Niedziela, 22.12.2024, Imieniny: Franciszka, Bozena, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii Wojsko Polskie

Brygada na "szóstkę”

22.05.2023, 19:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Brygada na "szóstkę”
Fot. 4W-MBOT

Maj to miesiąc wyjątkowy w historii 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jest jej symbolicznym początkiem. Terytorialsi z Warmii i Mazur, podczas święta brygady, podsumowali sześć lat działań i służby.

 


W HOŁDZIE PATRONOWI


11 maja 1951 roku, po brutalnym śledztwie i po spreparowanym procesie, kpt. Gracjan Klaudiusz Fróga ps. „Szczerbiec” – patron brygady, został stracony w mokotowskim więzieniu. W rocznicę śmierci, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, żołnierze oddali hołd patronowi.


To tu, dokładania 72 lata temu, „Szczerbiec” został stracony. Jesteśmy w tym historycznym miejscu, by oddać hołd Naszemu Patronowi, by wspólnie manifestować Nasz patriotyzm i przywiązanie do wspaniałych tradycji polskiego oręża – podkreślił podpułkownik Łukasz Buczkowski, zastępca dowódcy 4W-MBOT.


Dlatego to tu 29 lutego 2020 roku odsłoniliśmy tablicę, która przywołuje pamięć o żołnierzach i o Naszym Patronie - dowódcy 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Brygady, która była uznawana za najsilniejszą i najbardziej doświadczoną brygadą na Wileńszczyźnie. Brygady, której tradycje dziedziczymy – dodał.

 

PAMIĘĆ O BOHATERACH


Żołnierze brygady znają przeznaczenie formacji i nie zapominają o tradycjach. Poprzez zaangażowanie w różne inicjatywy przypominają o tym, jak ważny jest szacunek do poprzedników.


W 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (4W-MBOT), od 2019 roku, działa Zespół ds. Kombatantów. Jest to jedyny taki zespół w Wojsku Polskim. Żołnierze


4W-MBOT opiekują się obecnie blisko 50 kombatantami na terenie całego województwa i utrzymują z nimi stały kontakt.
Żołnierze 4W-MBOT pamiętają także o poległych. Na potrzeby działań pod hasłem „Żołnierska Pamięć” Zespół ds. Kombatantów stworzył bazę pochowanych bohaterów.


Na terenie Warmii i Mazur jest to blisko 200 mogił, które żołnierze porządkują, wymieniają biało-czerwone wstęgi, oznaczają taśmami w barwach narodowych, składają kwiaty i zapalają znicze. W 2020 roku żołnierze brygady pomagali pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w pracach poszukiwawczych szczątków żołnierzy antykomunistycznego podziemia na warszawskiej „Łączce”.


 
SZEŚĆ LAT


22 maja 2017 roku minister obrony narodowej podjął decyzję o wyznaczeniu dowódcy i rozpoczął się proces formowania brygada.


Sześć lat funkcjonowania brygady to sześć lat nieszablonowych, innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnego podejścia do szkolenia. Jako pierwsza brygada w wojsku polskim rozpoczęła realizację szkolenia i formowania struktur grupy niszczycieli czołgów. Żołnierze brygady biorą udział w wielu szkoleniach specjalistycznych, głównie przeciwkryzysowych. Dużym sprawdzianem był udział w największych ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami. Były one źródłem zdobywania doświadczeń, ale przede wszystkim, sprawdzianem współpracy z wojskami operacyjnymi, innymi służbami oraz układem pozamilitarnym.


Sześć niełatwych lat, którym towarzyszyło wiele wyzwań. Wszyscy wiemy, jak wiele obaw i niepewności trzeba było przełamać. Plany, które założyliśmy sobie w zakresie rozwoju, budowy systemu szkolenia i naboru, udało się zrealizować. Jesteśmy brygadą, która jako jedyna w Wojskach Obrony Terytorialnej może pochwalić się tak dużą liczbą wstępujących ochotników – powiedział podczas uroczystego apelu pułkownik Jarosław Kowalski, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


Dziś, po ponad sześciu latach funkcjonowania brygady, mieszkańcy Warmii i Mazur wiedzą, że w najtrudniejszych sytuacjach mogą liczyć na Nasze wsparcie – dodał
W ciągu sześciu lat funkcjonowania brygady, liczba wstępujących ochotników była najwyższa w całych Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT). Czas pandemii, działania na granicy i wsparcie instytucji odpowiedzialnych za pomoc uchodźcom z Ukrainy to tylko niektóre z zadań żołnierzy, które docenili mieszkańcy oraz władze regionu. Liczne akcje pomocowe, zbiórki żywności, oddawanie krwi, aktywny udział w zawodach sportowych i piknikach wojskowych pozwoliły zbudować więź ze społecznością Warmii i Mazur.


