Wtorek, 26.11.2024, Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Debata w sprawie nowej stacji dializ odłożona

24.05.2007, 16:57:47 Rozmiar tekstu: A A A
Debata w sprawie nowej stacji dializ odłożona


Blisko półtora godziny trwała dzisiejsza sesja Rady Miejskiej, na której elbląscy radni podjęli w sumie 21 uchwał. Sesję zdominował kontrowersyjny temat powstania w Elblągu kolejnej stacji dializ oraz sprawa niedawnej zmiany organizacji ruchu na ul. Stary Rynek.


Tuż przed rozpoczęciem sesji, do przewodniczącego Rady Miejskiej Janusza Nowaka dotarła informacja o zmianie przewodniczącego w Klubie Radnych Platformy Obywatelskiej. Dotychczasowego przewodniczącego Jerzego Wcisłę, zastąpił na tym stanowisku Tomasz Lewandowski. Jak nam powiedział J. Wcisła, zmiana podyktowana była względami zawodowymi oraz przyjęciem na siebie nowych obowiązków związanych z objęciem stanowiska dyr. elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

W sali obrad elbląskiego ratusza ciekawie było już od inaugurującego, VII zwyczajną sesję Rady Miejskiej, dzwonka. W punkcie drugim – przyjęcie porządku obrad – Marek Gliszczyński, przewodniczący Klubu Radnych Lewicy i Demokratów oraz przewodniczący Komisji Polityki Zdrowotnej, Socjalnej i Prorodzinnej, złożył wniosek o uzupełnienie programu sesji o punkt dotyczący odbycia debaty w sprawie budowy nowej stacji dializ w naszym mieście. Stacja miałaby powstać przy szpitalu wojewódzkim, który zamierza wydzierżawić swój teren firmie z Holandii. Podniosły się jednak głosy, że budowa konkurencyjnej stacji może spowodować upadłość jedynego niepublicznego w Elblągu szpitala El-Vita mieszczącego się przy ul. Zw. Jaszczurczego. Rocznie leczy się tam ok. 2 tysiący pacjentów. Istniejąca stacja dializ otacza opieką 90 chorych na przewlekłą niewydolność nerek. – Chcemy by Rada przedyskutowała ten problem, gdyż wiąże się on z ważną instytucją służby zdrowia w naszym mieście. Chcielibyśmy wypracować i zając stanowisko oraz opinię Rady w tej sprawie – argumentował M. Gliszczyński.

Propozycja została negatywnie zaopiniowana przez opozycyjny klub radnych Platformy Obywatelskiej, w imieniu którego kilkakrotnie głos zabierał Tadeusz Naguszewski, a także Tomasz Lewandowski i Jerzy Wcisła. – W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej proszę o odłożenie debaty na następną sesję, gdyż o tym pomyśle dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili i nie byliśmy w stanie przygotować się merytorycznie do dyskusji – zaapelował nowy przewodniczący radnych PO.

Nic przeciwko debacie nie miał z kolei przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, Jerzy Wilk. – Dyskusje na ten temat możemy odbyć, ale bez podejmowania uchwał w tej konkretnej sprawie – zastrzegł radny PiS.

Wobec tak rozbieżnych stanowisk przewodniczący Rady Miejskiej poprosił o 10-minutową przerwę, podczas której swoją naradę odbyła Komisji Polityki Zdrowotnej, Socjalnej i Prorodzinnej. O podjętej przez nią decyzji poinformował Marek Gliszczyński. – Komisja Zdrowia zdecydowała wycofać swój wniosek. Osiągnęliśmy zamierzony cel, gdyż została już zapoczątkowana dyskusja społeczna na ten temat – powiedział przewodniczący.

Po przyjęciu porządku obrad, radni w kolejnych punktach przeszli do zapytań, interpelacji oraz wygłaszania wniosków i oświadczeń. W porównaniu z poprzednimi sesjami, dziś było ich nadzwyczaj dużo. Można się tylko zastanawiać, czy powodem zwiększonej aktywności radnych była obecność kamer lokalnej telewizji w sali obrad, a może poczucie spełnienia społecznego obowiązku?

