Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama






Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii STUDNIÓWKI 2014

Studniówka? "Pełen spontan - bo taka jest najlepsza!"

17.01.2014, 15:01:00 Rozmiar tekstu: A A A
Studniówka? "Pełen spontan - bo taka jest najlepsza!"
fot. AS

Przed nami kolejne studniówki tegorocznych abiturientów elbląskich szkół średnich. Dziś na swoim pierwszym balu bawią się uczniowie, grono pedagogiczne i pracownicy administracyjni Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich w Elblągu. Także dziś, w rozmowie z naszym dziennikiem, uczniowie opowiedzieli nam o nastrojach przed tanecznym wieczorem i zdradzili, jakie mają plany na przyszłość.

Bale studniówkowe ukorzenione w polskiej tradycji przedmaturalnych zabaw, ewoluowały przez pokolenia. Zmieniają się kreacje, muzyka i program artystyczny tego wyjątkowego dla maturzystów wieczoru. Czy jednak magia chwili pozostaje taka sama?

Kolejną z elbląskich szkół, która bawi się na balu maturalnym AD 2014, jest Zespół Szkół Turystyczno-Hotelarskich w Elblągu. Dzisiaj rozmawialiśmy z uczniami tej szkoły, którzy podzielili się z nami swoimi przemyśleniami związanymi ze zbliżającą się studniówką. Zaś dyrekcja szkoły opowiedziała nam zarówno o przygotowania do tego wydarzenia, jak i o egzaminie maturalnym, który zbliża się wielkimi krokami.

mgr Piotr Bogdański, dyrektor szkoły:




Niewątpliwie bal studniówkowy jest usankcjonowany wieloletnią tradycją; w szkołach studniówki odbywały się od dziesięcioleci. To na pewno wieczór klimatyczny: uczniowie będą się bowiem bawić na studniówce tylko raz w życiu; pięknie ubrani zatańczą poloneza, który jest momentem zawsze wzruszającym i łapiącym za serce. To również wspaniały moment dla wychowawców klas: mogą oni zobaczyć swoich wychowanków w pełnej krasie, wkraczających niejako w dorosłe życie.

Ale styczeń to także moment, gdy wskazówki zegara coraz szybciej zaczynają odmierzać czas do matury. Przygotowania do egzaminu dojrzałości w ZST-H idą pełną parą. Odbywają się one zarówno na lekcjach, jak i na pozalekcyjnych fakultetach, organizowanych przez nauczycieli języka polskiego, matematyki i języków obcych, ponieważ do egzaminów maturalnych chcemy naszych uczniów przygotować jak najlepiej. Trzeba również pamiętać o tym, że jesteśmy szkołą zawodową, więc nasi uczniowie miesiąc po maturze przystąpią także do egzaminów zawodowych. W tym roku będą to abiturienci, którzy uzyskają kwalifikację w zawodzie  technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej.

Śledzimy także losy naszych absolwentów i wiemy, że część z nich podejmuje od razu pracę i cieszy nas bardzo, że większość naszych wychowanków pracuje w wyuczonym zawodzie; w hotelach, czy w zakładach gastronomicznych i na terenie Elbląga i w innych miastach Polski, m.in w Gdańsku, czy w Warszawie, w dużych, 5. gwiazdkowych hotelach. Wiemy również, że niektórzy próbują także szukać szczęścia w szerszym świecie.

Nasi uczniowie po skończeniu szkoły podejmują też dalszą naukę na studiach; ZST-H współpracuje na tym polu z Wyższą Szkołą Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, ale próbują swoich sił również na innych kierunkach - według marzeń i zainteresowań, ale również i po to, aby poszerzyć spectrum wyuczonego zawodu.

Uczniowski świat

O przygotowaniach do tegorocznej studniówki rozmawialiśmy z uczniami ZST-H, z klasy IV "a" o profilu technik obsługi turystycznej: Sebastianem Krezymonem i Mariolą Dowbor, i z uczniami z klas o profilu technik hotelarstwa: z IV "b" z  Anną Muszyńską i Honoratą Sudoł oraz z klasy IV"c": z Melissą Miścicką i Patrykiem Laskowskim.

