Witold Wróblewski rządził Elblągiem przez dwie kadencje, w niedzielnych wyborach samorządowych poniósł jednak porażkę. Odchodzący prezydent uzyskał za mało głosów, aby zdobyć mandat w sejmiku województwa. Nie udało się to również jego zastępcy Januszowi Nowakowi.
Dwie kadencje na stanowisku prezydenta Elbląga najwyraźniej nie przełożyły się na poparcie wyborców. Witold Wróblewski, co prawda już w styczniu tego roku ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach samorządowych i udzielił poparcia swojemu zastępcy Michałowi Missanowi, potem jednak dowiedzieliśmy się, że startuje w wyborach do sejmiku. Odchodzący prezydent kandydował z listy Trzeciej Drogi, na której zajmował ósme, ostatnie miejsce. Ostatecznie głosy oddało na niego 3 124 wyborców, z czego tylko 2 250 z Elbląga.
Lepszy wynik uzyskał drugi na liście Jan Bobek (4 577) i to on zdobył mandat radnego sejmiku z listy Trzeciej Drogi w okręgu nr 3. Warto dodać, że klęskę w wyborach ponieśli również radni KWW Witolda Wróblewskiego, których wielu tym razem do Rady Miejskiej w Elblągu startowało z KWW Ruch Samorządowy Tak dla Elbląga . Ten komitet zdobył 6,96 proc. poparcia (3 861 głosów), co jednak nie wystarczyło, aby wprowadzić do rady choć jednego kandydata.
W wyborach samorządowych przepadł również Janusz Nowak. Wiceprezydent Elbląga zamierzał spędzić emeryturę w sejmiku województwa. Wystartował jako lider listy Lewicy w okręgu nr 3. To w jego przypadku przełożyło się na 2 939 głosy (1 594 z Elbląga), za mało na mandat. Lewica w ogóle nie będzie ma swojej reprezentacji w sejmiku.
Wśród nowych sejmiku województwa warmińsko - mazurskiego znajdą się jednak elblążanie. Mandat uzyskał Robert Turlej. Elbląski radny startował w okręgu nr 3 z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej i zdobył 16 125 głosów, w Elblągu jego kandydaturę poparło 11 048.
Do sejmiku dostał się również kandydat Prawa i Sprawiedliwości (drugi na liście w okręgu nr 3) Łukasz Kochan. Były komendant elbląskiej straży, w ubiegłorocznych wyborach bezskutecznie walczył o mandat na senatora. Udało się tym razem w wyborach do sejmiku. 7 508 głosów (3 289 z Elbląga) dało mu mandat.
Listów radnych sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego:
Koalicja Obywatelska: Marcin Kuchciński, Teresa Astramowicz-Leyk, Tadeusz Politewicz, Bernadeta Hordejuk, Tadeusz Sobierajski, Katarzyna Królak, Jarosław Słoma, Zbigniew Homza, Katarzyna Sobiech, Magdalena Lewkowicz, Robert Turlej, Elżbieta Ruda, Marek Chyl (to troje radnych z okręgu nr 3)
Prawo i Sprawiedliwość: Paweł Warot, Bożenna Ulewicz, Bogusława Orzechowska, Ewa Wiśniewska, Anna Piątek, Małgorzata Kopiczko, Piotr Soćko, Patryk Kozłowski, Piotr Andruszkiewicz, Marcin Kazimierczuk, Łukasz Kochan (obaj z okręgu nr 3)
Trzecia Droga (Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska2050 Szymona Hołowni): Maria Bąkowska, Bogdan Bartnicki, Jan Bobek (z okręgu nr 3), Bogusław Wisowaty, Sylwia Jaskulska, Rafał Wilczek
I nie chcą ich nigdzie. Niech więc się Missan nie układa z betonem i jego klakierami. Nie wyjdzie mu to na dobre.
To jest bardzo wymowne
No ale a na wiceprezydentów Missana obaj się doskonale nadają. Mają wieloletnią praktykę w zarządzaniu Elblągiem.
Wymienia się stołkami, jak wygra Missan.Bedzie wice.Na to nie można pozwolić
Misan weź ich na wice jak wygrasz
Jakich wice. Jak najdalej od Elbląga
Poszli won obydwaj dosyć
Karma pozdrawia
Lewico co z ciebie zrobili???4 musi być z siebie bardzo dumna!!!!
Ogromny wstyd a z 2 strony czy kogoś to dziwi? To podsumowanie tego co tu się dzialo! Mobbingi, dyskryminacje, jakies procesy , czy ktoś myślał że wygra czy ogra ludzi? Wszystko jest do czasu i dotyczy kazdego kto przegiął