- mówi Agnieszka Jurewicz, dyrektor II LO.
W zestawieniu techników w tym roku bardzo dobrze poradził sobie Zespół Szkół Mechanicznych. Najlepsze technikum w Elblągu zajęło 229. miejsce w rankingu głównym i 3. wśród techników w województwie warmińsko-mazurskim. W 2019 roku szkoła ta uplasowała się na 470. miejscu w kraju i 12. w województwie.
W rankingu 500 najlepszych techników znalazło się również technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu zajmując 350. miejsce w rankingu głównym i 6 w wojewódzkim. W ubiegłym roku to "ekonomik" najlepiej wypadł w rankingu techników Perspektyw.
W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Triumfatorami tegorocznego rankingu ogólnopolskiego są: Uniwersyteckie LO w Toruniu (wśród liceów ogólnokształcących) i Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie (wśród techników).
Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking Perspektyw stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu
- przekonują autorzy rankingu.
Zestawienie najlepszych szkół w województwie warmińsko-mazurskim w 2020 według "Perspektyw"
Licea ogólnokształcące:
1. II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie (77. miejsce w rankingu głównym)
2. IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie (103. miejsce)
3. XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie (105. miejsce)
4. II LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu (135. miejsce)
5. I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie (145. miejsce)
6. II Prywatne LO w Kętrzynie (152. miejsce)
7. I LO im. Stefana Żeromskiego w Ełku (235. miejsce)
8. XIII LO Katolickie im. Św. Rodziny w Olsztynie (276. miejsce)
9. LO im. St. Wyspiańskiego w Nidzicy (366. miejsce)
10. Salezjańskie LO im. św. Dominika Savio w Ostródzie (377. miejsce)
11. Publiczne LO Zakonu Pijarów w Elblągu (379. miejsce)
19. III LO im. Jana Pawła II w Elblągu (545. miejsce)
20. I LO im. Juliusza Słowackiego w Elblągu (552. miejsce)
Technika:
1. Technikum nr 7 (ZSE) w Olsztynie (86. miejsce w rankingu głównym)
2. Technikum nr 1 (ZS nr 2 im. Władysława Jagiełły) w Mrągowie (150. miejsce)
3. Technikum (ZSM) w Elblągu (229. miejsce)
4. Technikum (ZS nr 2 im. J. Śniadeckiego)w Szczytnie (297. miejsce)
5. Technikum (ZS) w Lubawie (332. miejsce)
6. Technikum (ZSEiO) w Elblągu (350. miejsce)
7. Technikum (ZSZ im. gen. J. Bema) w Węgorzewie (373. miejsce)
8. Technikum nr 4 (ZSB im. Żołnierzy AK) w Olsztynie (388. miejsce)
9. Technikum nr 4 (ZS nr 6 im. M. Rataja) w Ełku (388. miejsce)
10. Technikum (ZSZiO im. St. Staszica) w Nidzicy (432. miejsce)
22. Technikum (ZSG) w Elblągu (500+)
23. Technikum (ZSIŚiU) w Elblągu (500+)
39. Technikum (ZST-I) w Elblągu (500+)
41. Technikum (ZST) w Elblągu (500+)
Pełny Ranking Perspektywy 2020 znajdziemy tutaj.
nasi maturzyści zwykle mają średnio wyższe oceny niż z Olsztyna ,a szkoły w Elblągu są niżej notowane w rankingach.
Gratuluję! Jednak wciąż nie wiem jak z tak bogatą wiedzą radzą sobie w praktyce nasi maturzyści. Gdzieś giną, tak jak elbląscy sportowcy. System nie ma mechanizmu przejmującego i prowadzącego na szczyty uzdolnionego człowieka. Nasz absolwent ma mieć dużą wiedzę, takie sobie umiejętności i tępe łokcie. Wiedzą bijemy wszystkich w świecie ale noblistów mamy z literatury i rewolucji.
I LO , zjazd w dół i dramatyczna pozycja a liście. Wstyd !
Moje dziecko jest w I LO i jestem zadowolona z wyboru. Życie i tak wszystko zweryfikuje - niech każdy robi to co lubi i w czym jest dobry, a samo ukończenie szkoły znajdującej się na wysokim miejscu w rankingu nic nie zagwarantuje. Nerwice i brak przyjaciół - to napewno !
W I LO jest nowa dyrektor- niedługo będzie widać efekty, bo tam tez jest zdolna mlodzież.
~Mona - tak jak mówisz funkcjonują najlepsze systemy edukacyjne w świecie, np. fiński. Uczenie się z przyjemnością tego co lubię i w czym jestem dobry. Tak jest gdy już dziecko jest zaobserwowane w swoich zdolnościach i prowadzone łagodnie na szczyty. Nasz system traci człowieka po maturze, a jest ten człowiek potrzebny do rankingów a nie rozwijania jego zdolności. Nie ma i nie było w Elblągu ani jednego licealisty który równolegle studiował by na wyższej uczelni. Z walki o ranking wynikają tylko kłopoty i upokorzenia, bo nie ma drożności - nauka, przemysł, samorządy nie szukają ani na studiach ani w szkołach średnich zdolnych młodych ludzi aby ich zatrudnić i promować.
Pamiętam czasy, kiedy I LO było na 7 miejscu... Szkoda. Dobrze, że III LO pnie się do góry.
A IV LO nie istnieje - jak zawsze! Kpina nie liceum....
@~ ........... ~~ nowa w I LO z namaszczenia bez konkursu, a z namaszczonymi wychodzi się byle jak?
Niektórzy w tym mieście żyją tylko I LO. I tak od kilku lat... Nudne to już ...