Moi rozmówcy zgodnie twierdzą, że studniówka to ważny bal w życiu każdego maturzysty - Bo każdy przeżywa go tylko raz - mówi Ania, a Melissa dodaje, iż nie wyobraża sobie, aby ta tradycja mogłaby kiedyś odejść w zapomnienie - Ale studniówka to także świetna chwila integracji z kolegami i koleżankami, a także z gronem pedagogicznym i wieczór, w którym żegna się szkołę  - zauważa Patryk.

Studniówka to jednak nie tylko wspólne szaleństwa na parkiecie rozgrzanym do czerwoności. To także zabawa, w trakcie której każdy chce wyglądać jak najlepiej. Moje rozmówczynie wskazują, że obecnie panuje dowolność strojów; dziewczyny chcą się wyróżniać z tłumu i każda szuka jak najbardziej wystrzałowego stroju na ten wieczór  - Oczywiście, fajnie byłoby zachować sukienkę, jako pamiątkę z balu, ale na pewno każda z nas pokusi się, żeby założyć ją raz jeszcze, choćby przy innych okazjach - mówi Melissa.

Honorata i Melissa zdradzają mi, jakie trendy królują w tym roku przy wyborze studniówkowego stroju - Nieśmiertelna czerń, biel i złoto, ale zauważyłyśmy, że modne są rozwiązania uniwersalne, czyli sukienki z krótkim przodem i długim tyłem - mówią.

Jak opowiadają uczniowie, studniówka ZST-H będzie zabawą spontaniczną - Bo takie są najlepsze - opowiada Ania -  Ale główne elementy balu: polonez, część artystyczna i kabaret na pewno się pojawią. Jesteśmy oddziałem, w którym uczy się więcej dziewcząt niż chłopców, w związku z tym początkowo mieliśmy problem z dobraniem par do poloneza, ale udało się i wszyscy go dziś zatańczymy.

Coraz bliżej do matury...


A po studniówce? Wytężona praca przed maturą - Przygotowania do egzaminu rozpoczęły się już we wrześniu, serią fakultetów z języka polskiego i obcego. Jesteśmy też po pierwszych egzaminach: maturalnych i zawodowych, które poszły uczniom dobrze -  mówi Patryk. - Ale intensywność tych przygotowań na pewno zostanie zwiększona dopiero po studniówce - śmieje się Sebastian.

Z grupy moich rozmówców nad rozszerzeniem na maturze zastanawiają się Sebastian i Melissa. Sebastian wybierze WOS, bo interesuje się dodatkowo polityką i dziennikarstwem, a Melissa dodaje, że chciałaby spróbować swoich sił w języku angielskim.

Przed uczniami ZST-H jeszcze bardzo trudny egzamin zawodowy; oprócz przedmiotów podstawowych obowiązują ich także przedmioty kierunkowe. Dlatego większość z nich w przyszłości stawia na kontynuację kierunku - Po skończeniu szkoły będę chciał rozpocząć pracę - mówi Patryk. - Na naukę mam całe życie. Nasza szkoła bardzo dobrze kształci w kierunkach, które sobie obraliśmy za nasz cel zawodowy i wypuszcza na rynek świetnych specjalistów. Dzięki temu łatwo nam zdobyć pracę; wcześniej odbywamy serię praktyk, dzięki których możemy powiedzieć o sobie, że jesteśmy w pełni wykwalifikowanymi pracownikami z nabytymi umiejętnościami.

Każdy z nich ma plany. Anna myśli o studiach z pedagogiki w Gdańsku, Honorata, z racji obowiązków przy dziecku, chce podjąć pracę i zaocznie studiować na kierunku masażysta/rehabilitantka - Gdyby nie udało mi się znaleźć pracy w wyuczonym zawodzie miałabym dodatkowe kwalifikacje, które są poszukiwane na rynku pracy - dodaje.