Głos w tej części obrad kolejno zabierali: Witold Strzelec (zapytania w sprawie zmiany organizacji ruchu na Starówce), Elżbieta Gelert (w sprawie wydłużenia godzin pracy Poczty Polskiej), Jerzy Wilk (w sprawie organizacji ruchu na Starym Rynku, usunięcia starych znaków dot. ograniczenia prędkości do 40 km/h i ustawieniu nowych oraz przetargu na wykonawcę robót na Placu Dworcowym), Ewa Sprawka (interpelacje o miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych przy nowej hali sportowej przy Al. Grunwaldzkiej oraz ustawienie warcabownic i szachownic w elbląskich parkach i na Bulwarze Zygmunta Augusta), Marek Pruszak (w sprawie wygospodarowania pieniędzy na dodatkowe zajęcia szkolne dla najbardziej utalentowanych uczniów), Andrzej Tomczyński (w sprawie ustawienia przystanku początkowego dla autobusów przy ul. Druskiej i ustawienia progów spowalniających w rejonie ulic Żeromskiego i Komeńskiego) oraz Marek Gulda (miejsca parkingowe przy Powiatowym Urzędzie Pracy na ul. Saperów).

Radny PO Witold Strzelec, zapytał także o wnioskowany przez jego klub od samego początku sprzęt do głosowania i zliczania głosów podczas sesji. – Jesteśmy po kilku przetargach aparatury do głosowania. Teraz odbędzie się przetarg na zakup tego sprzętu. Po wakacjach powinien on być już zainstalowany - usłyszał radny w odpowiedzi sekretarza miasta Jarosława Lango.

Podczas sesji radni przyjęli również kilkanaście uchwał. O szczegółach podjętych przez Radę Miejską decyzji informować będziemy w kolejnych dniach.

Fot. Adam Wołosz

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ zatroskany
    Piątek, 25.05

    ElVita, to prywatna firma, która została sprywatyzowana na majątku Szpitala Miejskiego, stąd być może jego póżniejsze kłopoty, a jeden z radnych / S. Kula/ jest współwłaścicielem ElVity. A więc , czy chodzi o obronę pacjentów czy prywatnych interesów radnego ?

  2. 2
    0
    ~ Sławomir Kula
    Piątek, 25.05

    Szanowny(a) „zatroskany” nie jest tajemnicą, że jestem udziałowcem spółki ( pracowniczej ponad 60 udziałowców ) „EL-VITA” fakt ten odnotowany jest na naszej stronie www.el-vita.pl, mówił o tym radny senior na sesji inauguracyjnej informacja ta istnieje w innych dokumentach. Wie o tym też kilkaset jeżeli nie tysięcy osób. Spółka została założona tylko po to aby być organem założycielskim NZOZ-u jakich jest tysiące w kraju i działają dobrze. Majątek ruchomy został przez spółkę kupiony ( z pieniędzy pracowników ), budynek jest nadal własnością gminy. Szpital Miejski nie poniósł strat z tego tytułu, ponieważ do końca 1999 oddziały zlokalizowane na Związku Jaszczurczego były deficytowe ( wręcz przeciwnie szpital pogłębiał by długi ). Było to kwestią nie pracowników a zarządzania. Od 2000 roku pracownicy szpitala nie wzięli ani złotówki dywidendy ok. 2 miliony zostały zainwestowane w sprzęt oraz budynek, odprowadziliśmy ok. 600 tys. podatku. Pracownicy ok. 150 z firmami kooperujęcymi są zadowoleni. Teraz wszystko stoi na krawędzi likwidacji z irracjonalnych powodów. Jest nieprawdą, że Szpital Wojewódzki do referencji musi mieć stację dializ. Musi mieć na OIOM urządzenie do ostrych dializ ( nazyw się to inaczej, ale dla uproszczenia ) o czym mówimy od 2 lat. Możemy taki sprzęt udostępnić nieodpłatnie ale go nikt nie chce. Stacja Dializ, która ma powstać będzie odprowadzać zyski gdzie indziej, ok.120 - 130 osób straci pracę lub dostanie gorszą. Oszukiwaniem jest społeczeństwa, że jest miejsce dla dwóch takich podmiotów kontrakt z NFZ jest "sztywny" i może być tylko podzielony. Nie da się konkurować z tymi firmami to są miliary euro !!! Standard zapewniają chorym taki sam jak my jest to działanie na zamknięcie szpitala. Co z ponad 2000 chorych ( oddział też ulegnie likwidacji ) czy pozostałe szpitale je przyjmą czy się pogorszy dostęp do leczenia w oddziałach wewnętrznych. Czy Ci działacze społeczni - prominentni zagwarantują, że za dwa trzy lata stacje zagranicznme nie zrobią dyktatu cen - będą w większości na rynku jeśli się tego nie wyhamuje ! Jutro 26.05.2007 jestem 24 godziny w szpitalu na Jaszczurczego zatroskanego zapraszam na kawę spokojnie porozmawiamy innych zainteresowanych też zapraszam nie mamy nic do ukrycia a raczej do dumy

