Komunalny Związek Gmin Nadzalewowych aktywnie włączy się w realizację projektu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną – taką decyzję podjęto na pierwszym w nowej kadencji posiedzeniu Związku, które odbyło się na początku kwietnia. Zgromadzenie wybrało także nowe władze oraz uchwaliło budżet na rok 2007.
Przewodniczącym Zgromadzenia został wójt Stegny Eugeniusz Wyrzykowski. Przewodniczącym Zarządu wybrano wiceprezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego, członkami zaś: Grzegorza Nowaczyka (wójt Gminy Elbląg) i Stanisława Kochanowskiego (wójt Gminy Sztutowo). Skład Komisji Rewizyjnej w tej kadencji stanowić będą: radny Rady Miejskiej w Elblągu Jerzy Wcisła (przewodniczący), burmistrz Fromborka Krystyna Lewańska (członek) i burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemantowicz (członek).
Uchwalono także budżet Związku na 2007 rok. Zaplanowane dochody wynoszą 542 tys. zł. Zgromadzenie przyjęło sprawozdanie z wykonania budżetu w 2006 roku i udzieliło Zarządowi absolutorium.
Na posiedzeniu odbyło się również głosowanie w sprawie udziału Związku w realizacji projektu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Mimo sprzeciwu Krynicy Morskiej zadeklarowano gotowość udziału w tej inwestycji.
W skład Komunalnego Związku Gmin Nadzalewowych z siedzibą w Elblągu wchodzi 9 gmin, 4 z województwa pomorskiego i 5 z warmińsko-mazurskiego. Są to: miasto Elbląg, miasto Braniewo, miasto Krynica Morska, miasto i gmina Frombork, miasto i gmina Tolkmicko, miasto i gmina Nowy Dwór Gdański, gmina Elbląg, gmina Sztutowo i gmina Stegna.
Związek w 2006 roku zrealizował dwa projekty oparte o środki z Unii Europejskiej. Wydano informatory o trasach rowerowych i turystycznych, foldery i albumy. W czerwcu odbyła się polsko-rosyjsko-niemiecka konferencja nt. współpracy w rejonie Zalewu Wiślanego. W ramach projektu Lagomar – z udziałem partnerów z Niemiec, Polski, Rosji i Litwy, będzie tworzona wspólna platforma do uprawiania turystyki na południowym wybrzeżu Zalewu Wiślanego. W 2006 roku udało się także wprowadzić do Zalewu ok. 130 tys. narybku węgorza – czego owoce powinny być widoczne za 4-5 lat.
Szanowni Państwo przed rozpoczęciem prac z projektem Lagomar , proponuje zapoznać sie z aktualnymi badaniami osadów dennych, i batymetrii części południowej Zalewu Wiślanego. Znajdują się one na stronie rafzen.pl Polak to brzmi dumnie
jak sie Krynica Morska nie zgodzi to sobie mozecie kopac w piaskownicy w tej sprawie krynica ma prawo zablokowac a ze jest w innym wojewodztwie to jest jeszcze wojewodq pomorski ktory poprze krynice jeszcze nic nie zalatwione ale stolki zaklepane i to sie liczy
Szanowni Państwo autorzy tego związku zaklepali już sobie stołki, ale inni przygotowują już im cele. Proszę przeczytać stronę rafzen.pl Przekop przez mierzeję i porównać z przepisami portowymi. Polak to brzmi dumnie.