Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Poznaj nową Radę Miasta - Cezary Balbuza: W polityce, nawet tej lokalnej, nigdy nic nie jest do końca pewne

31.10.2018, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj nową Radę Miasta - Cezary Balbuza: W polityce, nawet tej lokalnej, nigdy nic nie jest do końca pewne
Fot. Archiwum redakcji
Co skłoniło Pana, aby kandydować?
 
Na samym wstępie chciałbym serdecznie podziękować moim wyborcom, dzięki którym będę mógł pracować dla Elbląga jako Radny. Zdecydowałem się na udział w wyborach, bo widzę, jak wiele jest do zrobienia, mam dużo pomysłów na rozwój miasta i chcę przekonać do nich władze Elbląga.
 
Kim jest Cezary Balbuza? Czym zajmuje się Pan na co dzień?
 
Jestem rodowitym elblążaninem, lokalnym patriotą, któremu dobro Elbląga i jego mieszkańców leży na sercu. Pracuję jako Dyrektor elbląskiego oddziału CNiB Żak – składającego się z 6 szkół dla dorosłych oraz ośrodka kursowego. Nadmienię, że jest to największy podmiot edukacyjny w Elblągu i jeden z największych tego typu w Polsce.
 
Od kiedy i w jaki sposób zajmuje się polityką?
 
Mój pierwszy kontakt z polityką miałem na studiach w 1989 roku i mile wspominam tamten okres, bo byłem naocznym świadkiem zmiany ustroju i narodzin polskiej demokracji. Z racji moich liberalnych poglądów, współtworzyłem lokalnie i działałem w strukturach ROAD, UD i UW. Od połowy lat 90tych XX wieku miałem przerwę, na pracę, rodzinę, dzieci itp. W latach 2009-2014 byłem działaczem w organizacji pozarządowej FRE, w latach 2013 i 2014 kandydowałem na Prezydenta i Radnego z ramienia EKO. Mój powrót do polityki zawdzięczam tylko i wyłącznie partii PiS. Sposób i tempo niszczenia Konstytucji oraz ustroju demokratycznego w Polsce przez tę formację zmusiły mnie do działania, czego efektem było wstąpienie w 2016 roku do elbląskich struktur partii Nowoczesna. Obecnie jestem przewodniczącym koła Elbląg oraz członkiem władz wojewódzkich tej partii. Dzięki poparciu elbląskich wyborców będę ich reprezentował jako Radny w ramach Koalicji Obywatelskiej.
 
Otrzymał Pan 932 głosów. Czy satysfakcjonuje Pana taki wynik?
 
Przyznam, że jestem naprawdę mile zaskoczony i podbudowany tak dużym poparciem. Otrzymałem 932 głosy przy dość skromnej kampanii, mając tylko ulotki i spotykając się osobiście na ulicy z wyborcami. Dodatkowo namawiałem, niezdecydowanych do głosowania na innych wspaniałych kandydatów z mojej listy, bo to wartościowi ludzie i przydaliby się do pracy w Radzie Miejskiej. Dostaję przez Internet, telefonicznie i osobiście wiele gratulacji i wyrazów poparcia. To jest bardzo budujące i miłe, ta świadomość, że otacza mnie tak wielu bezinteresownie życzliwych i dobrych ludzi, motywuje mnie do działania.
 
Co chciałby Pan zmienić w naszym mieście?
 
