Z okazji Dnia Myśli Braterskiej, najważniejszego święta wśród skautów, w warszawskim teatrze odbyła się gala. Podczas tego wydarzenia wręczono wyróżnienia niezwyczajnym instruktorom harcerskim.
Główna Kwatera ZHP zorganizowała plebiscyt „Niezwyczajni, jakich wielu”, którego celem było wyłonienie instruktorskich osobowości, które wyróżniły się w 2011 roku. Kapituła kandydatów podzieliła na pięć kategorii: Harcerska osobowość roku, Instruktor Nieprzetartego Szlaku tj. pracujący z niepełnosprawnymi harcerzami, Młody lider, Instruktor szczepu/hufca oraz nominacja kapituły – „Zielony bilet”.
Spośród 25 nominowanych tytuł „Niezwyczajnego 2011” otrzymali:
W kategorii Instruktor szczepu/hufca - hm. Paweł Cebula, obecnie komendant Hufca ZHP Katowice. Promuje idee harcerskie w mieście, pozyskuje środki finansowe na jego działalność, organizuje wielką doroczną imprezę – święto hufca z festynem dla mieszkańców z okazji obrony Katowic w 1939 roku, rekonstrukcją historyczną i ogólnopolskim rajdem harcerskim, a także rajdem szkolnym. Cieszy się zaufaniem, szacunkiem i sympatią młodych ludzi, wkraczających właśnie na ścieżkę instruktorską.
W kategorii Instruktor Nieprzetartego Szlaku – hm. Adam Sikoń, kawaler „Orderu Uśmoiechu” jest namiestnikiem drużyn Nieprzetartego Szlaku Hufca Praga-Południe. Druh Adam konsekwentnie pokazuje, że w każdych czasach można odnosić sukcesy na polu wychowania dzieci i młodzieży. Dzięki niemu co roku 400-500 dzieci może wziąć udział w wiosennym Przeglądzie Twórczości Drużyn Nieprzetartego Szlaku, 150 dzieci specjalnej troski co roku uczestniczy w małej olimpiadzie „Sport na wesoło” i tyle samo w jesiennej inauguracji pracy drużyn Nieprzetartego Szlaku.
W kategorii Młody lider – pwd. Damian Kulig, który w roku 2011 zdobył swój pierwszy stopień instruktorski, ukończył kurs ratownika ZHP i rozpoczął prowadzenie drużyny harcerskiej, a poza tym jako szef zespołu rozpoczął pracę w Zespole ds. Internetu w Chorągwi Krakowskiej i wspólnie z zespołem stworzył od podstaw nową stronę Chorągwi Krakowskiej, zorganizował szczepowy wypad na narty i turniej paintball, był instruktorem programowym na zimowisku i obozie oprócz tego podjął się jeszcze organizacji wielu innych inicjatyw. Takich instruktorów sobie życzymy!
W kategorii Harcerska osobowość roku – hm. Michał Lutkiwicz, komendat hufca, działającego w Ornecie, Chorągiew Warmińsko-Mazurska. Druh prowadzi Drużynę Reprezentacyjną ZHP. W ostatnich latach jest oboźnym Zlotu Grunwaldzkiego i znają go wszyscy uczestnicy kolejnych zlotów. W czasie Zlotu Kadry 2011 w „Perkozie” był oboźnym obozu drużynowych starszoharcerskich. Wielu instruktorów było przekonanych, że jest on oboźnym całego Zlotu Drużynowych, ponieważ w wielu kluczowych momentach dowodził ludźmi i sprzętem tak, aby wszystko było jak najlepiej zorganizowane.
W kategorii „Zielony bilet” – phm. Przemysław Padrak , który od roku jest przewodniczącym Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich - największego ruchu programowo-metodycznego w ZHP. Druhowi Przemkowi i jego ekipie zawdzięczamy Zlot Grunwaldzki. Wszystko to sprawia, że rośnie siła przyciągania Wspólnoty: W 2011 r. liczba drużyn zdobywających Tytuł Grunwaldzki powiększyła się ponad dwukrotnie i wyniosła aż 231 drużyn. Druh Przemek, chociaż kieruje ruchem skupiającym ponad 4000 osób - pozostaje bardzo bezpośredni i przyjacielski, a jego duże poczucie humoru pomogło już rozładować atmosferę w niejednej trudnej sytuacji. To druh Przemek na Zjeździe ZHP skierował do instruktorów słynne słowa: "Jeśli harcerstwu ma się udać, jeśli w ogóle chcemy wciąż przyciągać młodych ludzi, to musimy przestać nadążać za szybko biegnącym czasem – musimy zacząć go wyprzedzać".
Nagrodzeni „Niezwyczajni 2011” zostali zaproszeni na spotkanie z phm. Anną Komorowską, żoną Prezydenta RP. Poza tym otrzymali nagrodę - możliwość podjęcia studiów podyplomowych lub uczestniczenia w kursie liderskim. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy sobie jeszcze więcej tak ciekawych, harcerskich osobowości.
phm. Ewelina Dżugan, szefowa Harcerskiej Służby Informacji