  3. 3
    0
    ~ ciekawy
    Piątek, 25.05

    ponoć mamy kapitalizm, dlaczego w jednej sytuacji konkurencja jest dobra a tu be

  4. 4
    0
    ~ zdezorientowany wyborca PO
    Piątek, 25.05

    Zara, ale Ci w Państwowym Kombinacie Wojewódzkim nie chcą sami inwestować i się rozwijać - tylko zajmują się "deweloperką gruntów" , notabene będących własnością publiczną - a ci z Jaszczurek leczą ludzi, ponoszą ryzyko gospodarcze i płacą podatki do Kasy Publicznej w Polsce w Elblągu i NIE wołają do ministra o umorzenie długów- czy dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego to lokalni liderzy PO ? , jeżeli tak to ja już nic nie rozumiem z Ich przedwyborczych deklaracji wspierania małego i średniego RODZIMEGO biznesu. A ty- Zatroskany, przecież pozwolono im się sprywatyzować w momencie gdy min. z powodu poczucia złego zarządzania placówką ze Szpitala Miejskiego odeszły oprócz Jaszczurek oddziały - Urologiczny i Chirurgii Naczyniowej- nigdzie indziej jak do Szpitala Wojewódzkiego i nagle przestały być defictytowe. Więc może to nie tylko wina Jaszczurek ? , ale złej kondycji Szpitala Miejskiego są winni są "Marsjanie i cykliści".

  5. 5
    0
    ~ Rockefeler2
    Piątek, 25.05

    Ludzie z Elvity dajcie sobie spokój, nie kopcie się z koniem, nie warto. Daliście mi dobry pomysł na Biznes- mam całkiem sporą działkę w dobrej lokalizacji, dajcie mi namiar (okażę wdzięczność- "dobrym słowem") na jakąś konkurencyjną firmę zachodnią (przecież musi taka być np. Belgijska , czy Niemiecka, lepiej niemiecka - bo nie lubią Holendrów). Ja im wydzierżawię grunt- niech sobie konkurują Holendrzy z Niemcami i budują szpitale w Polsce, a potem leczą za pieniądze z NFZ-u (to się zdziwią) , a MY obrócimy pieniędzmi za dzierżawę na giełdzie.

  6. 6
    0
    ~ Sławomir Kula
    Piątek, 25.05

    Szanowny "Ciekawy" konkurencja jest wtedy gdy jest wolny rynek i nie limitowany zbyt. W ochronie zdrowia na miasto Elbląg przypada określona ilość dializ można ten kontrakt tylko podzielić. A jak zauważył jeden z internautów nie będziemy się kopać z koniem. Wielomiliardowy kapitał jest dla nas nie do przeskoczenia

  7. 7
    0
    ~ tolo
    Piątek, 25.05

    Przepraszam ale czy przypadkiem nie chce się zainstalować w Elblągu ta zagraniczna stacja dializy która zatrudniała taki personel co zarażał chorych zółtaczką (a ponoć była najnowocześniejsza w Europie)- jeżeli tak to sorki ja spadam do Anglii. Pewnie wszędzie w Polsce już im mówią - tym panom dziękujemy- tylko u nas w tym zaściankowym mieście niektórym się wydaje że złapali królewnę za nogi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2363820075989