Wczoraj, 21 marca, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 odbył się Festiwal Nauk. Uczniowie mogli uczestniczyć w ciekawych wykładach i warsztatach. Szkolne koło teatralne specjalnie na tę okazję przygotowało spektakl pt. "Potyczki słowno-miłosne na wiosnę".
Festiwal Nauk jest corocznym wydarzeniem organizowanym przez uczniów i nauczycieli z ZSO nr 2 w Elblągu. Każdy uczeń, choć na jeden dzień mógł opuścić szkolną ławkę, by dowiedzieć się czegoś nowego w inny niż zwykle sposób.
Od wielu lat w naszej szkole, w pierwszy dzień wiosny, organizujemy festiwal tematyczny. W tym roku jest to Festiwal Słowa, w którym poprzez ćwiczenia, wykłady, warsztaty i prezentacje spędzamy czas inaczej niż zwykle. Przede wszystkim w projekty zaangażowani są uczniowie, dla których taki dzień jest dość atrakcyjny. Dzięki właśnie takim zajęciom możemy w przekazać uczniom wiedzę poprzez zabawę
- wyjaśniała Anna Jurewicz, Dyrektor ZSO nr 2.
W tym roku uczniowie elbląskich szkół mogli wziąć udział w prezentacjach i wykładach dotyczących aktualnych kwestii. Tematy prelekcji były bliskie młodzieży, a były to między innymi: Verlan- slang młodzieżowy, Fake news, Emoji- obraz, słowo, muzyka, Words matter- słowa mają znaczenie.
Wraz z uczniami przygotowaliśmy krótką prezentację dotyczącą fake newsów, którym ulegają zarówno dorośli, jak i młodzież. Przybliżyliśmy znaczenie tego pojęcia. Podaliśmy kilka przykładów, kiedy nieprawdziwe informacje wzbudziły panikę. Chcieliśmy też pokazać, w jaki sposób rozpoznać fake newsy, jak zweryfikować wiadomości, które nie są prawdziwe. Myślę, że festiwal nauk jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż młodzież chętnie przygotowuje prezentacje i uczestniczy w tych ciekawych i zabawnych zajęć, które mogą przynieść coś pożytecznego
- mówił Ks. Dr Marek Piedziewicz, nauczyciel ZSO nr 2.
Oprócz prezentacji prowadzonych przez uczniów szkoły, wykłady prowadzili też nauczyciele i zaproszeni goście. W tym roku prelekcje wygłosili: dr Izabela Seredocha z EUHE w Elbląg pt. „Słowo ma moc”, mgr K.Truszkowska z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr1 w Elblągu pt. „Komunikacja- czy przekazuję innym to, co naprawdę chcę?”, jak również wykładowczyni Uniwersytetu III Wieku i emerytowana nauczycielka II LO mgr Krystyna Sandecka z pt. „Ojczyzna-polszczyzna, czyli fascynacja słowem…”. Jak wskazują organizatorzy, zainteresowanie festiwalem jest bardzo duże, zdarza się, że 21 marca w murach szkoły pojawiają się nie tylko uczniowie, ale również elbląscy mieszkańcy.
Uważam, że w szkole należy czasem wyjść z ławek i odejść od tablicy, aby inaczej przekazywać wiedzę. Dlatego takim bardzo dobrym dniem ku temu jest pierwszy dzień wiosny, kiedy to uczniowie z reguły myślą co zrobić, by nie przyjść do szkoły. Staramy się uatrakcyjnić taki dzień, więc co roku poruszamy inne tematy i to się sprawdza, ponieważ w tym roku obchodzimy już 12 edycję tego festiwalu. Przybywają do nas uczniowie z innych szkół i czasami nawet zdarza się, że mieszkańcy Elbląga również uczestniczą w wykładach.
- mówiła Renata Świąder, nauczyciel w ZSO nr 2.
Festiwal Nauk jest przede wszystkim okazją do wspólnego świętowanie wyczekiwanego nadejścia wiosny.
-Festiwal nauk oznacza radość i szczęście połączone z edukacją i nauką, podczas którego staramy się przedstawić niektóre treści na wesoło. W ten dzień bawimy się świetnie i świętujemy wspólnie nadejście wiosny, dzięki czemu możemy pokazać, że oprócz przygotowywania do egzaminów w naszej szkole potrafimy też się śmiać i cieszyć- mówiła Anna Piwowarska, nauczyciel w ZSO nr 2
Ponadto cały festiwal urozmaiciły rozwieszone w szkole słowne rebusy, przy których trzeba było się naprawdę pogłowić.