Mariola mówi, że jej plany zależą od matury - Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli być może spróbuję swoich sił na gospodarce turystycznej, by kontynuować kierunek, który zaczęłam w szkole - dodaje. Podobnie jest w przypadku Sebastiana i Melissy, którzy wybrali turystykę i hotelarstwo poza rodzinnym miastem.

Przyszłość w Elblągu? Owszem, ale potrzeba miejsc pracy


Moi rozmówcy w zdecydowanej większości wiążą swoją przyszłość z miastem innym, niż Elbląg. Anna mówi, że duże miasto stwarza młodym lepsze możliwości: w takim można równocześnie pracować i uczyć się -  Ale historia zna też przypadki młodzieży, która wyjechała na studia np. do Trójmiasta, i po roku wróciła do Elbląga, na rodzime uczelnie - dodaje Patryk. - Studia weryfikują człowieka, jeśli nic się nie robi to nie ważne, czy to Elbląg czy Gdańsk. W wyścigu jest się w tyle.

Rozmowa z wykwalifikowanymi specjalistami każe mi postawić pytanie o to, czy jako fachowcy na rynku obawiają się tego, że w przyszłości będzie im trudno znaleźć pracę w Elblągu?  - Bardzo się tego boimy. W sumie im bliżej końca szkoły, tym częściej zastanawiamy się nad tym, co będzie dalej - mówi Sebastian, a Patryk dodaje, że nie powinien dziwić fakt, że chcą wyjechać z Elbląga - Z naszym wykształceniem w Elblągu zarabiamy o połowę mniej, niż np. w Gdański, gdzie stawkę na starcie mamy dwukrotnie większą - tłumaczy - W Trójmieście ludzie żyją szybciej, nie mają czasu na gotowanie, więc zazwyczaj wybiorą bar, czy restaurację. W Elblągu jest jednak inaczej.

Mariola i Ania wskazują, że w tej kwestii przegrywamy z Trójmiastem, gdyż tam ich branża działa przez cały rok. - Elbląg ratują cykliczne imprezy miejskie, takie jak Baltic Cup, czy tegoroczne Mistrzostwa Świata w siatkówce na siedząco oraz tzw. sezon, chociaż latem i tak wygryza nas morze - opowiadają dziewczęta. - Zimą też nie potrafimy zaproponować żadnych atrakcji. Dlatego nasze hotele mają małe obłożenie.

Co więc zrobić, by zatrzymać ich w mieście? - Stworzyć nowe miejsca pracy i położyć w Elblągu większy nacisk na rozwój turystyki - mówi Sebastian. - I nie chodzi o to, że patrzymy na ten aspekt tylko pod swoim kątem - z racji naszego wykształcenia. Rozwój turystyki w mieście wygenerowałby nowe miejsca pracy i ściągnął do nas nie tylko turystów, ale również nowe podmioty gospodarcze.

Dorosłość, odpowiedzialność, dla niektórych - nowe życie w nowym mieście.... Ale tego wieczoru wszyscy będą jeszcze grupą przyjaciół i znajomych wspólnie zażywających szaleństw na parkiecie. Wszystkim uczniom, gronu pedagogicznemu i pracownikom administracyjnym ZST-H dziękujemy za możliwość rozmowy, życząc niezapomnianej zabawy studniówkowej.



Studniówka ZST-H odbędzie się dzisiaj, 17 stycznia, o godz. 19. w sali bankietowej "Eden", przy ul. Królewieckiej 195f . Na balu nie zabraknie również dziennikarza naszego serwisu. Relacja i zdjęcia z tego wydarzenia już wkrótce na www.info.elblag.pl.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 5

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --2
    ~ Wielbicielka
    Piątek, 17.01

    mmm Kolega Michał przystojniak ;)

  2. 2
    0
    ~ Mafia
    Sobota, 18.01

    Bodzio Gangster!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3905291557312