Środa, 8.01.2025, Imieniny: Seweryn, Mscislaw, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Elbląskie sociètè – cz. 4

16.10.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Gerard Kwiatkowski (Jürgen Blum) urodził się w 1930 roku w Ulnowie. Po drugiej wojnie światowej jego rodzice wyjechali do Niemiec, artysta zaś razem z braćmi pozostał w Elblągu.

Życie kulturalne miasta bardzo wiele zawdzięcza Gerardowi Kwiatkowskiemu, najpierw działał on aktywnie w „Czerwonej Oberży”, a później założył Laboratorium Sztuki Galerię El, którą kierował aż do 1974 roku. Swoją pracownię umieścił w podominikańskim kościele NMP, który częściowo sam wyremontował. Pierwszą wystawą, jaką zorganizował Kwiatkowski w swoim Laboratorium było malarstwo Janusza Hankowskiego oraz jego własne rzeźby. Wykorzystując kontakty z Zamechem zorganizował w 1965 roku Biennale Form Przestrzennych, które zyskało sobie szczególny rozgłos wśród polskich artystów. Eksperyment Kwiatkowskiego wyjątkowo się udał, postanowiono, zatem ponowić go jeszcze kilkakrotnie. Sam artysta poszukiwał wciąż nowych środków wyrazu, używał różnych metod twórczych. Inspirowała go technika, światło, zależało na bezpośrednim przekazie, intrygowaniu odbiorcy, zmuszaniu go do zastanowienia się nad konkretnym dziełem. Słowo -  niepokój -  najlepiej oddawałoby rodzaj sztuki, jaki wówczas uprawiał.

Działalność Gerarda Kwiatkowskiego w Elblągu trwała do 1974 roku, ponieważ w tym roku artysta wyjechał z Polski i zamieszkał w Niemczech. Nie spoczął, na laurach i natychmiast założył Stację Sztuki w zrujnowanym klasztorze w Cornberg. W 1988 roku otworzył i pokierował Konststation Kleinsassen – galerią współpracującą z artystami z całego świata. W Fuldzie na terenie starej fabryki Gerard Kwiatkowski umiejscowił Galerię New Space. Ponadto od 1985 roku prowadził Wolną Akademię Sztuki. W 1990 roku z inicjatywy Gerarda Kwiatkowskiego utworzono Museum of Moder Art.

Artysta nie zerwał na szczęście związków z Polską i tutejszym środowiskiem twórczym, niedawno powołał do życia Stację Sztuki w Świeradowie Zdroju na Śląsku.

W 1999 roku można było zobaczyć wystawę prac Gerarda Kwiatkowskiego w Galerii Arsenał w Białymstoku pt.: „Każdy metr dla sztuki”. Całkiem niedawno, bo w 2002 roku, twórca otrzymał nagrodę im. Jerzego Stajudy, za bezinteresowne organizowanie wydarzeń i instytucji artystycznych oraz za promowanie artystów polskich za granicą.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4154188632965