Wyliczenia funkcji trygonometrycznych, figury przestrzenne i zadania ze stożkami w roli głównej oraz badania własności płaskich figur geometrycznych, czyli planimetria - z tymi zagadnieniami spotkali się maturzyści, którzy dziś (16 grudnia) przystąpili do próbnego testu na poziomie podstawowym z matematyki. I jak sami twierdzą, spotkanie z "królową nauk" do łatwych nie należało.
To drugi dzień maratonu próbnych matur. Wczoraj odbył się egzamin z języka polskiego, dziś spotkanie z matematyką, która od lat jest piętą achillesową maturzystów. Matura z matematyki - która jako przedmiot obowiązkowy zaistniała na egzaminie kończącym szkołę średnią w 2010 roku - od lat zmienia się w niewielkim stopniu. Jednak tym razem maturzyści musieli być przygotowani na drobne zmiany. Dotyczyły one zakresy materiału. Część zagadnień zostało bowiem przesuniętych do części rozszerzonej, a część z trudniejszego poziomu trafiło do podstawy. I na tym polega novum egzaminu.
Próbne matury mają przybliżyć uczniom nową formułę testu. Tegoroczni uczniowie klas III liceów ogólnokształcących będą bowiem wiosną przyszłego roku - jako pierwsi - pisać maturę w nowej formule; są oni pierwszym rocznikiem uczniów liceów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny. Centralna Komisja Egzaminacyjna zaproponowała, by placówki przeprowadziły je w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. by rozpoczynały je o godz. 9.00.
My o przebieg próbnego egzaminu z matematyki pytaliśmy dziś dyrekcję i uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu - Dzisiejszy egzamin rozpoczęliśmy o godz. 8.00, bo tak nam było najwygodniej i nie złamaliśmy tym żadnych procedur, gdyż te przy próbnej maturze miały być zbliżone do warunków obowiązujących przy teście właściwym. Egzamin został przeprowadzony na poziomie podstawowym i trwał 170 minut. Podczas próbnych egzaminów uczniowie dostali arkusze egzaminacyjne zbudowane analogicznie do tych, które otrzymają podczas właściwego egzaminu w maju 2015 r - mówi Zofia Ostrówka, dyrektor I LO w Elblągu.
Krótko przed godz. 11 z klas zaczęli wychodzić pierwsi uczniowie, którzy stanęli oko w oko z "królową nauk". Trzecioklasiści zmierzyli się z 33. zadaniami. Po zakończonym teście miny i nastroje były różne - Egzamin oceniam jako bardzo trudny; był oczywiście materiał, który przerobiliśmy, ale były też zadania z którymi nie miałam do czynienia i to sprawiło mi niemałą trudność - mówi Justyna Cieślik. - Niestety, nie wyrobiłam się z czasem i nie zrobiłam dwóch zadań. Na poziom podstawowy przeznaczone mieliśmy 170 minut. Dla mnie to było za mało - no chyba, że zadania byłyby odrobinę prostsze i nie wymagały tak skomplikowanego liczenia, to czasu wtedy na pewno by mi starczyło.
Bo, jak wskazują uczniowie, i myślenia i liczenia na dzisiejszym teście było dużo - Bardzo dużo zadań z funkcjami trygonometrycznymi, do tego dużo liczenia przy figurach przestrzennych, czyli trygonometrii i zadania ze stożkami - wylicza Natalia Płonka. - No i planimetria...
Planimetria, jak się okazuje, sprawiła najwięcej problemów. Badania własności płaskich figur geometrycznych to w wielu przypadkach prawdziwa pięta achillesowa uczniów - A więc wyliczanie kątów: wklęsłych, wypukłych, prostych, ostrych, czy półpełnych - wymienia Mateusz z kl. III "a". - Tzw. dowody i przekształcenia, zastosowanie Twierdzenia Pitagorasa. Tego jest cała masa, liczenia też było dużo. Ogólnie? Ciężko, ale przecież matematyka nie od dziś nosi miano królowej nauk - uśmiecha się Mateusz.
Uczniowie przyznają, że pierwszy stres już za nimi, chociaż nie po raz pierwszy mieli do czynienia z próbnym egzaminem przed nową maturą: pierwszy bowiem napisali jeszcze w czerwcu. Od nowego roku szkolnego 2014/2015 rozpoczęli dalszą, wytężoną pracę, przed wiosennym egzaminem. Także nauczyciele na dodatkowe lekcje przeznaczyli ponadprogramowe godziny swojej pracy - Na studia, na które się wybieram, matematyka nie jest potrzebna, więc zależy mi na tym, żeby tylko zdać. A z tym nie powinnam mieć problemu - zapewnia Justyna.
Arkusze CKE i klucz odpowiedzi CKE do próbnych matur z matematyki będą dostępne na oficjalnych stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej najprawdopodobniej ok. godz. 15.00.
Rzeczywiście- "leczenia" było od groma :)
dla porównania poziomów należało zlecić wykonanie zadań z lat 60 - 70