Czy to dobry i bezpieczny sposób na zakup nieruchomości? Sprawdź, jak przebiega przetarg na mieszkanie i jak do niego przystąpić.
Przetarg na mieszkanie jest opcją na zdobycie swojego własnej nieruchomości w atrakcyjnej cenie. Nie jest to jeszcze bardzo popularne rozwiązanie, ponieważ nie każdy wie, na jakiej zasadzie taki przetarg działa, jak się go organizuje i przede wszystkim, czy jest bezpieczny. Sprawdźmy więc, kto może się stać uczestnikiem przetargu oraz jak należy do niego przystąpić?
Przetarg na mieszkanie - na czym polega?
Przetarg jest sposobem na sprawne zbycie nieruchomości przez spółdzielnię, urząd gminy, miasta lub spółkę Skarbu Państwa. Jednostki te wchodzą z reguły w posiadanie takich mieszkań w wyniku zadłużenia poprzedniego właściciela czy jego śmierci przy jednoczesnym braku spadkobierców. Zdarza się również, że współmałżonkowie w trakcie rozwodu nie mogą dojść do porozumienia, jak podzielić majątek i w takich przypadkach nieruchomość może przejść na własność spółdzielni lub miasta. Trzeba mieć na uwadze, że lokale z przetargu przeważnie wymagają remontu, lecz oczywiście zdarzają się także i takie gotowe do zamieszkania.
Rodzaje przetargów:
Wyróżnia się przetargi ograniczone, nieograniczone, ustne i pisemne. Przetarg ograniczony skierowany jest do określonej grupy osób np. zamieszkujących ten sam budynek, gminę itp. W przetargu nieograniczonym może wziąć każdy. Ustna forma przetargu przebiega na zasadzie licytacji, wygrywa ten, kto zaproponuje najwyższą kwotę na jawnym zebraniu. W przetargu pisemnym uczestnicy składają propozycje w zamkniętych kopertach i komisja decyduje o tym, kto wygra.
Jak przystąpić do przetargu na mieszkanie?
Znajdź przetarg, który może Cię zainteresować. Ogłoszenia wywieszane są w spółdzielniach, urzędach gminy lub wymieniane w Biuletynie Informacji Publicznej. Najwygodniejszym sposobem jest jednak korzystanie z dostępnej online listy na stronie Listaprzetargow.pl. Aby wziąć udział w wybranym przetargu, będziesz musiał złożyć wymagane dokumenty oraz wpłacić wadium. Jest to kwota, która stanowi pewnego rodzaju zaliczkę. Jeżeli wygrasz przetarg, zostanie ona wpisana na poczet zakupu i odjęta od wylicytowanej kwoty. Jeżeli wygrasz i się wycofasz, musisz się liczyć z tym, że przepadnie. Pieniądze jednak wrócą na Twoje konto, w sytuacji, gdy przetarg wygra ktoś inny.
Czy zakup mieszkania z przetargu jest ryzykowny?
Zawsze przed przystąpieniem do przetargu istnieje możliwość osobistego poznania stanu danego mieszkania. Koniecznie też należy sprawdzić jego księgę wieczystą, co jest dziś możliwe online, bez wychodzenia z domu i odwiedzania urzędów.
Podobnie szybko przebiegnie sprawdzenie ewentualnej hipoteki. To absolutnie konieczne, jeśli chcesz mieć pewność, że transakcja będzie bezpieczna. Nie musisz martwić się o dług czynszowy poprzednich właścicieli. W przypadku gdy np. spółdzielnia weszła w posiadanie mieszkania w wyniku eksmisji, cały dług zostanie pokryty z kwoty, którą wpłacisz w ramach zakupu. Nie musisz również obawiać się o zadłużenie u dostawcy prądu, gazu i innych mediów. Wszystkie umowy podpisywane są obecnie imiennie, a nie na dany lokal, zatem jako nowy właściciel, zawrzesz nowe i zaczniesz od zera.