Głównymi problemami Elbląga jest niski poziom płac oraz systematyczny spadek ilości młodych ludzi w strukturze demograficznej miasta. Miasto powinno stworzyć warunki, by prowadzenie działalności gospodarczej było w Elblągu w miarę tanie i wygodne. Mam nadzieję dowiedzieć się, czemu inwestorzy zewnętrzni omijają Elbląg i czy można zmienić ten trend. Bardzo ważną rzeczą jest stworzenie atrakcyjnych warunków dla obecnych i nowych mieszkańców Elbląga. Takim magnesem powinno być tanie budownictwo mieszkaniowe, niskie opłaty komunalne, edukacja i służba zdrowia na wysokim poziomie, bogata oferta miejsc pracy itp. W ostatnich latach wydano w Elblągu kilkanaście milionów zł na inwestycje związane ze szkolnictwem zawodowym, by wykształcić wykwalifikowanych robotników do elbląskich fabryk. Ta dobra inicjatywa, zrodziła u mnie pytanie, czemu pośrednio miasto nie wspiera kształcenia np. inżynierów informatyków w elbląskiej PWSZ? Przecież to są wysokopłatne miejsca pracy, które znacząco wpływają na gospodarkę miasta. Należałoby przeznaczyć trochę środków na dodatkowe godziny z matematyki i fizyki dla uczniów szczególnie z uboższych rodzin, chcących studiować informatykę. Równolegle można by zainicjować współpracę PWSZ i firm informatycznych w celu organizacji systemu stypendialnego, praktyk i pierwszej pracy. Jako realista wiem, ze i tak większość tych młodych ludzi pojedzie dalej w świat, ale statystycznie rzecz ujmując, przybyłoby nam informatyków w mieście. To jest oczywiście pomysł do przedyskutowania np. w kontekście czy lepiej wydać pieniądze na edukację czy też darmową komunikację miejską. Ja obstawałbym konsekwentnie za edukacją. Chciałbym bardzo przyspieszenia zabudowy Starego Miasta i Wyspy Spichrzów. Koniecznie musi powstać zabudowa bulwarów po obu stronach rzeki Elbląg. Więcej kamienic powinno mieć fasady nawiązujące do przeszłości i wtedy będziemy mieli ciekawy produkt turystyczny. Trzeba z głową zaplanować sieć parkingów i miejsc postojowych. Starówka musi zacząć tętnic życiem, dlatego nad rzeką i na Wyspie powinny być zlokalizowane najbardziej rozrywkowe i głośne lokale. Jest mnóstwo innych ważnych interesujących mnie tematów jak: zabezpieczenie przeciwpowodziowe, nowy tabor komunikacji miejskiej, polityka ciepłownicza itp.
 
Jakie dostrzega Pan problemy mieszkańców swojego okręgu?
 
Mój okręg to północne tereny naszego miasta, to przyszłość budownictwa mieszkaniowego wzdłuż ulicy Fromborskiej oraz Królewieckiej. Za kilka lat w starych dzielnicach miasta będą już jedynie dostępne działki pod budowę pojedynczych budynków, miejsce na całe osiedla będą już tylko na północy. Wymienione czynniki niosą ze sobą pewne problemy, które nowe władze Elbląga będą musiały rozwiązać. Więcej mieszkańców to więcej dzieci, większe potrzeby transportowe, większy ruch samochodowy, potrzeba rozbudowy miejskiej infrastruktury itd. Już teraz należałoby się pochylić nad problemem częstotliwości kursowania linii autobusowych nr 12 i 20, bo kursują dość rzadko, ewentualnie też rozważyć powstanie kolejnych połączeń autobusowych, a może w niedalekiej przyszłości także tramwajowych. Trzeba konsekwentnie wymieniać tabor autobusowy i tramwajowy, na modele niskopodłogowe z klimatyzacją. Lawinowo rośnie ruch samochodowy na ulicy Królewieckiej i Fromborskiej i nowe władze miejskie muszą podjąć decyzje o rozbudowie tych ulic, modernizacji skrzyżowań oraz w bliskiej perspektywie połączeniu ulicy Jana Pawła II z ulicą Fromborską, co przekieruje część ruchu na ulicę Płk. Dąbka. Nie można także zapominać o mniejszych ulicach, sukcesywnych remontach i nowych inwestycjach jak chociażby ulica Nowogródzka, przy której powstają kolejne osiedla mieszkaniowe. W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do likwidacji kolejnych szkół w Elblągu. Jednak za parę lat jeżeli tempo budowy kolejnych osiedli wzdłuż ulicy Fromborskiej się utrzyma, to albo potrzeba będzie wybudować nową szkołę albo zorganizować dzieciom darmowy dowóz autobusami do już istniejących.
 
Za jakie tematy zabierze się Pan w pierwszej kolejności?
 
Podstawowym zadaniem Radnego jest podejmowanie tematów zgłaszanych przez wyborców, do mnie już zgłosiło się parę osób i zgodnie z ich życzeniem poruszę tematy: kursowania linii autobusowych 12 i 20, rewitalizacji basenu przy Spacerowej oraz przyszłości elbląskiego ciepłownictwa. Z puli moich zainteresowań będzie to Stare Miasto, inwestorzy zewnętrzni oraz edukacja.
 
Jak oceniły Pan pracę poprzedniej Rady? Jakie wnioski z niej Pan wyciągnie?
 
Nie byłem w poprzedniej Radzie, więc niewiele wiem więcej niż z przekazów medialnych. A z nich wynika, że ciężko było zarówno ze współpracą wewnątrz Rady jak i z Prezydentem.
 
Jak ocenia Pan wynik kandydatów Koalicji Obywatelskiej?
 
