Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu w roku akademickim 2009/2010 uruchomi siedem nowych, atrakcyjnych specjalności na pięciu kierunkach: ekonomia, filologia polska, filologia germańska, elektrotechnika oraz mechanika i budowa maszyn.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu stara się systematycznie poszerzać swoją ofertę edukacyjną. Poprzez otwarcie nowych specjalności możliwe będzie szersze zaspokojenie potrzeb zarówno przyszłych kandydatów na studia jak również w późniejszym etapie wypełnienie zapotrzebowań na rynku pracy.
Na kierunku Ekonomia utworzona zostanie specjalność: - ekonomika turystyki.
Studenci którzy obiorą specjalność ekonomika turystyki zapoznają się z zasadami funkcjonowania przedsiębiorstwa turystycznego, analizą informacji niezbędnych do podejmowania decyzji oraz wspierania ich nowoczesnymi technologiami informatycznymi dotyczącymi rynku turystycznego. Ponadto student będzie posiadał fachową wiedzę z zakresu wykorzystywania marketingowych koncepcji i narzędzi w działalności podmiotów na rynku usług turystycznych, organizowania i obsługi różnych form imprez turystycznych, analizy relacji między rynkiem turystycznym a państwem w aspekcie społecznych, politycznych i ekonomicznych uwarunkowań, interpretacji zmian zachodzących w otoczeniu lokalnym i regionalnym istotnych dla funkcjonowania podmiotów w branży turystycznej. Student kończący tę właśnie specjalność posiadał będzie wszelkie predyspozycje do pracy na stanowisku menedżerskim w przedsiębiorstwach, organizacjach i instytucjach działających w kraju i za granicą w branży turystycznej. Ponadto kompetentny będzie do prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie turystyki i rekreacji.
Na kierunek Filologia polska utworzone będą dwie nowe specjalności: nauczycielska oraz filologiczna obsługa biznesu.
Studia na kierunku Filologia polska o specjalności nauczycielska pozwolą studentowi zdobycie wszechstronnej wiedzy oraz umiejętności z zakresu: nowoczesnych metod, form i technik pracy dydaktycznej, projektowania działań dydaktyczno-wychowawczych, analizowania i diagnozowania zjawisk dydaktycznych, doskonalenia się oraz rozwijania własnego warsztatu pracy, wiedzy o literaturze polskiej i obcej, teorii literatury, historii języka polskiego oraz języka jako środka porozumiewania się i tworzywa literatury, wiedzy psychologicznej i społecznej o człowieku. Absolwenci tego kierunku mogą być zatrudniani jako nauczyciele języka polskiego w szkołach podstawowych i gimnazjach.
Z kolei absolwent filologicznej obsługi biznesu będzie doskonale przygotowany do pracy w środowisku firm, urzędów, fundacji itp. Studia na tej specjalności pozwolą na zdobycie wszechstronnej wiedzy oraz umiejętności z zakresu: posługiwania się nowoczesnymi technologiami informatyczno-komunikacyjnymi, organizacji pracy w biurze, obsługi sekretariatu, redagowania korespondencji, pisania projektów, organizowania imprez pracowniczych, spotkań biznesowych i konferencji, komunikowania z klientami, języka reklamy, wiedzy psychologicznej i społecznej o człowieku.
Na kierunek Filologia powstanie specjalność: filologia germańska – translatoryka
Wybór specjalności filologia germańska – translatoryka umożliwi studentowi zdobycie wiedzy z zakresu biegłej znajomości języka niemieckiego, praktycznych umiejętności warsztatowych w zakresie przekładu w relacji polsko-niemieckiej i niemiecko-polskiej, różnic i podobieństw kulturowych, zamierzonych i niezamierzonych konfliktów międzykulturowych oraz posługiwania się nowoczesnymi technologiami informatyczno-komunikacyjnymi. Praktyczne umiejętności translatoryczne w połączeniu z podstawowymi wiadomościami z zakresu komunikacji międzykulturowej stworzą absolwentowi tej specjalności szansę znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia na stanowisku tłumacza w przedsiębiorstwach, spółkach oraz urzędach.
Na kierunku Elektrotechnika dostępna będzie specjalność: - urządzenia i instalacje elektroautomatyki.
Specjalność urządzenia i instalacje elektroautomatyki przeznaczona jest dla studentów z zainteresowaniem w kierunku projektowania i eksploatacji urządzeń i instalacji elektroautomatyki w budownictwie i przemyśle, cyfrowego i analogowego sterowania układami i urządzeniami, projektowania i eksploatacji układów automatyki, szczególnie w zakresie sterowania systemami inteligentnego budynku oraz systemami przemysłowymi. Student wybierający tę specjalność posiądzie również wiedzę z zakresu: budowy i eksploatacji autonomicznych źródeł energii elektrycznej ze szczególnym uwzględnieniem źródeł odnawialnych, korzystania z technik komputerowych w zakresie wspomagania inżynierskich prac projektowych i diagnostyki, zastosowania informatyki w inteligentnych sieciach przemysłowych, budownictwa mieszkaniowego i elektroenergetyki. Uzyskane umiejętności umożliwiają absolwentowi zatrudnienie na stanowiskach inżynierskich w jednostkach projektujących, wykonujących i eksploatujących urządzenia i instalacje elektroautomatyki, w zakładach przemysłowych, budownictwie oraz elektroenergetyce.
Na kierunku Mechanika i budowa maszyn powstaną dwie nowa specjalności: technologia i eksploatacja maszyn oraz przemysłowe zastosowania mechatroniki.
Nowopowstała specjalność technologia i eksploatacja maszyn jest przeznaczona dla studentów pragnących poznać nowoczesne metody projektowania maszyn oraz urządzeń technologicznych, w powiązaniu z ich wykonawstwem. Zdobyte wykształcenie umożliwia zatrudnienie w różnych obszarach działalności przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych. Możliwe jest podjęcie pracy na stanowisku inżynierskim czy w kadrze zarządzającej procesami produkcyjnymi. Ponadto absolwent tego kierunku może podjąć pracę jako specjalista w zakresie naprawy maszyn. Zdobyta wiedza umożliwia także podejmowanie samodzielnej działalności gospodarczej.
Z kolei program specjalności przemysłowe zastosowania mechatroniki obejmuje kształcenie z zakresu: budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń mechatronicznych stosowanych w przemyśle, zastosowań techniki mikroprocesorowej i sterowników programowalnych w automatyce przemysłowej, budowy i eksploatacji układów monitorowania, nadzoru i kontroli procesów produkcyjnych, technik informatycznych, w szczególności z zakresu komputerowego wspomagania prac inżynierskich. Absolwent tej specjalności będzie interdyscyplinarnie wykształconym inżynierem, który spełnia wszelkie wymagania współczesnego świata wykazując się szeroką wiedzą fachową.
Więcej informacji na temat oferowanych kierunków studiów i zasad rekrutacji można znaleźć na stronie www.pwsz.elblag.pl.
Fajnie, szkoda że więcej nie otworzyli :)