Czwartek, 28.11.2024, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Czy zabezpieczenie powództwa jest korzystne dla wierzyciela?

04.07.2023, 11:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czy zabezpieczenie powództwa jest korzystne dla wierzyciela?

Czy masz dłużnika i chcesz skorzystać z zabezpieczenia powództwa? Zastanawiasz się jednak nad tym, czy jest to korzystne rozwiązanie dla Ciebie? Poniżej wyjaśniamy, na czym polega zabezpieczenie powództwa i czy jest skutecznym rozwiązaniem. 

 


Co to jest zabezpieczenie powództwa? 


Instytucja zabezpieczenia powództwa została wprowadzona po to, aby chroniła interesy wierzycieli. W polskim sądzie czas rozpatrywania sprawy może trwać przez kilka lat, to może przynieść negatywne skutki powodowi, nawet jeśli uda mu się wygrać sprawę. Najczęściej o zabezpieczenia powództwa występuje wierzyciel, ale mogą także: druga strona i uczestnicy postępowania. 
Jakie są sposoby zabezpieczenia wierzytelności?


W kodeksie postępowania cywilnego zostały wymienione sposoby zabezpieczenia powództwa wierzytelności, które dotyczą roszczeń pieniężnych i niepieniężnych. Wśród nich warto wymienić: 


Zajęcia: ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego lub innego prawa majątkowego albo innej wierzytelności;

 

  1. Obciążenie nieruchomości obowiązanego, czyli dłużnika hipoteką przymusową; 
     
  2. Ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która  nie ma urządzonej księgi wieczystej lub która uległa zniszczeniu lub zaginęła; 
     
  3. Obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską; 
     
  4. Ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu; 
     
  5. Ustanowienie Zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego części albo części gospodarstwa rolnego zobowiązanego;
     

 

Czy zabezpieczenie powództwa daje korzyści wierzycielowi? 

 

Złożenie wniosku o wytoczenie  zabezpieczenia powództwa przynosi wierzycielowi kilka korzyści. Oto najważniejsze z nich: 
 

  • Przeprowadzenie postępowania o zabezpieczenie powództwa pozwala na ochronę dochodzonych należności zanim rozpocznie się postępowanie egzekucyjne. Zdarza się, że mobilizuje dłużnika do zawarcia korzystnej ugody dla wierzyciela; 
     
  • Zabezpieczenie powództwa jest skutecznym postępowaniem wobec dłużników, którzy w czasie trwania postępowania sądowego próbują wyzbyć się całego majątku; 
     
  • Wierzyciel nie ma obowiązku informowania dłużnika o toczącym się postępowaniu przeciwko niemu, dlatego dłużnik nie dokona żadnych czynności. 

 


Przygotuj wniosek o przeprowadzenie postępowania zabezpieczającego powództwo z Vindicat.pl? 


Nie wiesz jak napisać pismo? Zastanawiasz się nad tym, jakie elementy powinno zawierać? Skorzystaj z bazy dokumentów dostępnej w systemie Vindicat. Znajdziesz w niej wszystkie wzory pism w obszarach prewencji, windykacji polubownej oraz sądowo – komorniczej. Wystarczy, że wprowadzisz dane nierzetelnych kontrahentów, a system sam przygotuje dla Ciebie spersonalizowany dokument, który będzie spełniał wszystkie wymogi formalne. Czym jest Vindicat? To system, który służy do monitorowania  i odzyskiwania należności.  Zawiera także Giełdę Długów, która pozycjonuje się naprawdę wysoko wyszukiwarce Google. 


Zarejestruj się bezpłatnie na Vindicat.pl i sprawdź możliwości, które daje narzędzie. 

 


Potrzebujesz pomocy specjalistów?


Jeśli nie wiesz jak napisać uzasadnienie, zleć zespołowi Vindicat przygotowanie dokumentu i przeprowadzenie postępowania. Vindicat to nie tylko narzędzie online, ale i profesjonalna Kancelaria Windykacyjna. 


Skorzystaj z oferty Vindicat. Nie czekaj, ponieważ upływający czas może zadziałać dla Ciebie niekorzystnie. Zacznij odzyskiwać swoje pieniądze jak najszybciej. 


.......................... Artykuł płatny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.17543292045593