Jeśli jesteś posiadaczem pojazdu mechanicznego, to jednym z twoich obowiązków jest zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Inne ubezpieczenia, takie jak autocasco czy assistance są dobrowolne. Od czego zależy cena OC? Czy ma znaczenie to, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym będziesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej?
Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych zakres ochrony w przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego OC musi być zawsze taki sam, niezależnie od tego, z którym zakładem ubezpieczeń zawrzemy umowę. Czy oznacza to jednak, że powinniśmy wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe (TU), które zaproponuje nam ubezpieczenie w najniższej cenie? Otóż nie, ponieważ poza wysokością opłaty powinniśmy zwrócić również uwagę na szczegółowe warunki umowy. Chcesz móc korzystać z bezpośredniej likwidacji szkody? Sprawdź, czy zakład ubezpieczeń daje taką możliwość. Potrzebujesz zielonej karty? Dowiedź się, na jakich warunkach jest ona wydawana. Spowodowałeś szkodę? Dopytaj, jak długo zakład ubezpieczeń będzie ją uwzględniać przy kalkulacji składki na OC.
Jeśli chodzi o kwotę ubezpieczenia, to zakłady ubezpieczeń, wedle swojej polityki, określają, które czynniki mają największy wpław na opłaty. W każdym TU cena może być inna. Najlepszym sposobem na sprawdzenie wysokości składki jest kalkulator ubezpieczeń OC, który ma na swojej stronie na przykład Uniqa.
Każdy zakład ubezpieczeń, wyliczając koszt ubezpieczenia, może brać pod uwagę inne kryteria, jednak najczęściej wpływ na wysokość składki mają:
- Wiek posiadacza pojazdu – z wysoką ceną ubezpieczenia muszą się liczyć kierowcy w wieku do 26 lat. Dlaczego? Według danych Komendy Głównej Policji z 2018 roku osoby mające od 18 do 24 lat, spowodowali 5 113 wypadków, w których zginęło 428 osób, a 6 734 zostało rannych. Co więcej, to w przypadku młodych kierowców zdecydowanie najwyższy był wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji – wynosił 17,5. Dla porównania w przypadku drugiej w kolejności grupy wiekowej od 24 do 39 lat wynik ten to 9,8.
- Historia ubezpieczenia – dla zakładów ubezpieczeń bardzo duże znaczenie ma historia ubezpieczenia. Jeśli ubezpieczonym pojazdem spowodowano wiele szkód, to konsekwencją może być wyższa kwota ubezpieczenia. To właśnie pozytywną historią – bezszkodową jazdą – kierowca pracuje na niską składkę na OC.
- Czas posiadania prawa jazdy – posiadacze pojazdów, którzy od niedawna mają uprawnienia do ich prowadzenia, muszą liczyć się z wyższymi opłatami za ubezpieczenie. Im większy mamy staż jako kierowcy, tym niższa będzie kwota polisy OC.
- Pojazd – bardzo duże znaczenie ma również to, jaki pojazd podlega ubezpieczeniu. Ważne są: marka, model, rocznik, wartość rynkowa, aktualny i przewidywany w ciągu najbliższego roku przebieg czy pojemność silnika. Co ciekawe, ubezpieczenie OC pojazdu z silnikiem 3.0 może kosztować nawet kilkaset złotych więcej niż w przypadku silnika 1.0.
- Miejsce użytkowania pojazdu – znaczenia ma nie tylko to, gdzie pojazd jest zarejestrowany. Dla zakładu ubezpieczeń istotne jest główne miejsce użytkowania pojazdu. Jeśli jest nim obszar dużego miasta, to ubezpieczenie będzie kosztować więcej niż w przypadku niewielkiej miejscowości.
- Stan cywilny – posiadacz pojazdu, który założył rodzinę i najczęściej podróżuje z dziećmi, może liczyć na niższą cenę za OC niż singiel. Statystycznie to właśnie osoby bezdzietne częściej są sprawcami wypadków.
- Dodatkowi użytkownicy pojazdu – jeśli pojazd ma prowadzić ktoś więcej niż tylko posiadacz, to wówczas należy o tym poinformować zakład ubezpieczeń. Nie musi to jednak oznaczać, że koszt OC będzie wyższy. Wszystko zależy od historii ubezpieczenia drugiego kierowcy – jeśli jednak jest on młody i nigdy nie ubezpieczał pojazdu, to prawdopodobnie cena za OC – ze względu na jego wiek – będzie wyższa.