- Pomysł zrodził się w 2004 roku. W tym czasie byłam nauczycielem SP 14 w Elblągu. Pamiętam jak bardzo pragnęłam promować tę placówkę oświatową w środowisku elbląskim oraz wspierać uczniów w rozwoju kulturalnym i społecznym. I tak powstał pomysł na Osobowość Regionu – opowiada Anna Daczkowska, autorka programu, który z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem.
Początki bywają trudne, jednak Anna Daczkowska przyznaje, że trafiła na niezwykłych ludzi. - Wszystkie uroczystości, do 2012 roku, odbywały się w sali gimnastycznej SP 14. Od początku istnienia Osobowości Regionu miałam wsparcie w ówczesnym dyrektorze placówki – podkreślała. - Z uwagi na charakter i zasięg tej inicjatywy, potrzebowałam profesjonalnego sprzętu i artystów. I niemal od zaistnienia, mieliśmy pomoc artystyczną oraz techniczną ze strony dyrektora Teatru - p. Mirosława Siedlera, dyrektora Szkoły Muzycznej - p. Boguslawa Stolarskiego oraz dyrektora Centrum Spotkań Europejskich - p. Antoniego Czyżyka. Pamiętam też rok, w którym zaangażowałam do pomocy jednego z generałów jednostki wojskowej, w celu przewozu sprzętu muzycznego. To były czasy!
Każda uroczystość była zupełnie inna. - Sala gimnastyczna do najmniejszych nie należy, wiec można było tam planować różne pomysły – przyznała Anna Daczkowska. - Pamiętam jak stawialiśmy duży stół do tenisa, na którym rozegrał mecz ówczesny Prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk kontra Mistrz tej gry. Przy pełnym wypełnieniu sali przez uczniów, rodziców i zaproszonych gości.
Tytuł Osobowości Regionu przyznawany jest raz do roku. Kto może go otrzymać? - Wybieraliśmy kandydata drogą konkursu. Uczniowie z koła teatralnego, które prowadziłam, głowili się nad wysuwaniem kandydatur, szukając ich w różnych źródłach – gazety, strony internetowe. Zawsze staraliśmy się, aby ich było co najmniej trzech. Chodziliśmy po klasach i prezentowaliśmy ustnie każdego z kandydatów – opowiadała Anna Daczkowska. - Potem było glosowanie. To pochłaniało dużo czasu i energii.
Z czasem organizacja rozwijała się. - Teraz jest zupełnie inaczej – zaznaczyła Anna Daczkowska. - Podczas konkursu uczniowie, po przygotowaniu materiałów, w prezentacji multimedialnej zapoznają pozostałych uczniów z kandydatami. Głosowanie zawsze było tajne.
Z biegiem lat nie malało jednak zaangażowanie uczniów.
Zespoły uczniów przygotowujące kandydata do prezentacji łączył zawsze entuzjazm, ogromne zaangażowanie do pracy, no i rywalizacja, kto zwycięży. Nazywam ich anonimowymi bohaterami, bo często się o nich zapomina, gdy w gali już nie biorą często udziału, a wykonali bardzo ciężką robotę. Teraz mam okazję powiedzieć Wam: dziękuję kochani!
- podkreśliła Anna Daczkowska.
Jak wygląda Gala Osobowości Regionu? - Zawsze staraliśmy się, aby to było święto dla laureata. Wyciągaliśmy od niego rożne informacje – co lubi, a czego nie. Bo program jest tak konstruowany, aby sprawił laureatowi przyjemność i radość. Laureat zawsze siedzi na „tronie”, w otoczeniu wścibskich dziennikarzy, w rolę których wcielają się uczniowie.W część artystyczną zaangażowani są utalentowani uczniowie, artyści teatru i szkoły muzycznej. Powiem szczerze – nie było laureata, który nie był po takiej uroczystości wzruszony i przejęty – mówiła Anna Daczkowska.
Po raz drugi Gala zostanie zorganizowana na deskach elbląskiego teatru. - Od roku 2014 mamy doskonalą bazę - dużą scenę Teatru im . A. Sewruka w Elblągu. Jak tu nie kochać p. dyrektora Siedlera. Bo jak mówi mądra księga: nie ważne, co się robi, ale w jakim towarzystwie – zauważyła Anna Daczkowska.
