Większość medyków została już zaszczepiona przeciw COVID-19. Czy w związku z tym przychodnie są już otwarte, czy mogę umówić się na wizytę, pyta Czytelnik info.elblag.pl. Decyzję podejmują lekarze, odpowiada NFZ.
W marcu ubiegłego roku, w związku z pandemią, przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej przeszły na system teleporad. Zmiana ta spotkała się z wieloma krytycznymi opiniami elblążan. Szczególnie na początku sygnalizowali, że jest sporo problemów z dodzwonieniem się do rejestracji czy długie oczekiwanie na poradę. Dotąd zdarza się, że skarżą się na utrudnienia. Teraz pacjenci coraz pytają również o, to kiedy przychodnie ponownie zostaną otwarte. Podkreślają, że teraz gdy większość medyków została zaszczepiona przeciw COVID-19 powinno być to możliwe.
Szczepienia przeciw koronawirusowi rozpoczęto od lekarzy. Czy to oznacza, że przynajmniej częściowo, przychodnie znów zostaną otwarte, że niebawem zamiast kilku minut rozmowy z lekarzem będziemy mogli liczyć na wizytę i konkretną diagnozę
- pyta Czytelnik info.elblag.pl.
Zapytaliśmy o to warmińsko-mazurski NFZ. Jak się okazuje, na razie sytuacja nie wróci do tej znanej sprzed pandemii.
NFZ nie ma informacji, o tym, aby planowane były jakieś zmiany w tej kwestii. Nadal obowiązują wytyczne konsultanta krajowego ds. medycyny rodzinnej dotyczące funkcjonowania teleporad w czasie epidemii. Tutaj nic się nie zmieniło. Dalej jesteśmy w stanie epidemii. W naszym województwie zachorowalność w przeliczeniu na liczbę mieszkańców utrzymuje się na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o opiekę medyczną, nadal więc funkcjonujemy w sposób bardziej ostrożny.
- informuje Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Nie oznacza to jednak, że pacjenci są odizolowani od opieki medycznej. To lekarz, na podstawie stanu zdrowia pacjenta podejmuje decyzję czy konieczny jest kontakt bezpośredni. Oczywiście podejmuje również decyzję, że część porad może się odbyć w formie teleporady
- dodaje rzeczniczka warmińsko-mazurskiego NFZ.
Przypomnijmy. Szczepienia grupy zero, w której znajdują się również medycy, rozpoczęły się pod koniec grudnia. Większość z nich otrzymała już pierwszą dawkę szczepionki, a spora część również drugą. Pod koniec stycznia ruszyły również szczepienia seniorów 70+. Do tej pory w całej Polsce wykonano 1 656 708 szczepień (Raport szczepień przeciwko COVID-19 - dane z 8 lutego). W Elblągu wykonano ich 6 845 (2 202 to druga dawka szczepienia).
Dlaczego lekarz nie lęka się ,jak pacjent odwiedza go na wizycie w prywatnym gabinecie lekarskim i zostawia za wizytę 200-300zł i więcej ?Często jest też pani pielęgniarka i nikt się niczego nie lęka i nie proponują,, teleporad-śćiemy,,.Sam pan doktor uchyla drzwi do gabinetu,mówi zdrobniale i grzecznie imię pacjenta,nie ma bardzo często żadnej,, szmatki ,,na twarzy .Jak to jest na NFZ jest pandemia-? ,a prywatnie nie ma strachów i obaw żadnych !
teraz każdy lekarz to kaszpirowski
Jaka większość? Z tych co deklarowali chęć, większość ewentualnie. A teraz grzecznie szmatę na twarz i do telefonu panie czytelnik. Szoł ma trwać, tutaj poważni ludzie zainwestowali poważne pieniądze. Zabawny covidianin.
W jakim stanie musi być pacjent, by lekarz zdecydował się na kontakt bezpośredni? Może w takim, który już wyklucza tego rodzaju kontakt. Pacjent zwykle wtedy nie ma już sił dojść do przychodni. Czy ktoś liczy ofiary zamknięcia systemu opieki zdrowotnej przed pacjentami?
Idźmy dalej zróbmy e-zabiegi i e-operacje
to samo dotyczy urzędników , nawet kasy Ratusza od miesięcy zamknięte .
Jak można być w stanie epidemii, gdy rząd stanu epidemii nie ogłosił do tej pory.
Dobrze , że e-recepty wymyślili ,bo nie wiem co to by było ,pacjent musiałby sobie sam recepty pisać !! Całe szczęście ,że grabarze nie zastrajkowali ,bo umarli musieliby też sobie sami trumnę nieść, co za głupie czasy nastały !!
Najgorsza przychodnią jest przychodnia na ul. Tysiąclecia. Żeby się dodzwonić, nie wystarczy zadzwonić 200 razy. A jeśli już się uda, to Panie odbierające telefon są opryskliwe. Rozmawiają z wielkiej łaski. Tak jakby się dzwoniło do Nich na prywatny nr telefonu. Znana Pani lekarz nie odbiera. Robi uniki. Gdy się dodzwoniłam do przychodni, to Pani lekarz była bardzo zajęta. Rozmowy telefoniczne są uważane za leczące pacjentów. Horror. Za co Ci wszyscy pracownicy przychodni biorą pieniądze. Na pewno wszyscy w przychodni mają czas na wspólną kawę.
łapiduchy na w d........ chorych pacjentow kase i tak biora a pozniej zdziwienia ze ludzie umieraja ale wszystko zwali sie na covit i gitara po co lekarze sie szczepia "cud "szczepionkami jak przychodnie i tak zamkniete ale ci sami lekarze przyjmuja prywatnie i wtedy wirus niestraszny