Od 2 do 5 czerwca w Pradze odbyło się spotkanie młodych "Youth Event on Future EU Youth Policy". Miało formę międzynarodowej konferencji młodzieży, złożonej z sesji plenarnych oraz grup roboczych. Wzięło w niej udział ponad 120 przedstawicieli młodzieży z 34 krajów. Elbląg reprezentowała trzyosobowa delegacja z Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Wydarzenie to było związane z trwającą obecnie Prezydencją Czech w Unii Europejskiej. Organizatorem spotkania było Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu Republiki Czeskiej przy współpracy z Czeską Radą Dzieci i Młodzieży. Wzięła w nim udział młodzież z krajów członkowskich Unii Europejskiej i krajów EFTA oraz reprezentantów międzynarodowych organizacji młodzieżowych.
W spotkaniu młodych w Pradze uczestniczyła trzyosobowa delegacja Klubu Europejskiego "Here&There" działająca w Zespole Szkół Ekonomicznych w Elblągu jako nieformalna grupa Stowarzyszenia Elbląg Europa. Nadzór dydaktyczny podczas konferencji na Youth Event 2009 w Pradze pełniła Agnieszka Hauer, opiekun Klubu Europejskiego "Here&There". Za poprawność i stylistykę językową odpowiedzialna była Joanna Rekść, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych. Natomiast społeczność członków Koła Europejskiego reprezentowała uczennica klasy IIIb Anna Pawlukiewicz, laureatka stypendium Ministra Edukacji.
- W pierwszym dniu konferencji młodzi uczestnicy spotkali się z Miroslava Kopicová Ministrem Edukacji , Młodzieży i Sportu Republiki Czeskiej, Aleą Sedláček przewodniczącym Czeskiej Rady Dzieci i Młodzieży oraz z innymi honorowymi gośćmi – opowiada Agnieszka Hauer, opiekun Klubu Europejskiego "Here&There". - Podczas spotkania reprezentanci ministerstwa przedstawili obszary działalności i sfery przyszłej współpracy z młodzieżą i dla młodzieży. Wyjaśnili ideę spotkania oraz oczekiwania wobec młodych przedstawicieli 34 krajów europejskich. Wieczorem uczestnicy spotkali się na warsztatach integracyjnych.
Drugi dzień konferencji poświęcony był intensywnej pracy w sesjach plenarnych, w których młodzi zajęli się modyfikacją postanowień przewodniego komunikatu Unii Europejskiej "Strategy Youth UE". Przedstawiciele krajów spotkania zostali podzieleni na pięć grup warsztatowych.
- Pierwsza z nich poruszała problemy zatrudnienia i rynku pracy młodych ludzi. Główne zagadnienia podejmowane w tym obszarze to: jak zwiększyć zatrudnienie wśród ludzi młodych w Europie, jak wspierać młodych ludzi przy zakładaniu własnych firm i przedsiębiorstw, jak odkrywać i rozwijać talenty u młodych ludzi – wyjaśnia Agnieszka Hauer, opiekun Klubu Europejskiego "Here&There".
Druga grupa warsztatowa zajęła się sferą aktywizacji ludzi młodych oraz przepływem informacji o Unii Europejskiej do systemów edukacji. Problemy, których rozwiązania się podjęli młodzi ludzie w ramach tej grupy to: formy i metody komunikacji pomiędzy młodymi ludźmi, sposoby angażowania ich w sprawy polityczne oraz uczestnictwo w pozarządowych organizacjach młodzieżowych.
Trzeci obszar pracy młodych ludzi podczas drugiego dnia konferencji dotyczył efektywnego połączenia badań z praktyką. Uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytania: w jaki sposób umożliwiać organizacjom młodzieżowym prowadzenie badań, jaką rolę pełnią badania młodych ludzi w budowie dialogu międzypokoleniowego oraz jak zachęcać młodzież do udziału w poszukiwaniach i badaniach.
