Wielkimi krokami zbliżamy się do dziewiątej już edycji Osobowości Regionu. Pomysłodawczynią Gali jest Anna Daczkowska, której zależy na tym, aby młodzi mieszkańcy naszego miasta pozwali elblążan, z których warto brać przykład.
Gala Osobowość Regionu odbędzie się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Tegoroczną laureatką została Helena Pilejczyk. Jaka idea przyświeca tej inicjatywie praz jak idą przygotowania do wielkiej Gali opowiedziala nam Anna Daczkowska.
Jaka idea przyświeca Osobowości Regionu?
Osobowość Regionu jest programem społeczno-edukacyjnym. Oparty na dwóch aspektach kształci oraz buduje odpowiedzialność społeczną wśród młodzieży. Wielu z Państwa kojarzy sformułowanie "odpowiedzialność społeczna" ze sponsoringiem, pomocą finansową, lecz ja pragnę stanowczo podkreślić, iż jest to także poczucie odpowiedzialności za nasz region, kraj, by to właśnie młode pokolenie budowało lepsze jutro, lepsze społeczeństwo. Jak powiedział Seneka - "Jeśli chcesz żyć dla siebie, Trzeba, abyś żył dla innych." Tymi słowami należy rozpocząć rozmowę o Gali Osobowość Regionu, która utożsamia się z tym cytatem. Dlaczego? Otóż to najprostsze sformułowanie rozbudowanej idei tego przedsięwzięcia.
Na czym opiera się program?
Marzenia... Tak, właśnie o to chodzi! Piszmy więc swoją historię, biorąc przykład z niezaprzeczalnie najlepszych. Mam świadomość, że jest to pojęcie względne, ale czy ludzie nie ogarnięci powszechną znieczulicą, ludzie, dla których życie jest czymś więcej niż tylko życiem tu i teraz, nie są dobrym wzorcem? Naszym laureatom przyświecają wartości ponadczasowe - empatia, wrażliwość, których nie może zabraknąć w dzisiejszym świecie, który pędzi. Więc my, nie biegnijmy za modą i światem, lecz kierujmy, dajmy przykład, bądźmy odpowiedzialni - spełniajmy marzenia!
Dlaczego skierowane jest to głównie do młodego pokolenia?
Każdy z nas, podkreślam, każdy, szuka wzoru dla siebie, autorytetu, który będzie go kierował. Szczerze powiedziawszy brak mi słów, by wyrazić jak bardzo się bałam. Nie wyzwania, bo te uwielbiam podejmować, ale tego, iż dzisiejszy rozwój, technologia, która jest nam potrzebna, zabije w młodym pokoleniu, i nie tylko, wspomnianą odpowiedzialność społeczną, a co gorsze marzenia. Nie jest to program skierowany tylko do młodzieży. Otwieram drzwi "dorosłego, pełnego wrażeń życia", lecz i osoby dojrzałe znajdą tu coś dla siebie, ponieważ autorytetów szukamy całe życie. Zmieniają się one w miarę naszego dojrzewania i budowania odpowiedzialności za los nie tylko swój, ale także rodziny, bliskich oraz kraju.
Świat ogarnęła znieczulica?
Tak i przeraża mnie to. Widząc potrzebujących odwracamy głowę, nie potrafimy ze sobą rozmawiać. Wielu z Państwa stawia sobie teraz pytanie: "Jakie są oczekiwane efekty tego przedsięwzięcia?". Otóż możemy podzielić to zagadnienia na dwa aspekty. Po pierwsze jest to program ukazujący młodzieży oraz mieszkańcom Elbląga wielkich ludzi naszego regionu. Są oni pozbawieni strachu, dążą do wyznaczonego celu. Postanowili postawić na swoje marzenia i na tym właśnie polega ich nadzwyczajność - potrafią iść pod prąd. Zostali powołani do służby drugiemu człowiekowi pod wieloma względami, ale co najważniejsze mieli na tyle odwagi, by podjąć to wyzwanie. Po drugie Osobowość Regionu to miejsce ukazywania młodych, zdolnych. Otwartą ręką przyjmuję artystów, pomagam im budować wysoką samoocenę, kształtować charakter. Muszę przyznać, iż młodzież naszego regionu należy do niezwykle zdolnych. Tylko musimy poczuć odpowiedzialność, ja ją poczułam. Odezwała się we mnie wewnętrzna misja edukowania, pokazywania i rozwijania młodych artystów. Dzięki temu programowi choć przez chwilę mogą poczuć się jak wielkie gwiazdy, poczuć, iż mogą wszystko, wystarczy troszkę chęci i pracy - podążania za marzeniami. Zarówno młodzież jak i szanowni laureaci podążają za marzeniami oraz własnymi celami. Możemy stwierdzić, iż bliskie są im słowa "Bądź sam zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie" (Mohandas Gandhi) oraz "Bądź niczym bijące źródło, nie zaś jak staw, w którym zawsze stoi ta sama woda" (Paulo Coelho). Więc od dziś i Ty, drogi czytelniku, zwróć uwagę na te słowa, żyj chwilą, patrząc na przyszłość.
Na jakim etapie są przygotowania do Gali Osobowość Regionu?
