Nowe tablice ostrzegające przed kąpielą w zakazanym miejscu na rzece Elbląg - w rejonach ulic: Mazurskiej, Grażyny i Radomskiej, zintensyfikowane patrole Straży Miejskiej i Policji w terenach zagrożonych występowaniem tzw. dzikich kąpielisk i edukowanie w ramach programu "Bezpieczny Elbląg - m.in te działania podjęte zostały przez włodarzy i służby miejskie w ramach zabezpieczenia niestrzeżonych akwenów wodnych w naszym mieście - wynika z informacji, którą prezydent miasta, Jerzy Wilk przedstawił radnym, którzy prosili o przygotowanie analizy dotyczącej stanu bezpieczeństwa elbląskich kąpielisk. Bowiem w tym przypadku, to właśnie włodarz miasta ma obowiązek ich zabezpieczenia.
W tym roku, w sezonie letnim utonęło już ponad 280 osób - w dużej mierze na tzw. dzikich kąpieliskach - ostatnio, we wtorek, 6 sierpnia, nurt Warty w pobliżu miejscowości Zalesiaki koło Działoszyna (woj. łódzkie) porwał czwórkę rodzeństwa, które kąpało się na dzikim kąpielisku. Ratownicy wyłowili z rzeki troje dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Mimo reanimacji nie udało się ich uratować. Poszukiwania ostatniego z dzieci - 14-latka - przerwano po zapadnięciu zmroku, są kontynuowane w środę.
Początek wakacji w naszym mieście przyniósł tragiczną informację utonięcia na tzw. „ciepłej wodzie” przy elektrowni na ul. Mazurskiej, nastoletniego chłopca. Z relacji świadków wynika, że młodociani kąpali się w tym miejscu bez nadzoru dorosłych i kiedy jeden z nich – kilkunastoletni chłopiec zaczął się topić – nie było dane szybko udzielić mu natychmiastowej pomocy. Dopiero po kilkunastu minutach na miejscu pojawiły się ekipy ratowników i strażaków, którzy następnego dnia wyłowili już tylko ciało chłopca.
Radni pytają, czy nasze akweny wodne są bezpieczne?
Powyższe skłoniło radnych w zasadzie wszystkich opcji politycznych do zabrania głosów w powyższym problemie. Radni z KWW Witolda Wróblewskiego proponują szerokie prace nad potrzebą rewitalizacji basenu miejskiego, a radni Platformy Obywatelskiej złożyli na ręce prezydenta Elbląga, Jerzego Wilka wniosek, dotyczący informacji nt. stanu bezpieczeństwa nad akwenami wodnymi, gdyż podmiotem odpowiedzialnym za zabezpieczenie kąpieliska jest wójt, burmistrz lub - w naszym przypadku - prezydent miasta. Wśród miejsc, które powinny być zabezpieczone, są także dzikie kąpieliska.
W swoim wniosku radni PO, Maria Kosecka i Robert Turlej wnioskowali o zwiększenie patroli np. straży miejskiej, kontrolujących w mieście dzikie kąpieliska – Prosiliśmy o przygotowanie kompleksowej analizy zabezpieczenia kąpielisk niestrzeżonych w mieście. Jeśli już takowe istnieją – takie jak choćby na „ciepłej wodzie” - patrole powinny się tam pojawiać zdecydowanie częściej – podkreślała Maria Kosecka.
Co w powyższym udało się zrobić? - W związku z okresem wakacyjnym oraz wysokimi temperaturami zachęcającymi do zażywania kąpieli w rzece Elbląg i odpoczynku nad jej brzegiem, patrole Straży Miejskiej i Policji prowadzą monitoring ujawnionych miejsc tzw. "dzikich kąpielisk" - informuje Jerzy Wilk, prezydent miasta. - Miejsca te są kontrolowane przez patrole wodne, zmechanizowane i dzielnicowych Komendy Miejskiej Policji oraz patrole Straży Miejskiej w ramach działań prewencyjnych. Prowadzone działania są zintensyfikowane w okresach występowania wysokich temperatur.
Prezydent wskazuje również na na zintensyfikowane działania edukacyjne w ramach programu "Bezpieczny Elbląg" - W okresie przedwakacyjnym, podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą omawiane były zagadnienia bezpiecznego zachowania nad wodą oraz w innych miejscach letniego wypoczynku - wyjaśnia Jerzy Wilk.
Mazurska, Radomska i Grażyny - uważaj - w tych rejonach nie można się kąpać!
