Poniedziałek, 6.01.2025, Imieniny: Hanna, Edward, Szymon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Co dał zakaz sprzedaży "śmieciowego" jedzenia w sklepikach szkolnych?

17.08.2016, 12:00:36 Rozmiar tekstu: A A A
Co dał zakaz sprzedaży "śmieciowego" jedzenia w sklepikach szkolnych?

1 września 2015 r. w życie weszła ustawa zakazująca sprzedaży w sklepikach szkolnych tzn. „śmieciowego” jedzenia. Ministerstwo zapowiedziało wprowadzenie kolejnych zmian. Jak tę sytuację ocenia Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu?

Czy elbląskie placówki zdołały się przygotować do zakazu sprzedaży "śmieciowego" jedzenia w sklepikach szkolnych?

1 września 2015 r . weszła w życie zmiana do ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zgodnie z którą w jednostkach systemu oświaty  mogą być sprzedawane oraz stosowane w ramach żywienia zbiorowego określone środki spożywcze. Celem zmian było m.in. ograniczenie sprzedaży dzieciom i młodzieży żywności  o wysokiej zawartości cukru, tłuszczu oraz sodu/soli oraz promowanie spożywania owoców, warzyw, żywności bogatej w wapń . W Dyrektorzy elbląskich  placówek dobrze  przygotowali się do zmiany mimo krótkiego czasu na jej wprowadzenie. Niezwłocznie  podjęli działania określone rozporządzeniem. Zostały dostosowane przepisy umowy najmu sklepików szkolnych oraz zasady żywienia w stołówkach szkolnych. Nastąpiły ustalenia listy produktów-  przepisy  ustawy  o bezpieczeństwie żywności i żywienia przyznają dyrektorowi jednostki systemu oświaty kompetencje do ustalenia szczegółowej listy produktów dopuszczonych do sprzedaży lub stosowania w ramach zbiorowego żywienia w oparciu o przepisy wydane przez Ministra Zdrowia/bez wskazania konkretnego producenta danego produktu/.

Jaka była reakcja dyrektorów placówek po wprowadzeniu w życie zmian?

Każda zmiana to nowe zadania. Dyrektorzy od lat żyją w okresie permanentnych zmian oświatowych i tę przyjęli  bez  zdziwienia. Poza tym, niezależnie od  zmiany ustawy, we wszystkich  szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Elbląg dzieci otrzymywały i  otrzymują bezpłatne mleko oraz warzywa i owoce, promocja zdrowej żywności odbywa się od lat. Od lat też już od etapu  przedszkolnego  prowadzone są liczne działania edukacyjne promujące zasady zdrowego żywienia. Wiele elbląskich szkół jest w ogólnopolskim programie Szkoła Promująca Zdrowie. To wszystko sprawiło, że dyrektorzy  w pewnym sensie byli przygotowani do tej zmiany.  Co do dzieci- życie nie znosi próżni.  Jeżeli zabrakło ulubionych produktów w sklepiku, uczniowie przynosili je z domu lub kupowali w pobliskich sklepach. Jeśli obiady były mniej słone  to pomysłowi uczniowie przynosili sobie sól z domu.

Czy dochodziły do Pani głosy, że sklepiki zaczynają plajtować lub gorzej prosperować?

Dla osób prowadzących sklepiki na pewno była to duża zmiana.  Niemniej nie dotarły do nas sygnały o zamykaniu sklepików i punktów małej gastronomii. Otrzymane przez nas wyniki kontroli przeprowadzonych  przez Powiatową Inspekcję  Sanitarną w Elblągu  są pozytywne-nie stwierdzono  naruszeń  czy łamania prawa.  Zatem i przedsiębiorcy poradzili sobie ze zmianą.

Czy zakaz sprzedaży tzw. "śmieciowego jedzenia" coś zmienił? Dzieci w szkołach zaczęły się lepiej odżywiać?

Zmieniono zasady, pokazano wzorzec – nie oznacza to jednak, że wszystkie dzieci zaczęły się lepiej odżywiać- nadal przynoszą  do szkolnej stołówki sól  a plecaki  są pełne domowych słodyczy .Zdarza się również ,że dzieci po drodze do szkoły zaopatrują się w pobliskich sklepach.  Ale szkoły pokazują wzorzec  i  promują zdrowy styl życia-nie oferują „ śmieciowego jedzenia”. Żeby mówić o zmianie stylu życia trzeba współpracy rodziny i  co najmniej kilku lat. Powstał pomysł, by z jedzenia dla uczniów zniknął np. syrop glukozowo-fruktozowy, olej palmowy oraz pieczywo z głębokiego mrożenia. Wrócić do sklepików szkolnych miałyby np. gumy do żucia bez cukru czy drożdżówki.

