W Elblągu i jego okolicach jest niemal 100 ścieżek rowerowych, co oznacza, że jednoślad jest odpowiednim środkiem transportu do poruszania się w tym mieście. Które z nich zasługują na szczególną uwagę i prowadzą przez ciekawe zakątki? Poniżej opisujemy najczęściej polecane trasy. Przekonaj się, czy znasz je wszystkie.
Ścieżki łatwe i umiarkowane
Jest kilka bardzo łatwych tras, które poleca się mało doświadczonym rowerzystom. Co prawda długość niektórych przekracza 100 km, ale nie trzeba pokonywać ich w całości, aby zobaczyć piękne widoki. Wystarczy więc dowiedzieć się, jaki rower crossowy będzie odpowiedni i go kupić, a następnie wybrać się na wycieczkę. Popularne ścieżki wokół Elbląga oznaczone jako 'łatwe' i 'umiarkowane' to:
- Szlak Zielony Elbląg – Iława – całkowita długość ścieżki wynosi 130 km. Rozpoczyna się ona w Elblągu, a dokładniej w dzielnicy Rubno Wielkie i prowadzi do Iławy. Jadąc tą trasą, odwiedzamy wiele miejscowości, m.in.: Nowakowo, Jegłownik, Zwierzno, Święty Gaj, Jelonki, Buczyniec, Zalewo, Siemiany i Szymbark. Ok. 20 km szlaku to drogi polne i leśne, a kiedy znajdziemy się w rejonie pochylni Kanału Elbląskiego, będziemy poruszać się po płytach drogowych i typu jumbo przez ok. 10 km. Pozostała część trasy to asfaltowa nawierzchnia.
- Szlak Żółty Elbląg – Goryń – długość ścieżki to niecałe 129 km. Początek szlaku to parking przed dworcem PKP i PKS w Elblągu. Trasa prowadzi przez: Gronowo Górne, Nowinę, Przezmark, Pilonę, Myślęcin, Weklice, Aniołowo, Pasłęk, Małdyty, Łęgowo i Kisielice, a meta znajduje się przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Goryniu. Przeważają drogi asfaltowe i brukowe, jednak są też fragmenty szutrowe, żwirowe i zbudowane z płyt drogowych.
- Trasa Elbląg – Morąg – jej długość to ok. 78 km. Ścieżka nie jest bardzo wymagająca, a jadąc nią, możemy odwiedzić najniżej położony punkt w Polsce (znajduje się we wsi Raczki Elbląskie), jak również zobaczyć jezioro Drużno. Co istotne, trasa nie jest bardzo zatłoczona, ale warto mieć na uwadze, że częściowo jest zbudowana z płyt drogowych.
Ścieżki bardziej wymagające
Doświadczeni rowerzyści, dla których pokonanie szlaku Elbląg – Iława czy Elbląg – Morąg nie stanowi żadnego problemu, powinni zwrócić uwagę na bardziej wymagające trasy. Te najczęściej wybierane to np.:
- Szlak Wysoczyzny Elbląskiej – jest nieoznakowany i stosunkowo trudny, gdyż prowadzi nie tylko przez asfaltowe, ale i leśne oraz gruntowe drogi. Długość trasy to ok. 50 km, a różnica między najniższym i najwyższym punktem wynosi 181 m. Szlak rozpoczyna się w Bażantarni, dalej prowadzi przez: Jagodnik, okolice Jeziora Martwego, Pagórki, Rezerwat 'Buki Wysoczyzny Elbląskiej', Suchacz i Kamionek Wielki.
- Szlak Młynarsko-Pasłęcki – również nie jest oznakowany, a jego długość to 56,3 km. Podobnie jak w przypadku Szlaku Wysoczyzny Elbląskiej, ścieżka rozpoczyna się w Bażantarni, a dalej prowadzi m.in. przez: Kamiennik Wielki, Zastawno, Rezerwat przyrody 'Lenki', Pasłęk, Weklice i Przezmark. Stamtąd kierujemy się w stronę Nowiny i Gronowa Górnego, aby dotrzeć do Elbląga.
- Szlak Pięknych Widoków – jak sama nazwa wskazuje, ścieżka zapewnia wiele niepowtarzalnych widoków. Jej długość to niecałe 40 km, a start znajduje się na starym mieście w Elblągu. Mijamy dworki w Bielanach, Zjeździe oraz Krasnym Lesie, a dalej jedziemy przez: Próchnik, Łęcze, Suchacz i Kamionek Wielki. Warto pamiętać, że Szlak Pięknych Widoków jest nieoznakowany.
Często mówi się, że Elbląg to miasto dobrze dostosowane do potrzeb rowerzystów. Są tutaj nie tylko ścieżki, ale i wygodne stojaki do opierania nóg w trakcie krótkiego odpoczynku. Ważne jest to, że wciąż powstają kolejne szlaki rowerowe, dlatego osoby wybierające się do Elbląga powinny zabrać ze sobą swój jednoślad.