Po ostatnich tragicznych wydarzeniach w Elblągu, pracownicy Departamentu Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych dokonali także wizji terenowej w celu weryfikacji istniejącego oznakowania o zakazie kąpieli, określając kilka miejsc potencjalnych kąpieli w rzece Elbląg - W miejscach, w których brakowało stosownego oznakowania, umieszczono znaki "zakaz kąpieli": w rejonie tzw. "cieplej wody" umieszczono cztery znaki, w rejonie ul. Grażyny umieszczono jeden znak i w rejonie ul. Radomskiej umieszczono także jeden znak - wylicza prezydent.
Radni pytali także prezydenta o możliwość zorganizowania kąpielisk strzeżonych w miejscach powszechnie wykorzystywanych do kąpieli. Jednak Jerzy Wilk wskazuje, że zabraniają tego Przepisy portowe - Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni wydał w dniu 20 lutego br. zarządzenie, którym ustanowił zakaz kąpieli i nurkowania na obszarze portu morskiego w Elblągu obejmującego rzekę Elbląg - informuje prezydent miasta.
Pani Kosecka Panie Turlej To miasto potrzebuje kąpieliska ! a nie wzmożonych patroli i wzmożonej kontroli ! Pani Kosecka nie wie co to kąpiel w basenie, bo basen to kojarzy chyba z basenikiem szpitalnym, a aquapark z kaczuszką ! Zabierzcie tym ludziom wynagrodzenie z UM, bo niczym i nigdy koryta od dupy się im nie oderwie!
ds jesteś marudny ,przykry - po prostu chory z nienawiści.Mierny,bierny i nic nie wnoszacy.Twoje wpisy to poziom mniej niż przedszkolaka.Dobrze ,że radni wszystkich opcji pochylili się nad tematem bezpieczeństwa na kąpieliskach.Sprawe utonięć poruszał także Pan Lewandowski
Kąpieliska nie ma, ludzie kąpią się mimo to w miejscach niedozwolonych, narażając się na utonięcie, dlatego należy takie miejsca objąć monitoringiem i nadzorem odpowiednich służb. Temu służyło wystąpienie Pani Koseckiej i Pana Turleja. Trzeba choć trochę dobrej woli, to nie boli - spróbuj!!!!
akweny zawsze są wodne pani Aleksandro Szymańska - gdzie pani się uczyła polskiego?
Na ulicach Elbląga wprowadzić w całym mieście zakaz ruchu pojazdów i dzięki temu unikniemy wypadków drogowych w mieście. Wystarczy tylko aby odpowiednie służby pilnowały tego zakazu. Panie Prezydencie Szanowni Radni czy was pogieło. Zamiast w trybie pilnym wypracować koncepcję kompielisk dla mieszkańców miasta, rewitalizacji basenu jak obiecywaliście Wy siły i środki przeznaczacie na przestrzeganie zakazów. A co w zamian. Wybory za rok. Oj nie pójdzie tym razem tak łatwo po waszych nie zrealizowanych obiecankach . Ja i moi znajomi to Wam obiecujemy.
likwidując wynagrodzenie radnym pozbylibyśmy się BEZRADNYCHRADNYCH. Wynagrodzenie przeznaczyć na budowę kąpieliska.
A może zacznijcie budowę nowej dużej krytej pływalni a nie obietnice a ludzie jak tonęli tak toną.Od nowego roku szkolnego wszyscy uczniowie kończący szkoły muszą umieć pływać .DOTARŁO TO DO RADNYCH I KURATORIUM???
A może ogłosić konkurs na super radnego miasta Elbląga ( nie mylić z ASEM). Tytuł zdobędzie ten , który swoje diety w całości przeznaczy na rozwój miejsc do kąpieli w Elblągu. No który z Państwa radnych poszedł do Rady Miejskiej bezinteresownie a chce jedynie dobra mieszkańców naszego grodu? Czekam na deklaracje a nie sztuczne dęcie w problem kąpielisk bez własnego zaangażowania. MYŚLĘ , ŻE JEST TO GŁOS WOŁAJĄCEGO NA PUSZCZY. Ale za rok wszyscy znowu wystartują dla dobra społecznego a nie własnego. NO, KTÓRY BĘDZIE PRZYKŁADEM DLA RADNYCH W CAŁEJ POLSCE W TEJ CIĘŻKIEJ SYTUACJI SAMORZĄDÓW?
te tabliczki niewątpliwie uratują wiele istnień ale mogłyby też odpowiednio użyte zlikwidować niektóre zbyteczne istnienia w RM
Wyborca przeznacz swoją kasę- będzie twoje właściwe zaangażowanie