Jestem zadowolony, wygraliśmy jako Koalicja Obywatelska wybory zarówno do Rady Miejskiej Elbląga jak i do Sejmiku Wojewódzkiego. Mamy dobrych Radnych, którzy na pewno wiele wniosą do pracy Rad jak i do rozwoju Elbląga i województwa.
 
Co ze zdobytymi głosami przez pozostałe Komitety. Jak skomentowałby Pan te wyniki?
 
Utrata aż 4 mandatów przez PiS z pewnością usprawni pracę elbląskiej Rady. Wygląda na to , że czas SLD powoli mija, 1 zdobyty mandat chyba o tym dobitnie świadczy. Z kolei 6 mandatów w komitecie Prezydenta Wróblewskiego to zapewne efekt pozytywnej oceny jego kadencji przez wyborców. Teraz najważniejsze pozostaje pytanie, czy będzie koalicja, czy też nowy Prezydent będzie chciał rządzić miastem bez wsparcia większości w Radzie.
 
Znamy rozkład sił w Radzie. Będzie łatwiej dojść radnym do porozumienia?
 
Mam nadzieję, że tak, ale w polityce nawet tej lokalnej, nigdy nic nie jest do końca pewne, przekonamy się o tym już niedługo.
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +11
    ~ żal
    Środa, 31.10

    A taki był niby bezpartyjny XD

  2. 2
    +10
    ~ do żal
    Środa, 31.10

    No przecież był do 2016...żal ci?;)

  3. 3
    +4
    ~ Kez
    Środa, 31.10

    Jak facet który chodzi do kościoła może być w Nowoczesnej. Przecież poglądy tej partii są sprzeczne z zasadami wiary katolickiej . Jaka choroba Pana zaatakowała ? Trzeba sie leczyć.

  4. 4
    +7
    ~ Jako Komisja Panu Zabraniam
    Środa, 31.10

    Zawsze gadał że najważniejsza jest bezpartyjność ale jak partia Ryszarda Swetru załatwiła mu jedytnke do rady miasta. to szybko zmienił zdanie. Mogą se podać rękę z Oraczewskim, który dopchał się tam w podobny sposób.

  5. 5
    +3
    ~ Twardy Dysk
    Środa, 31.10

    EKO-kuźnią talentów mniejszy lub większy epizod w EKO mieli późniejsi radni: Lecyk, Gawroński, Derlukiewicz, dziś Balbuza, Opaczewski. Powiało normalnością, że komitet obywatelski dziś KWW Witolda Wróblewskiego ma 5 radnych to przełom w sprawie po walcu, który przejechał po obywatelskości w referendum 2013 roku. Oby z roku na rok było lepiej!

  6. 6
    +4
    ~ nauczycielka
    Środa, 31.10

    patrząc na twarz - czysta balbuza !

  7. 7
    +13
    ~ SMIECHNASALI
    Środa, 31.10

    Człowiek tak wiarygodny jak moje konto dla BIK!

  8. 8
    +9
    ~ Kez
    Środa, 31.10

    Szanowny Panie Cezary. Przypuszczam że ma kłopoty ze zdrowiem, bowiem nie rozumie Pan podstawowych spraw. Widuję Pana w kościele przy ulicy Częstochowskiej i zastanawiam się jak może to Pan pogodzić w działalnością partyjną w Nowoczesnej. Przecież jej program jest sprzeczny z wyznawaną (chyba) przez Pana religią. Jak nazywa się ta choroba ? Może lekarz pomoże, a może potrzebne są egzorcyzmy.

  9. 9
    --5
    ~ Dariusz Babojć
    Środa, 31.10

    Czarkowi serdecznie gratuluję! Podziwiam wytrwałość i konsekwencję w działaniu oraz mam nadzieje, że wprowadzisz świeże spojrzenie na wiele spraw zwłaszcza w sprawie odbudowy ciągu kamieniczek wzdłuż rzeki Elbląg. Kiedy współpracowaliśmy w latach 2013-2014 podczas wyborów samorządowych jako przedstawiciel organizacji pozarządowej był oddany i lojalny sprawie odpartyjnienia rady miasta aż do roku 2016 kiedy jak to określił "... tylko i wyłącznie partii PiS..." działanie spowodowało, że wstąpił do Nowoczesnej. Osobiście nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że brak jest współpracy pomiędzy UM z PWSZ. W tej kwestii może wypowiedzieć się tylko i wyłącznie prezydent Elbląga i pan rektor PWSZ.

  10. 10
    --8
    ~ EuPi
    Środa, 31.10

    Gratuluję panu wyboru! Mądrych i odwaznych teraz bardzo potrzeba. Mam tylko nadzieję, że nie pójdzie pan za PiSem, za obietnice.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.259006023407