Centrum Pomocy Dzieciom po raz kolejny zwraca się apelem do kierujących wszelkimi pojazdami o szczególne zwracanie uwagi przy przekraczaniu przejazdów tramwajowych.
Tylko w mijającym roku doszło do kilkudziesięciu kolizji z udziałem tramwaju na terenie naszego miasta. Mając na uwadze liczbę tych zdarzeń można mówić iż tramwaj jest najbezpieczniejszym środkiem lokomocji w komunikacji miejskiej. Jednak mogło by tych zdarzeń nie być w ogóle, gdyby każdy z kierujących pojazdem samochodowym – stosował się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i zwracał szczególną uwagę na przejeżdżające tramwaje.
Średnia prędkość wagonu tramwajowego to około 20 km/h, dla zwykłego pojazdu samochodowego to raptem około 5 metrów na zatrzymanie dla tramwaju to dopiero około 10 metrów. Droga hamowania wagonu tramwajowego jest o wiele dłuższa niż zwykłego pojazdu samochodowego, dlatego też przepisy w prawie o ruchu drogowym plasują tramwaj, jako pojazd bardziej uprzywilejowany.
Tylko podczas kilku dniowej akcji ujawniono ponad 40 kierujących pojazdami na terenie głównych skrzyżowań z torowiskiem tramwajowym nie stosujących się do znaków i sygnałów drogowych ustawionych celem zwiększenia poprawy bezpieczeństwa na drodze.
W przypadkach najbardziej drastycznych zostały skierowane wnioski do Sądu Grodzkiego celem ukarania sprawców wykroczeń nie stosujących się do podstawowych zasad ruchu drogowego takich jak:
- sygnalizacja świetlna barwy czerwonej,
- nie ustąpienie pierwszeństwa tramwajowi w związku ze znakiem „STOP”,
- spowodowanie bezpośredniego zagrożenia w ruchu drogowym poprzez nie udzielenie pierwszeństwa pieszym wysiadającym z tramwaju na przystanku pozbawionego wysepki
Kierowco:
- zachowaj szczególną ostrożność zbliżając się i przejeżdżając przez przejazd tramwajowy,
- przed wjechaniem na tory upewnij się, czy nie zbliża się tramwaj,
- jedź tak, abyś mógł zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, gdy najedzie tramwaj’
- nie wjeżdżaj na przejazd tramwajowy, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy
Wykroczeniami najczęściej popełnianymi na przejazdach tramwajowych przez kierowców są:
- niezachowanie szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejazdu i w trakcie jego przekraczania,
- brak reakcji na znak drogowy „STOP”,
- wjazd na przejazd mimo zbliżającego się wagonu tramwajowego,
- brak reakcji na znaki drogowe nakazujące jazdę na wprost,
- wymuszanie pierwszeństwa przejazdu wobec tramwaju,
- prowadzenie pojazdu z prędkością uniemożliwiającą zatrzymanie pojazdu w bezpiecznym miejscu przed przejazdem tramwajowym,
- nie stosowanie się do sygnałów świetlnych zakazujących wjazdu za sygnalizator.
Kierowco, pamiętaj!
Traktuj każdy przejazd tramwajowy jak skrzyżowanie z drogą uprzywilejowaną!
Nie ma stuprocentowo bezpiecznych skrzyżowań, nie ma też stuprocentowo bezpiecznych przejazdów tramwajowych. Na żadnym, niezależnie od sposobu ich zabezpieczenia, nic nie zastąpi ostrożności kierowcy!
Motorniczy tramwaju, który widzi nagłe wtargnięcie samochodu na przejazd, nie może ominąć samochodu. Może tylko włączyć hamulec i czekać na zderzenie! Tramwaj waży nie mniej niż kilkadziesiąt ton. Jego droga hamowania to przynajmniej kilkanaście metrów!
Warmińsko-Mazurskie Centrum Pomocy Dzieciom
Komisja ds. Bezpieczeństwa