Miasto Elbląg formalnie przystąpiło do Konsorcjum, które zajmie się budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Taką decyzję podjęli na ostatniej sesji elbląscy radni. Przystąpienie naszego miasta do Konsorcjum jest podstawą do prowadzenia dalszych prac w układzie partnerskim pomiędzy wszystkimi stronami, tj. władzami województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, z włączeniem samorządów gmin, Urzędu Morskiego w Gdyni, Zarządu Portu Morskiego w Elblągu i innych podmiotów.
O konsorcjum na rzecz budowy kanału pisaliśmy kilka dni temu w artykule „Wszystko ustalone”. Zawarcie umowy Konsorcjum pomiędzy wymienionymi instytucjami zapewnia utrzymanie trwałości projektu przez około 5 lat, a także określa dalszy sposób realizacji projektu „Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną”. Zadaniem naszego miasta będzie, wspólnie z Komunalnym Związkiem Gmin Nadzalewowych oraz Zarządem Portu Morskiego w Elblągu, utrzymanie nowopowstałej infrastruktury kanału żeglugowego.
Przypomnijmy, że projekt ten został umieszczony na liście indykatywnej projektów przewidywanych do finansowania w latach 2007-2013, stanowiącej załącznik do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z którego to będzie finansowany.
Elbląg na etapie przygotowywania dokumentów Programu Operacyjnego podejmował szereg działań, które pozwoliły na podjęcie przez Ministra Gospodarki Morskiej oraz Radę Ministrów decyzji o zakwalifikowaniu projektu do realizacji. Dla tej właśnie inwestycji w latach 1993-1996, w ramach grantów rządowych Komitetu Badań Naukowych, Instytut Morski w Gdańsku przeprowadził kompleksowe badania, analizy i ekspertyzy, które stanowiły istotny wkład do prowadzenia dalszych prac planistycznych.
Konsorcjum powinno się ukonstytuować najdalej do 30 maja br.
Fot. AB
Szanowni Państwo na stronie internetowej rafzen.pl jest przedstawiona kompletna koncepcja przekopu. Proszę to porównać z pismem Pana Prezydenta Henryka Słoniny o możliwości wpłynięcia do portu w Elblągu też na tej stronie. "Dla tej właśnie inwestycji w latach 1993-1996, w ramach grantów rządowych Komitetu Badań Naukowych, Instytut Morski w Gdańsku przeprowadził kompleksowe badania, analizy i ekspertyzy, które stanowiły istotny wkład do prowadzenia dalszych prac planistycznych." Kto widział te badania, gdzie to jest publikowane. Szanowni Państwo najlepiej brać pieniądze za dokumentację która nie będzie zrealizowana.