Gerard Kwiatkowski (Jürgen Blum) urodził się w 1930 roku w Ulnowie. Po drugiej wojnie światowej jego rodzice wyjechali do Niemiec, artysta zaś razem z braćmi pozostał w Elblągu.
Życie kulturalne miasta bardzo wiele zawdzięcza Gerardowi Kwiatkowskiemu, najpierw działał on aktywnie w „Czerwonej Oberży”, a później założył Laboratorium Sztuki Galerię El, którą kierował aż do 1974 roku. Swoją pracownię umieścił w podominikańskim kościele NMP, który częściowo sam wyremontował. Pierwszą wystawą, jaką zorganizował Kwiatkowski w swoim Laboratorium było malarstwo Janusza Hankowskiego oraz jego własne rzeźby. Wykorzystując kontakty z Zamechem zorganizował w 1965 roku Biennale Form Przestrzennych, które zyskało sobie szczególny rozgłos wśród polskich artystów. Eksperyment Kwiatkowskiego wyjątkowo się udał, postanowiono, zatem ponowić go jeszcze kilkakrotnie. Sam artysta poszukiwał wciąż nowych środków wyrazu, używał różnych metod twórczych. Inspirowała go technika, światło, zależało na bezpośrednim przekazie, intrygowaniu odbiorcy, zmuszaniu go do zastanowienia się nad konkretnym dziełem. Słowo - niepokój - najlepiej oddawałoby rodzaj sztuki, jaki wówczas uprawiał.
Działalność Gerarda Kwiatkowskiego w Elblągu trwała do 1974 roku, ponieważ w tym roku artysta wyjechał z Polski i zamieszkał w Niemczech. Nie spoczął, na laurach i natychmiast założył Stację Sztuki w zrujnowanym klasztorze w Cornberg. W 1988 roku otworzył i pokierował Konststation Kleinsassen – galerią współpracującą z artystami z całego świata. W Fuldzie na terenie starej fabryki Gerard Kwiatkowski umiejscowił Galerię New Space. Ponadto od 1985 roku prowadził Wolną Akademię Sztuki. W 1990 roku z inicjatywy Gerarda Kwiatkowskiego utworzono Museum of Moder Art.
Artysta nie zerwał na szczęście związków z Polską i tutejszym środowiskiem twórczym, niedawno powołał do życia Stację Sztuki w Świeradowie Zdroju na Śląsku.
W 1999 roku można było zobaczyć wystawę prac Gerarda Kwiatkowskiego w Galerii Arsenał w Białymstoku pt.: „Każdy metr dla sztuki”. Całkiem niedawno, bo w 2002 roku, twórca otrzymał nagrodę im. Jerzego Stajudy, za bezinteresowne organizowanie wydarzeń i instytucji artystycznych oraz za promowanie artystów polskich za granicą.