- Kolejny warsztat dotyczył wzmocnienia społecznego i dobrobytu młodych ludzi – relacjonuje Agnieszka Hauer. - Uwzględniał on programy współpracy pomiędzy sektorem prywatnym a instytucjami kształcącymi w krajach członkowskich. Uczestnicy zastanawiali się nad problemem, w jaki sposób nieformalne kształcenie może wpłynąć na rozwój organizacji pozarządowych, stowarzyszeń młodych. Poruszane były także kwestie dotyczące promocji sportu i zdrowego trybu życia. Młodzi ludzie uznali, że zarówno sport i sprawność fizyczna w życiu społecznym jak i odosobnienie społeczne wpływa na zdrowie i samopoczucie młodych ludzi oraz zastanawiali się w toku dyskusji nad możliwością wykorzystania organizacji pozarządowych do promocji sportu.
Ostatnia grupa warsztatowa to wolontariat i edukacja. W ramach dyskusji prowadzonej w tej grupie młodzi ludzie poruszali problemy dotyczące promocji solidarności międzypokoleniowej poprzez akcje charytatywne. Podczas debaty uczestnicy zastanawiali się jak wykorzystać organizacje wolontariackie oraz rok 2011 – rok wolontariatu, aby stworzyć młodym ludziom większe szanse w dostępie do rynku europejskiego. Jednocześnie starali się wyjaśnić w jaki sposób państwo i instytucje sektora publicznego mogą wykorzystać wiedzę i doświadczenie młodych ludzi zdobyte w wyniku wolontariatu.
Niezwykle pracochłonna debata, w historycznych wnętrzach klasztoru Břevnov, zaowocowała licznymi komentarzami i wnioskami w zakresie komunikatu Unii Europejskiej "Strategy Youth UE" we wszystkich grupach warsztatowych.
W ostatnim dniu konferencji w sali kongresowej Hotelu Piramida, zostały przedyskutowane końcowe rezultaty wszystkich grup warsztatowych. Kolejnym etapem konferencji było uczestnictwo młodzieży wraz z DG’s /Directors General/ - przedstawicielami generalnymi krajów, odpowiedzialnych za realizację polityki młodych - w ogólnokrajowym festiwalu Bambiriada.
- Podczas festiwalu Bambiriada młodzi uczestnicy spotkania mieli szansę zobaczyć prezentacje regionalnych grup i organizacji młodzieżowych, ich zainteresowań oraz pasji. Podsumowanie oraz prezentacja rezultatów pracy młodych uczestników konferencji miały miejsce w sali kongresowej Hotelu Diplomat – opowiada opiekun Klubu Europejskiego "Here&There". - Na początku spotkania odbyły się przemówienia gospodarzy konferencji Pani Jany Heřmanová, przedstawiciela generalnego młodych w Republice Czeskiej oraz Pana Aleą Sedláček, przewodniczącego Czeskiej Rady Dzieci i Młodzieży. Następnie reprezentanci poszczególnych grup warsztatowych przedstawili innym uczestnikom oraz DG’s wnioski każdej pojedynczej grupy "Youth Event", zawierające komentarze do komunikatu Unii Europejskiej "Strategy Youth UE". Po przedstawieniu wniosków nastąpił moment, w którym doszło do konfrontacji młodych przedstawicieli z DG’s - przedstawicielami generalnymi. Przedstawiciele generalni do spraw polityki młodzieżowej z poszczególnych krajów spotkania mieli szansę podzielić się z młodymi swym doświadczeniem, poglądami oraz przedstawić nasuwające się im wnioski z pracy młodych na "Youth Event".
Trzydniowe wydarzenie zostało zamknięte w Pałacu Martinickim w otoczeniu Zamku Praskiego, gdzie młodzi uczestnicy spotkania "Youth Event 2009" spędzili wieczór przy wspólnym obiedzie z DG’s - przedstawicielami generalnymi młodych krajów uczestniczących w konferencji.
Konferencja "Youth Event 2009" w Pradze miała istotne znaczeniu dla realizowanej w przyszłości polityki młodych w krajach członkowskich Unii Europejskiej, krajach EFTA, a także dla międzynarodowych organizacji młodzieżowych. Szanse, ale i jednocześnie zagrożenia, wypływające z możliwości współdecydowania w sferze polityki młodych, rozwijają wśród młodych ludzi poczucie odpowiedzialności za losy młodzieży w całej Europie.
Więcej informacji na temat konferencji znaleźć można na poświęconej temu wydarzeniu stronie www.ye2009.cz
Gratulacje dla reprezentantów .Pozdrowienia dla kadry,szczególnie dla pani A. Rekść.