Piątek, 13.09.2024, Imieniny: Eugenia, Jan, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ boromir
    Wtorek, 08.02

    Pomnik już trzeba zostawić i o niego dbać - w końcu tam leżą polegli ludzie. Nieważne, że byli to sowieccy okupanci. Ale składać pod ich pomnikiem kwiaty i urządzać uroczystości? Jest niedaleko od tego pomnika miejsce bardziej godne do tego typu wydarzeń - krzyż Katyński. Czy to nie bulwersujące, że nasi żołnierze zamordowani w Katyniu mają w naszym mieście zwykły, brzozowy krzyż, a sowieccy okupanci maja wspaniale oświetlony pomnik - zgroza!!!

  2. 2
    +1
    ~ tragedia
    Wtorek, 08.02

    @boromir Popieram w 100% i wstyd mi za ludzi, którzy wpadli na pomysł publicznego odtwarzania komunistycznej propagandy... To jest po prostu smutne, że w mieście, które zostało bezmyślnie zniszczone przez czerwonoarmistów, teraz traktuje się ich jakby byli bohaterami. Mogliby odtworzyć jakiś film o patriotach, którzy zginęli w walce o naszą wolność, a nie o tych, którzy nam ją chcieli odebrać.

  3. 3
    +1
    ~ boromir
    Wtorek, 08.02

    Apelujemy więc do Prezydenta Polskiego Miasta Elbląga - nie pokazujcie tych sowieckich propagandowych filmów! Lepiej pokażcie film o Elblągu sprzed 1945 r. - wiem, że takowy posiada Telewizja Elbląska!

  4. 4
    0
    ~ wowka
    Wtorek, 08.02

    do boromir- mówisz i masz z 1937 roku http://www.youtube.com/watch?v=KSaZNZeAVDU

  5. 5
    0
    ~ desantnik
    Wtorek, 08.02

    A co powiecie o ludziach, którzy cierpieli w elbląskiej filii KL Stutthof ? Dla nich Elbląg został zdobyty czy wyzwolony ? Pragnę tylko zauważyć, że ci brudni, azjatyccy krasnoarmiejcy nie różnili się jakoś specjalnie, jeśli idzie o grabieże, okrucieństwo, dewastację miast od jasnolicych, aryjskich chłopców (o czystych, a jakże, rękach!) z Wehrmachtu czy Waffen SS! Śmieszy mnie wasza stronniczość, bo inaczej tego się nie da nazwać... Ach, jeszcze jedno...Chcę zapytać wszystkich tych, którzy tak roztkliwiają się nad cierpieniami niemieckiej ludności i niszczeniem niemieckiej "historii tego miasta, której nie da się wymazać", czy polskich lotników z dywizjonów bombowych, którzy w 1943 -45 razem z Brytyjczykami i Amerykanami zrzucali bomby na niemieckie miasta też będziecie postrzegać w tych samych kategoriach, co Rosjan ? Nie wiem, jak zachowywałbym się na wojnie wobec wroga, ale wiem, że człowiek, któremu np. spalono żywcem dziecko i żonę myśli tylko o jednym...

  6. 6
    0
    ~ jmaniek
    Wtorek, 08.02

    parodia jakie wyzwolenie Elbląg nalezał do Niemiec do 1945 moim zdaniem to zdobyli sowieci i oczywiście rozpieprzyli prawie całe miasto, na dodatek wykradli co dało się

  7. 7
    0
    ~ aaaaa
    Wtorek, 08.02

    to jest skandal! zastanawia mnie kto nami Polakami kieruje? Przeciez to juz nie piwerwszy raz oragnizuje sie obchody tzw wyzwolenia Polski przez Sowietow. Najpierw Ossow pod Wolominem, nastepnie Kielce.

  8. 8
    --2
    ~ coś takiego
    Wtorek, 08.02

    Herman na postumęcie to rozumiem- ale Sowieci podnoszeni w glorii hwały coś takiego!-a gdzie my malency Polacy.

  9. 9
    +2
    ~ TUBYLEC
    Środa, 09.02

    Mniej wazne jak i przez kogo rozumiana data 10.02.1945 r, jest bodaj najważniejszą historycznie cezurą nowożytnego Elbląga. Implikacje wynikające z nieudanego podboju Europy i ZSRR przez nazistowskie Niemcy Hitlera i ich koalicjantów oraz kontrofensywy sprzymierzonych sił świata demokracji i Sowietów spowodowały potężne, nieznane przedtem w takiej skali zmiany geopolityczne. W naszym lokalnym wymiarze, przestały istniec Prusy Wschodnie, jako land Niemiec, a w to miejsce powstały regiony Polski i Obwód Kaliningradzki jako enklawa Rosji. Elbląg przeszedł z rąk Niemców pod panowanie polskie i stał się kosmopolitycznym ośrodkiem zaludnianym przez Polaków ze Wschodu, centralnej Polski, a nawet repatriantów z krajów zachodnich w tym Francji. Mniejszośc niemiecka, aczkolwiek obecna w szczątkowej postaci do dzisiaj, przestała byc kulturą dominującą. Polski Elbląg jest miastem, które wyrosło na gruzach i pozostałościach Elbinga i nie należy o tym zapominac. Nie jesteśmy wprost spadkobiercami ani kontynuatorami tradycji poniemieckiego i pokrzyżackiego miasta. Aczkolwiek budując nową tradycję, której początek określa symbolicznie data 10 lutego 1945, czerpiemy twórczo - i oby mądrze - z tradycji trwającej od roku 1237. Nazwanie jutrzejszej uroczystości obchodami wyzwolenia miasta jest rzeczywiście niefortunne i przywodzi niewłaściwe skojarzenia siermiężnej propagandy wczesnych lat PRL-u, jednak sama uroczystośc ma duże znaczenie dla miasta i jego historii.

  10. 10
    0
    ~ Postument
    Środa, 09.02

    Ty z "postumętu"... Marsz do szkoły!

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.85179400444031