Pod koniec września rozpoczął się II cykl zajęć testujących z fizyki dla uczniów II klas gimnazjów organizowanych w ramach projektu „Eksperyment edukacją przyszłości -innowacyjny program kształcenia w elbląskich szkołach gimnazjalnych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach rekrutacji prowadzonej od 03 do 16 września 2012 r. deklaracje uczestnictwa w projekcie zgłosiło 230 uczniów. Zajęcia będą prowadzone do kwietnia 2013 r. przy wykorzystaniu nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Dzięki prowadzeniu zajęć metodą eksperymentu, badań i obserwacji, młodzież będzie w praktyczny sposób poznawać zjawiska występujące w mechanice, optyce, termodynamice itp., łącznie odbędzie się 1020 godz. dodatkowych lekcji fizyki.
Projekt powstał w wyniku dokonanej wieloaspektowej analizy zarówno wyzwań współczesnej cywilizacji, jak i elbląskiego rynku pracy. Jedną z tych analiz było badanie przeprowadzone w 2008 roku, w wyniku którego okazało się, że występuje deficyt kadry technicznej: informatyków, mechatroników, fizyków, matematyków, operatorów maszyn sterowanych numerycznie czy inżynierów. Te potrzeby rynku pracy nie korespondują jednak z wybieranymi przez uczniów kierunkami matematyczno – informatycznymi, a szkolnictwo zawodowe nie jest atrakcyjne dla młodzieży. Uczniowie nie wykazują zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Ponadto wyniki egzaminu gimnazjalnego w części matematyczno – przyrodniczej są niższe niż wyniki osiągane w zakresie nauk humanistycznych. Do najgorzej opanowanych umiejętności należy stosowanie wiedzy i umiejętności oraz wskazywanie i opisywanie faktów, związków i zależności, w tym analizowania, wnioskowania i stosowania wiedzy w praktyce. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest podejście metodyczne i dydaktyczne nauczycieli, dominujące metody podające, oparte jedynie na słowie, a nie podejściu praktycznym.
Celem głównym projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia w elbląskich gimnazjach w zakresie nauk matematyczno – przyrodniczych poprzez opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych metod nauczania.
Cele szczegółowe projektu to:
- zwiększenie efektywności nauczania fizyki w szkołach gimnazjalnych poprzez wprowadzenie innowacyjnych metod
nauczania, opracowanie innowacyjnych materiałów dydaktycznych i doposażenia szkół w nowoczesne środki
dydaktyczne;
- podniesienie u uczniów umiejętności oraz kompetencji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy;
- zwiększenie zainteresowania uczniów kontynuacją nauki na kierunkach technicznych;
- przygotowanie nauczycieli fizyki do pracy z wykorzystaniem nowych metod nauczania.
Zajęcia odbywają się dzięki środkom pozyskanym przez Urząd Miejski w Elblągu.