Chociaż numer księgi wieczystej jest jedną z kluczowych informacji dotyczących nieruchomości, to zdarza się, że nie jest on znany nawet właścicielowi. Jeżeli przy okazji w dokumentacji brakuje jakiegokolwiek dokumentu, w którym ten numer byłby wymieniony, to pojawia się naturalne pytanie: jak ustalić numer księgi wieczystej? Konkretne wskazówki znajdziesz poniżej.
Czym jest księga wieczysta?
Księga wieczysta (KW) to rejestr publiczny – zbiór informacji o określonej nieruchomości. Informacje te są skategoryzowane, czyli przypisane do jednego z kilku działów. Przykładowo w dziale II ujawnia się właścicieli, z kolei w dziale IV długi hipoteczne. Ponieważ księga wieczysta stanowi kompendium wiedzy o nieruchomości, to jej lektura jest nieodzowna przed każdą transakcją (choćby kupna-sprzedaży), której przedmiotem będzie właśnie nieruchomość.
Co ważne, księga wieczysta jest dostępna dla każdego zainteresowanego. Z treścią konkretnej księgi wieczystej może zapoznać się każdy, kto zna jej numer. Jednocześnie osoby, które znają jedynie adres położenia nieruchomości lub numer działki, mogą dzięki tej informacji dotrzeć do numeru KW. Dziś numer księgi wieczystej można ustalić bez wychodzenia z domu.
Co oznacza numer księgi wieczystej?
Numer księgi wieczystej to ciąg znaków, który jest na stałe przypisywany danej KW podczas jej zakładania. Wspomniany ciąg znaków ma indywidualny charakter – nie ma dwóch ksiąg wieczystych o takim samym numerze. Numer księgi wieczystej nie ulega zmianie, gdy zmienia się właściciel nieruchomości – wówczas stosowna informacja zostaje jedynie wprowadzona do rejestru (to aktualizacja treści księgi wieczystej).
Aby założyć księgę wieczystą, trzeba:
-
złożyć w sądzie wypełniony druk KW-ZAL;
-
wnieść opłatę za założenie księgi wieczystej dla nieruchomości;
-
do wniosku dołączyć wymagane załączniki.
Jak zbudowany jest numer księgi wieczystej?
Numer księgi wieczystej składa się z ciągu znaków, z którego można wyodrębnić: kod wydziału ksiąg wieczystych, numer według repertorium ksiąg wieczystych i cyfrę kontrolną. Poszczególne sekcje numeru księgi wieczystej są rozdzielone znakiem „/”.
Przykładowo numer EL1E/00001212/1 składa się z trzech następujących sekcji:
-
EL1E – to cztery pierwsze znaki, które wskazują na wydział ksiąg wieczystych sądu, który założył i prowadzi księgę; w przykładzie będzie to VI Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Elblągu;
-
00001212 – osiem kolejnych znaków to właściwy numer księgi wieczystej; numer ten jest nadawany według repertorium ksiąg wieczystych;
-
1 – ostatni znak w numerze księgi wieczystej; jest to tzw. cyfra kontrolna.
Jak ustalić numer księgi wieczystej?
Numer księgi wieczystej nieruchomości można ustalić na kilka sposobów. Jeżeli to właściciel potrzebuje numeru, aby przekazać go potencjalnemu nabywcy, to może wzmianki o nim poszukać w dokumentach dotyczących nieruchomości. Ale są też inne sposoby. Jak można przeczytać na stronie internetowej: https://ksiegawieczysta.net/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/, numer księgi wieczystej można ustalić:
-
za pośrednictwem internetowej wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych – po adresie lub numerze działki;
-
w urzędzie – przykładowo w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego lub w starostwie powiatowym.
W pierwszym przypadku trzeba liczyć się z niewielką opłatą. Wybór drogi urzędowej oznacza z kolei konieczność wskazania interesu prawnego. Właściciel nie powinien mieć problemu, ale potencjalny nabywca już owszem – chęć zakupu nieruchomości nie jest uznawana za wystarczający interes prawny, aby otrzymać numer księgi wieczystej.