Brygada jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów funkcjonowania. Szkolenia ochotników prowadzi już pięć batalionów lekkiej piechoty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w Giżycku, Morągu, Braniewie, Ełku i Olsztynie. Na Warmii i Mazurach służy ponad 3 500 żołnierzy OT.


Mimo, że 4W-MBOT jest najmłodszą jednostką wojskową w województwie warmińsko-mazurskim, to zbudowała relacje zaufania i przygotowała grunt do współdziałania z jednostkami operacyjnymi oraz z innymi służbami i instytucjami.

 

ŚWIĘTO BRYGADY


13 maja brygada obchodzi swoje święto. Ustanowienie święta w tym dniu podkreśla historyczną tożsamość - dziedziczenie tradycji 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.


Uroczysty apel, który odbył się 19 maja na placu apelowy jednostki przy ul. Saperskiej w Olsztynie, był okazją do podsumowania zrealizowanych już planów w sześcioletniej działalności brygady i wyróżnień żołnierzy, którzy pełnią służbę w 4 W-MBOT. Najbardziej zasłużeni żołnierze otrzymali mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Apel poprzedziła uroczysta msza święta w Archidiecezjalnym Sanktuarium Bożej Opatrzności w Bartągu, w intencji żołnierzy i pracowników brygady. Miejsce nie było przypadkowe. To właśnie przy kościele w Bartągu w 2018 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą patrona brygady oraz żołnierzy 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.


Brygada podczas uroczystości otrzymała sztandar Samoobrony Wileńskiej por. Czesława Stankiewicza ps. „Komar”. Taka była ostatnia wola kpt. Jerzego Widejko ps. „Jureczek”, żołnierza służącego w 3 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej – zaznaczył dowódca brygady. Dzięki staraniom Pana gen. bryg. Mirosława Brysia, szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz rodziny patrona brygady Pana Macieja Fróga i Marii Fróg sztandar został przekazany dowódcy brygady.

 


UROCZYSTA GALA


18 maja, po raz pierwszy w historii brygady, w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, odbyła się uroczysta gala. Była okazją do podziękowań żołnierzom, pracownikom za pracę i służbę oraz instytucjom oraz jednostkom wojskowym za wsparcie.


Jako wojewoda warmińsko-mazurki, odpowiedzialny za bezpieczeństwo naszego rejonu jestem Wam ogromnie wdzięczny za Waszą postawę. Chcę żebyście przyjęli moje wyrazy najwyższego szacunku za pełnioną służbę – podkreślił podczas gali Pan Artur Chojecki.

 

NASI TERYTORIALSI


Ponad 90% żołnierzy 4W-MBOT to żołnierze OT, z których 71% ma wykształcenie wyższe lub średnie, 86% z jest w wieku 18-45 lat, a 27% stanowią kobiety.

 

REKRUTACJA


Dzięki optymalizacji procesu rekrutacji poprzez umiejętne poszukiwanie i właściwą weryfikację kandydatów, przy współpracy z Wojskowymi Centrami Rekrutacji, liczba kandydatów którzy zadeklarowali chęć służby w szeregach 4 W-MBOT nieustannie rośnie.


Chętni do służby w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do brygadowych rekruterów. Kontakt znajduje się na stronie brygady: www.wojsko-polskie.pl. Chęć udziału w szkoleniu można również zgłaszać bezpośrednio w Wojskowych Centrach Rekrutacji.

 

Monika Jabłońska-Buder
Zespół prasowy 4W-MBOT

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. 4W-MBOT


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Mokotowianin
    Wtorek, 23.05

    Pewne symbole powinne być świętością i nie powinne być nadużywane. Jakim prawem naszywana jest kotwica Powstania Warszawskiego na mundurach ludzi, którzy nie brali udziału w Powstaniu. Może jeszcze noście Virtuti Militari.

  2. 2
    +1
    ~ apelantka
    Wtorek, 23.05

    A po gali po smoleńsku apelowali?

  3. 3
    0
    ~ Rambo11
    Środa, 24.05

    Ofiary losu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.112863779068