Galicki Instytut im. Wiaczesława Czornowała w Tarnopolu na Ukrainie, to kolejna uczelnia która współpracować będzie z Elbląską Uczelnią Humanistyczno-Ekonomiczną. W miniony piątek, 15 stycznia rektorzy obu uczelni podpisali w Elblągu umowę o współpracy, dzięki której możliwe będzie m.in. prowadzenie wymiany kadry naukowej, w celu prowadzenia wykładów i seminariów.
Dla EUH-E to już 19 umowa o międzynarodowej współpracy. Elbląska uczelnia sukcesywnie poszerza zakres międzynarodowej współpracy z uczelniami z Rosji, Ukrainy, Niemiec, Bułgarii, Finlandii, Anglii oraz Kanady. Umowy o współpracę z uczelniami z różnych krajów prowadzą do wymiany doświadczeń w metodyce nauczania, wymiany studentów i organizowania praktyk zawodowych, wymiany kadry naukowej w celu prowadzenia wykładów i seminariów.
– Z wieloma ośrodkami prowadzimy bardzo twórczą i owocną współpracę. Obejmuje ona współuczestnictwo w konferencjach naukowych, seminariach, programach badawczych, a także wspólne publikacje i tworzenie dorobku naukowego – mówi dr Magdalena Dubiella-Polakowska, rektor EUH-E.
Galicki Instytut to szkoła wyższa kształcąca specjalistów w takich specjalnościach jak: prawoznawstwo, finanse marketing, nauki komputerowe, organizacja usług hotelarskich i żywieniowych, usługi wydawniczo-redakcyjne oraz usługi kosmetyczne. W Instytucie naukę pobiera ponad 2 tys. studentów a pracuje w nim 236 wysokokwalifikowanych wykładowców.
W Galickim Instytucie szczególną rolę w wychowaniu młodzieży studenckiej odgrywają wartości i treści narodowo-patriotyczne oraz moralno-etyczne. Dużą uwagę przywiązuje się do profesjonalizmu, nauki języków obcych, organizacji samodzielnej pracy studentów, formułowaniu umiejętności i nawyków samodzielnego prowadzenia badań naukowych.
– W związku z tym, że ministerstwo zwiększyło limit pozwalający zatrudniać dwóch obcokrajowców na każdym kierunku, jesteśmy zainteresowani pozyskaniem kadry. Od prorektora Galickiego Instytutu wiemy, że część kadry dobrze włada językiem polskim. Chodzi nam o kierunki medyczne, pedagogiczne, administrację lub ekonomię – mówi dr Zdzisław Dubiella, prorektor ds. rozwoju EUH-E.
Fot. Rafał Kadłubowski