Osobowość Regionu jest dużym przedsięwzięciem. Na jego całość pracuje wielu ludzi. Myślę tu nie tylko o artystach, informatykach, ale i o sponsorach, dzięki którym ma ono tak bogate oblicze. Gala to koncert dla laureata. Ma on okazję zetknąć się z formami sztuki, które są bliskie jego sercu, uczestniczyć jako główny i najważniejszy widz całego tego wydarzenia. Dlatego też sadzam go na tronie, wywyższam i ukazuje jego działalność dla okazania należnego mu szacunku. Tak więc, tworzenie gali to ukłon w stronę kulturalnych potrzeb laureata, to po pierwsze. Po drugie poszukiwanie zaangażowanych społecznie i uzdolnionych, w różnym zakresie, młodych ludzi. W Zespole Szkół Ogólnokształcących czy w Zespole Szkół Muzycznych, w szkole Broadway, Promyku jest ich sporo. Wielu młodych uczestniczyło w licznych konkursach talentów., tych regionalnych i ogólnopolskich. Często na nie zaglądam i tam też widzę osoby, z którymi chcę pracować. Są i tacy, którzy są zdolni, ale potrzebują wiary w siebie, tego błysku w oczach, zachwytu drugiej osoby. I to na dzień dobry mają u mnie. Po trzecie, to sponsoring tego wydarzenia. Potrzebne są kwiaty, upominki, cały ten splendor, który pokazuje błysk gali oraz wdzięczność społeczeństwa, tej wyjątkowej osobie za bycie tu i teraz, życie z pasją. Rzadko kiedy spotykam się z odmową. W dziewiątej Gali mamy licznych sponsorów: Galeria Art. Miś, zakład poligraficzny- Polgraf, Intrax, Pracownia złotnicza l. Plewiński, kwiaciarnie- Azalia i Nad Jarem, Domowi-mi, Księgarnia Bookbook, Mydlarnia, Salon Fryzur Blue, Cukiernia- lodziarnia Bartyscy, Szkoła tańca Broadwy, Szkoła Tańca Promyk. Przygotowania są w toku, jeszcze wiele pracy przed nami - próby, wysyłanie zaproszeń, odbiór upominków, ustalenia techniczne, aż mnie przerażają. Potem już próby generalne w Teatrze, na których wszystko zdarzyć się może.
Kto bierze udział w przygotowaniach do Gali po raz pierwszy, a z kim współpracuje Pani ponownie?
Co roku zmienia się ekipa, bo inna jest Osobowość, inne potrzeby. Jedno jest stale - pracuje z młodymi, ambitnymi, takimi, którym mogę dać też i wiarę w siebie, rozwijać ich zdolności. Wiele osób wyjeżdża na studia do innych miejscowości i z żalem muszę je pożegnać. Są i tacy, myślę tu o wokalistach- Pawle Marchelu, obecnie studencie PG, czy o Konradzie Pałaszu z UG, którzy śpiewają już po raz trzeci. Niezaprzeczalnie wielki talent, Mirella Burcewicz, również uwieńczy Galę swym występem po raz kolejny. Pierwszy raz będę miała zaszczyt współpracować z utalentowanymi wokalistkami: Agatą Ogórek, Martą Piątkowską, Agatą Semkow. Nowa recytatorka, nowi prowadzący, prócz Paulinki, a także nowi dziennikarze, poetka, artysta plastyk, tancerze soliści - oto mój niepokonany zespół. Jednakże pełną listę zaangażowanych w Gali, przedstawię bliżej terminu jej realizacji.
Czyjej pomocy i w jakim zakresie by Pani potrzebowała?
Wszyscy zaangażowani artyści pracują społecznie. Nie otrzymujemy żadnych dotacji. Od tego roku muszę opłacić wynajem powierzchni teatralnej i obsługę. Nieco zaskoczył mnie ten fakt, ponieważ dotychczas były one udostępniane na potrzebę realizacji Gali Osobowość Regionu darmowo. Jednak analizując sytuację polityczną i ekonomiczną naszego kraju, nie mogę, a wręcz nie mam prawa, dziwić się. Otóż planowany jest wzrost inflacji, rachunki "idą w górę", a przecież ośrodek kultury, jakim jest Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, zatrudnia pracowników, opłaca rachunki za prąd, zobowiązany jest do zapłaty podatków. Wszystkie te czynniki powodują, iż od bieżącego roku jestem zobowiązana do zapłaty, jak dla mnie kolosalnej sumy. Dotychczas sponsoring Osobowości Regionu ograniczał się do drobnych upominków, kwiatów itp., więc firmy przekazywały na ten cel dobra i usługi w zakresie jakich prowadzą działalność. Jednak czasy się zmieniają, zmieniają się potrzeby i jestem zmuszona prosić o więcej. Nie potrzebuję wiele, a każda przekazana kwota będzie niczym wdowi grosz. Pieniądze zostaną przekazane na zakup sukienek dla prowadzących Galę oraz sfinansowanie przyjazdu asystentki (ze Szkocji), która odpowiada za techniczny przebieg Gali, a nade wszystko na opłatę za udostępnienie powierzchni teatralnej.
Każda działalność gospodarcza odczuwa, a raczej powinna odczuwać, odpowiedzialność społeczną. Największe korporacje świata właśnie dzięki kampanią społecznym, działaniu na rzecz społeczeństwa, budują dobry wizerunek firmy. Pobudza to także zainteresowanie konsumentów. Pragnę podkreślić, iż to przedsięwzięcie wciąż się rozwija, poszerza horyzonty i ci, którzy uwierzą w nas teraz, uwierzą w tę zdolną młodzież, wynagrodzone będą mieli niejednokrotnie. Jednak najważniejszą korzyścią jest budowanie
lepszego kraju, lepszego społeczeństwa. Więc razem zdziałajmy cuda, zmieńmy nasz region, dajmy iskierkę nadziei młodzieży, by żyła z pasją. Za kilka lat, ci młodzi ludzie, dzięki Twojej pomocy, będą wielkimi autorytetami, wzorami do naśladowania, bo właśnie Ty w nich uwierzyłeś, uwierzyłeś w Osobowość Regionu, która ukazuje esencję bytu - jak żyć z pasją, podążać za marzeniami, budować lepsze jutro.
Z Anną Daczkowską rozmawiała