15 września zapraszamy do Kątów Rybackich na niezwykłe wydarzenie - inscenizację jedynej w historii bitwy morskiej na Zalewie Wiślanym. Bitwa pomiędzy Krzyżakami a wojskami króla polskiego Władysława Jagiellończyka odbyła się w roku 1463, a więc obchodzimy jej 555 lecie. Jej wynik zadecydował o losach Pomorza Gdańskiego, Żuław i Warmii. Po przegranej Krzyżacy utracili inicjatywę na morzu, utracili połączenie z Rzeszą Niemiecką i kontrolę nad Warmią. Ostatecznie nastąpiło zakończenie wojny trzynastoletniej.
Ciekawe czy pan radny Traks wraz ze swoim kolegą radnym zaszczycą to wydarzenie? To jest tak jak się nie współpracuje z gminami położonymi nad Zalewem Wiślanym. Ale kto w naszym Elblągu ma się tym zająć? Nie ma osób kompetentnych i z ... chęciami?
W tej bitwie nie brały udziału "wojska króla polskiego Władysława Jagiellończyka ". Po pierwsze dlatego, że polskie państwo jeszcze wtedy floty wojennej nie miało - z Krzyżakami walczyły floty, wystawione przez miasta: Gdańsk i Elbląg. a po drugie dlatego, że ówczesny król nazywał się Kazimierz Jagiellończyk.
Co to za amator projektował ten plakat? Ani krzyż, ani nasz bielik nie pochodzą z tego okresu.
No nie tak do końca bo rok po bitwie ekipa elbląska i braniewska najechała port dziś Kaliningrad i spaliła domostwa oraz okręty krzyżackie....
Prorok Igor- W 1464 roku flota elbląska jako formacja Związku Pruskiego, bo to ten twór walczył z Krzyżakami na Zalewie, pod wodzą Czecha Jana Skalskiego blokowała ujście Pregoły co jednocześnie stanowiło blokadę Królewca, ale miasta nie zdobyto. W organizowanych wypadach spalono nadbrzeżne budynki i pobliskie wsie. Szkoda, że bitwa na Zalewie jest mało znana. Ostatnia duża rekonstrukcja tego zdarzenia miała miejsce w 1963 roku między Suchaczem, a Tolkmickiem. Była zrealizowana przy wydajnej pomocy marynarki wojennej.
Krzyżacy utracili połączenie z Rzeszą Niemiecką??? Z jaką Rzeszą!!! Takowa czyli pierwsza wówczas już nie istniała, a powstanie drugiej to zjednoczenie niemieckich królestw, ksiąstw itd. za czasów kanclerza Bismarca po wojnie francusko-pruskiej w 1871. Kto jest autorem tego historycznego gniota? Jakiś "naukowiec" z IPN???
A dlaczego ta inscenizacja jest w Kątach Rybackich a nie w Suchaczu, tak jak przed laty?