Jak ocenia Pani te propozycje?

Minister Radziwiłł podkreśla, że przy zmianie przepisów kierował się zasadą by raczej promować zdrowe żywienie niż zakazywać niezdrowego. Niemniej, jak pani widzi, niektóre produkty są wykreślane inne się pojawiają. Co do drożdżówki- z zapowiedzi wynika, że będzie  opracowana  receptura drożdżówki z niższą zawartości tłuszczu i cukru. Ale czy to będzie ta sama drożdżówka?

Ministerstwo zapowiedziało wprowadzenie zmian już od 1 września tego roku. Czy jest to realny termin?

Proponowane zmiany nie są radykalne. Myślę, że nie będzie z nimi większego kłopotu.

 

 

Z Małgorzatą Sowicką rozmawiała
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +18
    ~ cieciorka
    Środa, 17.08

    Nie dał kompletnie nic..no może poza wzrostem sprzedaży w pobliskich sklepikach?

  2. 2
    +16
    ~ aaa
    Środa, 17.08

    wszystkiemu są winni rodzice i ich zwolnienia dla dzieci z lekcji W-F.My jako rodzice kiedyś jedliśmy pączki ,słodkie bułki piliśmy oranżadę - ale wf to był wuefem .teraz naszw dzieci telefon w garści i piszą lub grają aż palce im puchną.

  3. 3
    --1
    ~ sadowocowy
    Środa, 17.08

    Jaki ważny temat dla elbląskiej oświaty, czy tylko na tym zna się pani z edukacji?

  4. 4
    +9
    ~ jan-49
    Środa, 17.08

    co z tego ze szkolach zakaza jak w radiu i telewizji reklamuja to swinstwo na okraglo a dzieciaki to widza i sa podatne na te reklamy zakazac reklamowania tego

  5. 5
    +2
    ~ swojak
    Środa, 17.08

    NIE TRZEBA BYC DYREKTOREM DEPARTAMENTU EDUKACJI I SPORTU ZEBY ROZUMIEC PROSTE SPRAWY PO.1 WPROWADZACIE NA RYNEK SMIECIOWE JEDZENIE I PICIE Z CWANEGO ZACHODU I JESZCZE REKEMUJECIE JE GDZI I JK SIE DA - NO CHYBA ZE PANI NAGLE STALA SIE BEZPARTYJNA I ODIELA SIE OD TYCH CHCIWYCH NA KASE POLITKOW KTORZY ABY KASA NIE PATRZA NA WIADOME SKUTKI 2 - CUKRY A CUKRY , PIECZYWO A PIECZYWO . PO 3 CO DOBRE I ZDROWE KOZTUJE - JAK PROMUJECIE PRODUCENTOW ZDROWEJ ZYWNOSCI PO 4 JAK NA LEKCJACH MOWICIE O TYM A CO DZIEJE SIE NA WYCIECZKACH ,OBOZACH I KOLONIACH CZY SKLEPIKI TO WASZA SPECJALNOSC I NA KONIEC GDZIE , KEDY I W JAKI SOSOB GLOSNO I ZDECYDOWANIE PROMOWALA PANI I WLCZYLA W TEJ KWESTI I ZDROWE JEDZENIE I NACIK NA FREKWENCJE I UCZESTNICTWO NA WFe

  6. 6
    +12
    ~ mks
    Środa, 17.08

    wzrost sprzedaży w każdym innym sklepie

  7. 7
    +12
    ~ TK
    Środa, 17.08

    Moje dziecko chodzi do Szkoły podstawowej nr 21 i tam jedzenie śmieciowe ze sklepiku zniknęło może na jeden miesiąc i póżniej razem z drożdżówką (do której nic nie mam) wróciły wszystkie inne świństwa.

  8. 8
    +4
    ~ Polak......
    Środa, 24.08

    co za brednie tej Sowickiej - nie zna przypadków plajtowania sklepików to znaczy, że albo łga w żywe oczy albo jest kompletnie nie kompetentna, poza tym łga, że w sklepikach jest tzw. "zdrowe" jedzenie (jak np. może być "zdrowa" guma do żucia, która jest rakotwórcza? albo mleko z trucizną UHT?) - jakby w sklepikach było to żarcie co dali w rozporzadzeniu to by wszystkie sklepiki plajtowały a nie tylko niektóre łącznie z właścicielami automatów. Cała ta ustawa to czysty kretnizm, który wprowadzilo PO, a PiS to dalej kontynuuje co stawia PiS w tym przypadku na równi z PO - żenada jednym słowem, która liczona jest PiS-owi i będzie podliczana przy wyborach.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0588829517365