W tym roku, tytuł Osobowości Regionu zostanie przyznany po raz ósmy.
Każdy z laureatów to osobny rozdział. Każdy z nich to wspaniała osobowość. Jednak zawsze łączy ich wspólny mianownik– skromność, pasja do wykonywanego zawodu i dostrzeganie drugiego człowieka. Każdy z nich wniósł w przebieg gali niebywały nastrój, serdeczną obecność
– stwierdziła Anna Daczkowska.
Kto do tej pory uzyskał tytuł? - Ryszard Skotnicki (2004), Katarzyna Jankowska (2006), Mirosław Siedler (2007), Bogusław Stolarski (2010), Marek Osik (2011), Grzegorz Nowaczyk (2012), Leszek Wójcik (2014) – wymieniała Anna Daczkowska.
Podczas tegorocznej Gali, która odbędzie się 10 marca, wyróżniona zostanie Wiesława Pokropska.
Celem tego projektu jest wskazywanie młodemu pokoleniu wzorów, autorytetów godnych naśladowania. Rozwijanie poczucia tożsamości regionalnej oraz działalności na jej rzecz. Kształcenie umiejętności dokonywania w życiu właściwych wyborów, rozwój i promowanie uzdolnień uczniów oraz ich zainteresowań
– mówiła Anna Daczkowska.
Poniżej prezentujemy listę uczniów i artystów zaangażowanych w przygotowanie i przebieg 8. edycji programu Osobowości Reginu
Przygotowujący prezentację multimedialną o kandydatach: I LO
-Paweł Wołoszyński i Tomasz Bendyk z kl. 2 d- przygotowali prezentację o Wiesławie Pokropskiej
- Daniel Bukowski i Krzysztof Pisarczyk z kl. 1d- przygotowali prezentację o p. Tomaszu Stężale
- Agnieszka Bielan, Dominika Łacina, Katarzyna Ciborowska z kl. 1e - przygotowały prezentację p. Helenie Pilejczyk
Prowadzenie imprezy – konferansjerzy: I LO
- Dominik Bloch, Paulina Trochowska, Patrycja Laskowska - klasa maturalna I LO
Dziennikarze: I LO
- Tomasz Bagiński- kl. 2 e; Daniel Bukowski – kl.1d; Dominika Łacina, Katarzyna Ciborowska kl. 1 e
Inspicjent, asystent:
- Natalia Strzelecka – student Edinburgh College
Obsługa techniczna:
- Dagmara Jabłońska- uczennica I LO
- Pracownik Teatru
Współpraca muzyczna:
- Izabella Świerżewska- nauczyciel I LO
- Pracownik Teatru
Wspólpraca informatyczna:
- Dorota Trojakowska- nauczyciel I LO
- Pracownik Teatru
- Michał Wojtowicz - uczeń I LO
Dźwięk:
- Pracownik Teatru
Światło:
- Pracownik Teatru
Artyści:
- Irena Adamiak- Teatr im. A. Sewruka
- Aleksandra Wojtysiak- Teatr im. A. Sewruka
- Adam Piórkowski – student Akademii Muzycznej w Gdańsku
- Przemysław Fryc - student Akademii Muzycznej w Gdańsku
- Orkiestra Kameralna ZPSM w Elblągu – solistka Małgorzata Wójcik / skrzypce/
- Rozalia Grabowska – uczennica ZPSM w Elblągu
- Mirella Burcewicz – uczennica I LO
- Alicja Pakieła- uczennica Gimnazjum nr 8
- Konrad Pałasz –uczeń I LO
- Michał Trzyna - uczeń I LO
- Maciej Michalski - uczeń I LO
- Michał Iwaszkiewicz- uczeń I LO
- Oliwia Kwiecień – uczennica I LO
Reżyseria, scenariusz
- Anna Daczkowska
Współpraca administracyjna:
- Joanna Śledź
- Anna Jakubowska (sekretariat I LO)
"Celem tego projektu jest wskazywanie młodemu pokoleniu wzorów, autorytetów godnych naśladowania" a jaki pozytywny wzór daje młodzieży Pan Nowaczyk?