Dr Janecki ocenił, że obecną dynamikę wzrostu inflacji "mamy niejako na własne życzenie". Powrót do stawki 23 proc. VAT na nośniki energii to jest coś, co niekoniecznie musiało być decydowane akurat teraz, tym bardziej, że w innych krajach Unii Europejskiej te stawki są pomiędzy 5 a 8 procent. Spokojnie moglibyśmy przeżyć te kilka miesięcy z niższymi stawkami i mając już niższą dynamikę inflacji - przekonywał ekonomista.
Zwrócił ponadto uwagę, że porównując dane na temat inflacji miesiąc do miesiąca, ceny rosną w Polsce o 2,4 procenta. Przypomniał zarazem, że cel inflacyjny roczny to 2,5 proc. Zdaję sobie sprawę w jakiej sytuacji przychodzi nam dzisiaj żyć i z jakich powodów mamy do czynienia z takim przyspieszeniem inflacji w ujęciu miesiąc do miesiąca - wiadomo, że to jest między innymi właśnie ten nieszczęsny VAT, natomiast jeżeli popatrzymy na to właśnie z perspektywy celu inflacyjnego, to te dane nie są sympatyczne chyba dla nikogo.
Dr Janecki: Co wzmocniłoby złotego? Środki z KPO i pozytywne informacje z Ukrainy
Krzysztof Berenda pytał też jakie są perspektywy na wzmocnienie się złotego i co za tym idzie spadek kursu takich walut jak euro czy frank szwajcarski. W ocenie dr Janeckiego, pozytywnie na złotego wpłynęłyby środki z unijnego Funduszu Odbudowy, gdyby wreszcie udało się je pozyskać. Już sama informacja o ich pozyskaniu zostałaby przyjęta przez rynki pozytywnie - stwierdził ekspert. Kolejny czynnik, który mógłby spowodować umocnienie się polskiej waluty to optymistyczne doniesienia z Ukrainy.
Czy nieruchomości znów zdrożeją?
W Rozmowie w południe w RMF FM padło też pytanie o ceny nieruchomości. Nieruchomości prawdopodobnie już drożeją, dlatego, że ten nieznaczny, ale jednak spadek cen nieruchomości na rynku pierwotnym, szczególnie w dużych miastach, był efektem tego, że duże spółki deweloperskie potrzebowały płynności. Dlatego oferowały lepsze ceny i schodziły ze swoich marż - wyjaśnił przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Zwrócił jednak uwagę, że wciąż drożeją i działki budowlane i materiały, więc - jego zdaniem - trudno oczekiwać, by spadały ceny samych nieruchomości.
Czy wyrok TSUE ws. kredytów frankowych zagrozi sektorowi bankowemu w Polsce
Na koniec Krzysztof Berenda zapytał swego gościa, jakie skutki może mieć spodziewany w najbliższym czasie wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie kredytów frankowych. W czwartek rzecznik generalny TSUE ma zaprezentować swą opinię w tej kwestii (będzie stanowiła wstęp do wyroku Trybunału).
Dr Janecki ocenił, że sektorowi bankowemu raczej nie grozi destabilizacja. Tym bardziej nie należy się spodziewać upadków banków. Przypomniał zarazem, że w Polsce działa Komitet Stabilności Finansowej, który odpowiada m.in. za stabilność sektora bankowego. Ekonomista nie wykluczył natomiast, że banki, które odnotują starty na skutek rozstrzygnięć dotyczących kredytów frankowych, mogą zdecydować się na podniesienie opłat swych klientom.
źródło: RMF FM
Polska i tak ma prawie najniższą Putin inflację w całej Europie, niestety jednak rząd na pewne światowe zawirowania nie ma wpływu.
Pis gasi pozar benzyna.guru polskiej ekonomii glapa,jest pewny ,ze inflacja sama spadniel.on stoi na plaskowyzu ,patrzy w dol i juz widzi ten spadek.
Niech teraz ten ekonomista za średnią krajową zapłaci kredyt 100%podniesiony dzięki sekcie PiS opłaci rachunki
Pedofilskorupa pomyliłeś się najwyższą inflację dzięki zjeb....a z pisu
~ TeofilSkorupa -kim ty jesteś że siejesz tu taka propagande. Jestes pisowce .Fuuuu wstyd tak okaradac Polskę. Wstyd !!!!!
~ TeofilSkorupa ***** was
~ TeofilSkorupa pewnie bedziesz w komisji wyborczej. Uwazaj na paluszek zebys go za bardzo nie pobrudził.
Bardzo nierozsądna z punktu widzenia analityka finansowego teza , panie doktorze - 23% vat ma zapewnić środki na dalsze utrzymanie ukrainy i ukraińców tam i u nas. Że pan tego nie widzi? Może nie chce widzieć. Ukraińców utrzymują także wdzięczni Wołynianie i ich potomkowie. Dobre okulary firmy Przyzwoitość pomagają .
Skorupa - hańbisz piękne imię, bo skorupa na śmietnik.