Piątek, 29.03.2024, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Higienizacja jamy ustnej to podstawa

07.12.2017, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Higienizacja jamy ustnej to podstawa
REKLAMA

Leczenie stomatologiczne każdego pacjenta powinno zaczynać się od zabiegów higienizacyjnych.

Także po zakończonym leczeniu okresowe wizyty w gabinecie stomatologicznym, podczas których wykonywane są profesjonalne zabiegi higieniczne, mają kluczowe znaczenie dla zdrowia jamy ustnej i utrzymania efektów leczenia zarówno zachowawczego jak i protetycznego czy implantologicznego.

Zabieg usuwania kamienia nazębnego (skalingu) obecnie wykonuje się przy użyciu ultradźwięków oraz specjalnej piaskarki. Każdy prawidłowo wykonywany zabieg skalingowy może trwać nawet do godziny. Wynika to z faktu, iż każdy ząb jest czyszczony osobno i bardzo dokładnie z każdej strony. Zastosowanie piaskarki umożliwia usunięcie nawet najbardziej uporczywych osadów z powierzchni niedostępnych dla innych instrumentów czyszczących. Piaskarka może podrażnić chwilowo nabłonek dziąseł,  ale nie uszkodzi go, tak samo jak nie doprowadzi do porysowania powierzchni zębów.

Zabieg profesjonalnego oczyszczenia powierzchni zębów zakończony jest polerowaniem za pomocą specjalnych gumek i szczoteczek oraz aplikacją pasty lub pianki celem stymulacji remineralizacji szkliwa.

Do dobrze oczyszczonych zębów z kamienia i osadu oraz przy systematycznej i prawidłowej technice codziennego szczotkowania przez pacjenta osad i kamień nie będzie miał tendencji do szybkiego odtwarzania się.

Skaling to nie tylko zabieg mający na celu poprawę estetyki uśmiechu. Skuteczne usuwanie osadu nawet z najgłębszych kieszonek wokół zęba i trwała redukcja bakterii ma kluczowe znaczenie zapobiegające utracie zęba z powodu paradontozy. Osady zwane też płytką bakteryjną powstają przez agregację bakterii, grzybów i  innych mikroskopijnych organizmów w postaci cienkich powłok tworzących się na powierzchni zębów, koron oraz elementów implantów.

Pojawienie się płytki bakteryjnej czyli białego osadu na zębach, to jedna z głównych przyczyn powstania zapalenia dziąseł. Pierwsze tego objawy to zaczerwienienie oraz łatwe krwawienie podczas szczotkowania. Najczęściej nie powoduje to dolegliwości bólowych lub są one niewielkie.

Zapalenie dziąseł spowodowane przez niewłaściwa higienę jamy ustnej, to choroba odwracalna dzięki profesjonalnemu oczyszczeniu zębów i poprawie szczotkowania. Nie leczone zapalenie dziąseł może przejść w paradontozę.

Choroba może dotknąć jedne, kilka lub wszystkie zęby. Z czasem gromadząca się płytka bakteryjna i kamień nazębny wnikają poniżej dziąsła. Pomiędzy zębami, a dziąsłem powstają zainfekowane bakteriami kieszenie, które nie leczone pogłębiają się. Toksyny produkowane przez bakterie powodują przewlekłą odpowiedź układu odpornościowego, której następstwem jest zanikanie kości i dziąseł, rozchwianie zęba powodujące ból w trakcie jedzenia, a nawet mówienia. Większości przypadków towarzyszy przykry zapach z ust. Paradontoza to destrukcyjny proces, który pozostawiony bez profesjonalnego leczenia prowadzi do utraty zębów. Kluczowym elementem w leczeniu paradontozy jest usunięcie płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego oraz utrzymanie bardzo dobrej higieny jamy ustnej.

Taki sam mechanizm wnikających coraz głębiej bakterii niszczy tez implanty. Pacjent musi uczestniczyć w utrzymaniu efektu implantacji, aby zapobiec powstawaniu stanów zapalnych śluzówek. Wieloletnia radość z uzupełnienia protetycznego na implantach zależy nie tylko od utrzymywania wysokiego poziomu higieny przez pacjenta, lecz również od zabiegów oczyszczania profesjonalnego wykonywanych w gabinecie higienistki stomatologicznej.

Higienizację pacjentów z implantami należy traktować jako integralny i nieodzowny element leczenia. Dziąsło obejmuje elementy implantu jednak integracja tkanek zarówno miękkich jak i kości jest procesem dynamicznym i może być odwracalna co znaczy, że nie jest dana raz na całe życie. Dziąsło swoim pierścieniem uszczelnia i zabezpiecza kość przed działaniem czynników środowiska jamy ustnej. Utrzymanie zdrowych tkanek wokół implantu jest elementem krytycznym dla długotrwałego przetrwania implantów oraz dla stabilności estetycznej.

Oznacza to, że pacjenci wymagają regularnych wizyt kontrolnych po zaopatrzeniu implantów protetycznie. Może to być nawet co 2-6 miesięcy, a jest ustalane przez higienistkę indywidualnie w zależności od predyspozycji do kumulacji osadów. Kontrola radiologiczna – lekarska powinna się odbywać co 6-12 miesięcy.

Pacjenci decydując  się na leczenie ortodontyczne, wiedząc jak istotnie wpływa ono na wygląd i zdrowie.  Okres noszenia aparatu to wyjątkowe utrudnienia dla utrzymania odpowiedniej higieny w warunkach domowych, czyli skutecznego usuwania płytki nazębnej z zębów, dziąseł i aparatu każdego dnia.

Nieczyszczony aparat jest zbiorowiskiem bakterii, co zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy zębów lub choroby dziąseł. Przez skomplikowaną konstrukcje aparatu nie jesteśmy w stanie oczyścić dokładnie różnorakich zachyłków ponieważ zwykłą szczoteczka nie dociera wszędzie. Zalegający osad wciśnięty między elementy aparatu, będzie znacznie przyspieszać rozwój próchnicy i trudnych do leczenia chorób dziąseł. Jeżeli problemy z dziąsłami będą się rozwijać i zagrażać utrzymaniu zębów to konieczne będzie zdjęcie aparatu, a leczenia zostanie przerwane, niezależnie od etapu, na jakim była kuracja.

Dlatego tak niezbędne jest regularne piaskowanie zębów. Praktycznie przy każdorazowej  wizycie gdzie zdejmowany jest łuk ortodontyczny powinno się korzystać z okazji i prosić higienistkę o pomoc.

Higienizacja w gabinecie nie tylko pozwoli sprawnie zakończyć leczenie ortodontyczne, ale również zapewni zdrowe zęby wolne od próchnicy i dziąsła wolne od stanów zapalnych.

Dr Wojciech Ryncarz

................................................Artykuł sponsorowany................................................
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.10865497589111