W Polsce każdy podmiot zarządzający ruchem drogowym i oznakowaniem jezdni powinien wiedzieć, po której stronie musi stać znak drogowy. Dokładne regulacje na ten temat można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach [1].
Znaki drogowe i sposób ich ustawienia – najważniejsze informacje
Bezpieczeństwo ruchu drogowego to najważniejsza kwestia, za którą odpowiadają zarządcy dróg publicznych i prywatnych. W Polsce przepisy i regulacje prawne szczegółowo określają, w jaki sposób i na jakich konstrukcjach powinny być umieszczone znaki drogowe. A więc po której stronie musi stać znak drogowy? To zależy od sytuacji i samego sposobu budowy infrastruktury drogowej.
Podstawowe warunki dotyczące tego, po której stronie musi stać znak drogowy, brzmią następująco.
1. Znaki umieszcza się po prawej stronie jezdni:
a. jeśli dotyczą kierowców jadących wszystkimi pasami ruchu,
b. nad pasami ruchu, jeśli dotyczą danego pasa.
2. Znaki umieszcza się po prawej stronie jezdni:
a. pojedynczo, o ile przepisy dopuszczają taką możliwość,
b. jako powtórzenie znaków umieszczonych po prawej stronie jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu (dotyczy znaków drogowych z kategorii A i większości z kategorii B),
c. na drodze jednokierunkowej, np. D-6, D-6a,
d. na jezdni, jeśli droga jest zamknięta lub ruch został ograniczony,
e. na wysepkach przy skrzyżowaniach,
f. na drogach rowerowych.
Warto dodać, że ustawienie znaku po lewej stronie, który jest powtórzeniem tego po prawej, wymaga umieszczenia w tym samym przekroju poprzecznym drogi. Wyjątkiem są sytuacje, w których warunki infrastruktury drogowej uniemożliwiają takie ustawienie. Odpowiadasz za organizację ruchu i oznakowanie dróg? Certyfikowane i wytrzymałe znaki drogowe znajdziesz na stronie znakidrogowe24.pl. Sprawdź ofertę sklepu online i zamów drogowskazy w rozsądnych cenach adekwatnych do jakości wykonania.
Po której stronie postawić znak drogowy, aby spełniał swoją funkcję?
Oznakowanie drogi w odpowiedni sposób to nie tylko świadomość, po której stronie musi stać znak drogowy. Zarządca odpowiedzialny za organizację ruchu i bezpieczeństwo na konkretnej drodze musi zainwestować w stabilne konstrukcje wsporcze. Kluczowe jest także zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi znakami. To gwarancja, że uczestnicy ruchu drogowego będą w 100% bezpieczni i zauważą znak drogowy w odpowiednim momencie.
Znaki drogowe po prawej i po lewej stronie jezdni można stawiać na słupkach, ramach, wysięgnikach oraz konstrukcjach bramowych. Najważniejsze jest to, aby wszystkie wykorzystywane konstrukcje były zgodne z przepisami dot. warunków technicznych oznakowania.
Jeśli chodzi o odległości pomiędzy znakami po prawej i lewej stronie jezdni, należy zachować:
• 50 metrów na drogach o prędkości dopuszczalnej powyżej 90 km/h,
• 20 metrów na drogach o prędkości dopuszczalnej powyżej 60 km/h,
• 10 metrów na innych drogach.
Najpopularniejsze znaki drogowe z grupy A, B, C, D, F oraz G powinny być montowane na wysokości minimum 2 metrów w obszarze zabudowanym i niezabudowanym.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181