Instytut Informatyki Stosowanej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu realizuje projekt pn. „ Podniesienie atrakcyjności kształcenia zawodowego w pionie szkół technicznych w Elblągu, na kierunku Informatyka – część II”. Projekt ten jest swoistą odpowiedzią na powiększające się zapotrzebowanie rynku pracy w zakresie wykwalifikowanych specjalistów sektora informatyki.
W Polsce w najbliższych trzech latach 39% stanowisk pracy związanych z sieciami komputerowymi oraz innymi specjalnościami informatycznymi pozostanie nieobsadzonych z powodu dysproporcji między obecnymi systemami kształcenia, a gwałtownym rozwojem potrzeb firm i instytucji. W latach 90-tych takie firmy jak Cisco, Microsoft uruchomiły programy Akademii Informatycznych. W ponad 100 krajach wiedzę na temat sieci komputerowych, zarządzania systemami, programowania zdobywa obecnie ponad 1 mln uczniów i studentów. Mają oni realne szanse na uzyskanie umiejętności, które pozwolą im odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Z drugiej strony potencjalni pracodawcy mają szansę pozyskania deficytowych specjalistów. Niestety nie są tymi szkoleniami objęci uczniowie wielu szkół zawodowych w naszym regionie.
Realizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Elblągu w Instytucie Informatyki Stosowanej projekt pt. „ Podniesienie atrakcyjności kształcenia zawodowego w pionie szkół technicznych w Elblągu, na kierunku Informatyka – część II”, jest swoistą odpowiedzią na powiększające się zapotrzebowanie rynku pracy w zakresie wykwalifikowanych specjalistów sektora informatyki.
Wyżej wymieniony projekt jest kontynuacją projektu o tym samym tytule realizowanego w roku akademickim 2008/2009. Projekt ten został ogólnopolskim laureatem konkursu „Dobre praktyki EFS 2009” i został uhonorowany przez Ministra Rozwoju Regionalnego tytułem „Najlepsza inwestycja w człowieka”.
Główna potrzeba realizacji projektu wynika z wymogów, jakim muszą sprostać absolwenci szkół zawodowych w zakresie posiadanych udokumentowanych kwalifikacji i uprawnień w zakresie administracji i eksploatacji sieci komputerowych oraz umiejętności programistycznych.
- Cel ten zamierzamy zrealizować poprzez ofertę dodatkowych zajęć dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych w ramach certyfikowanych szkoleń w Akademiach Informatycznych, warsztatów z udziałem firm informatycznych oraz wykładów otwartych z udziałem kadry dużych uczelni akademickich – mówi Krzysztof Brzeski, dyrektor Instytutu Informatyki Stosowanej.
Realizacja głównego celu zawartego w tytule projektu polegała będzie na przeprowadzeniu pakietu szkoleń w ramach Akademii Informatycznych, warsztatów z udziałem firm informatycznych oraz wykładów otwartych.
- Liczymy, że nasz projekt poszerzy zainteresowanie uczniów kierunkiem informatyka oraz zwiększy ich świadomość o ciągle rosnących potrzebach gospodarki na zawód związany z technologiami informatycznymi. – mówi Krzysztof Brzeski.
Organizatorzy projektu przewidują, że rezultatem przeprowadzonych przez nich działań będzie zwiększenie liczby kandydatów na kierunek „Informatyka” do szkół zawodowych ponadgimnazjalnych (technika), a w następstwie na liczbę kandydatów na studia techniczne. Uzyskane kompetencje i pobudzenie świadomości uczniów może skutkować także założeniem własnej firmy, np. w Elbląskim Inkubatorze Nowoczesnych Technologii Informatycznych. Takie możliwości będą przedstawiane uczniom podczas akcji promocyjnej jak i w trakcie szkoleń.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.