Środa, 8.01.2025, Imieniny: Seweryn, Mscislaw, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Eliza Orzeszkowa

20.05.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Eliza Orzeszkowa

Eliza Orzeszkowa pochodziła z ziemiańskiej rodziny  Pawłowskich. W tym roku minęło dziewięćdziesiąt pięć lat od jej śmierci. Urodziła się 6.06.1841 r. w Milkowszczyźnie koło Grodna, zmarła w Grodnie 18.05.1910 r. Do dzisiaj  należy do najbardziej wyrazistych kobiecych postaci literackich w Polsce.

W roku 1858 wyszła za mąż za ziemianina Piotra Orzeszkę. Wcześniej uczyła się w Warszawie, na pensji dla dziewcząt. Powołanie pisarskie narodziło się u Elizy Orzeszkowej  z potrzeby serca, a wyzwolił je bolesny okres powstania styczniowego, w którym brał udział jej  mąż Piotr. Współudział Elizy w działalności powstańczej polegał na udzielaniu pomocy powstańcom. Poznała wówczas ostatniego przywódcę powstania Langiewicza, któremu pomogła przedostać się za granicę, znała również inne wybitne postacie  konspiracji, wśród nich Romualda Traugutta.  Za udział w powstaniu jej mąż został zesłany na pobyt na Syberii.

O tym okresie napisała dwie powieści, „Ludzie i robaki”, „Pan marszałek”, które niestety się nie zachowały. Orzeszkowa po konfiskacie majątku męża Ludwinowo wróciła na rodzinną Milkowszczyznę, a stamtąd przeniosła się wkrótce do Grodna. Tutaj powstało wiele jej powieści i opowiadań pisanych w duchu pozytywistycznym, a wśród nich utwór debiutancki: „Obrazek z lat głodowych” (1866), wkrótce potem dalsze tytuły nawołujące do kształcenia umysłowego kobiet, krytykujących życie salonowe, obnażających wady prowincjonalnego świata  m.in. „Pamiętnik  Wacławy” (1867); „Pan Graba” (1869); „Pompalińscy, (1876);, „Na prowincji” (1869), ale również nawołujących do kształcenia praktycznego kobiet, których dola po konfiskatach majątków, lub śmierci mężów  była więcej niż trudna, co uwydatniła powieść „Marta” (1873). Z wnikliwością i zapałem świadomej pisarki studiowała życie chłopów, obserwowała los mniejszości narodowych. Powstawały nowe powieści, a wśród nich: „Meir Ezofowicz” (1878), „Dziurdziowie” (1885), „Cham” (1888). Społeczność litewska u Orzeszkowej to Polacy, Białorusini, Żydzi,  szlachta, wieśniacy, mieszczanie, ich życie starała się opisać, także dać im wiele praktycznych rad i wskazówek, jako przyczynek do szczęśliwej cywilizacji  Rzeczpospolitej przyszłości. Wyżyn talentu sięgnęła "malując" krajobrazy, postacie, życie dworu i wsi polskiej na Litwie w powieści „Nad Niemnem” (1887). Powieściopisarka zamyśla się tam  nad wątkami powstańczymi, gdzie lud i szlachta jedną zbratani byli  ideą  - wolności. Do najwybitniejszych utworów pisarki, nawiązujących do obrazów powstańczych należy również wybór nowel napisanych w schyłkowym okresie życia „Gloria victis” (1910). Niechęć do cywilizacji miejskiej po początkowym  zachwycie nad  nowymi zakładami pracy i dobroczynnymi fabrykami jest motywem przewodnim  powieści „Dwa Bieguny” (1893), „Australczyk” (1895) czy „Agronauci” (1899).

Całe życie  znakomitej pisarki – „To służba narodowa codzienna, bez wielkich natchnień, metodycznie, z największym w świecie poczuciem obowiązku pełniona, i z plonem, spośród którego kilka utworów należy do skarbca literatury polskiej.” Jej życie rodzinne było  natomiast skomplikowane. Po powrocie męża z zesłania doszło  do unieważnienia jej małżeństwa, jak się wydaje, stało  się to z powodu za dużej samodzielności pisarki, która nie zamierzała porzucić dotychczasowego, czynnego życia. Mężczyźni w XIX wieku byli przyzwyczajeni do podległej i służebnej roli kobiet, tymczasem Eliza umysłem przewyższała wielu z jej współczesnych mężczyzn. Prowadziła księgarnię wydawniczą w Wilnie, pisała powieści, eseje i rozprawy, które drukowały współczesne czasopisma, a także jej utwory ukazywały się w wydawnictwach w wydaniu książkowym. Z powodu swojej śmiałej, radykalnej postawy społecznej, miała też kłopoty urzędowo-milicyjne,  była internowana.  Drugim mężem pisarki został  jej wieloletni przyjaciel S. Nahorski.

Do  bogatej i bardzo różnorodnej twórczości Orzeszkowej warto sięgnąć jako do tej, która ukazuje świat naszych pradziadów, ich życie,  ideały, konsekwencje czynów, pracę  znojną. Talentem dorównuje kunsztowi pisarskiemu tworzącym w tym czasie: Bolesławowi Prusowi i  Henrykowi Sienkiewiczowi, ona również była jedną z kandydatek ubiegających się o nagrodę Nobla. W Grodnie na Białorusi znajduje się Muzeum poświęcone pamięci pisarki, tam również znajduje się jej rodzinny grób.

Oprac. na podstawie:
Wilhelm Feldman: Współczesna literatura Polska 1864-1918, reprint; Historia literatury polskiej w zarysie, oprac.  zbiorowe PWN pod red. M. Stępnia, A. Wilkonia.  Słownik pisarzy polskich.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8806231021881