Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Od piątku po Starówce jeździmy inaczej - czy kierowcy przywykną do zmian?

16.07.2011, 13:58:07 Rozmiar tekstu: A A A
Od piątku po Starówce jeździmy inaczej - czy kierowcy przywykną do zmian?
Fot. Jola Olszewska

Kierowcy poruszający się po ulicach elbląskiej Starówki muszą mieć się na baczności. Koniec z jazdą „na pamięć”. Od piątku, 15 lipca na Starym Mieście obowiązuje nowa organizacja ruchu. Z daleka widać znaki drogowe informujące, że wjeżdża się w strefę zamieszkania. A co na to kierowcy? 

Stare Miasto stało się strefą zamieszkałą, a to oznacza, że piesi mają pierwszeństwo przed samochodami, pojazdy nie mogą przekraczać prędkości 20 km/h, a parkowanie dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach. Oprócz tego wszystkie skrzyżowania są równorzędne, co znaczy, że pojazd zbliżający się do skrzyżowania ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony.

Pojawiło się także sporo znaków oznaczających ruch jednokierunkowy, lub całkowity zakaz ruchu. Dotyczy to m.in. ulicy Stary Rynek, Wigilijnej, Mostowej, Rzeźnickiej, Św. Ducha i Studziennej.

- Nie zaglądam często w te rejony jako kierowca, ale jak dla mnie wszystko jest jasne i przejrzyste – mówi  Konrad Kamiński kierowca z Elbląga. – Wcześniej były słupki, teraz są zakazy wjazdu i różne inne ograniczenia – dodaje. – Ale moim zdaniem jest to zrozumiałe, ponieważ Starówka nie jest takim zwykłym miejscem, to wizytówka Elbląga, tu zjeżdżają się turyści, jest dużo ludzi, nie wyobrażam sobie za bardzo, żeby samochody parkowały gdzie popadnie.

Podobnego zdania jest Pani Elżbieta Stokłoska, elblążanka, która Starówkę odwiedza dosyć często.
- Trochę nie mogę się przyzwyczaić do takiego stanu rzeczy, tu nie wolno wjechać, tu nie wolno parkować, ale myślę, że takie zasady, jakie teraz będą obowiązywać nie są złe, szczególnie teraz, w wakacje, gdy ludzi jest naprawdę dużo – mówi Elżbieta Stokłoska.

Fakt, że Stare Miasto stało się strefą zamieszkania, gdzie pierwszeństwo przed samochodami mają piesi, wbrew pozorom nie stanowi problemu dla kierowców. Dla zmotoryzowanych bardziej uciążliwy wydaje się fakt, że ustawiono dużo znaków  „zakaz wjazdu”.

- Jako ojciec 7-letniego syna jestem zadowolony z tego, że kierowcy będą bardziej uważać na ludzi, a w szczególności na dzieci – mówi Dawid Kamiński, mieszkaniec Starówki. – Jednak jako kierowcy zmiana bardzo utrudni mi życie, tym bardziej, że moja ulica także jest już jednokierunkowa. Całe szczęście, że jeszcze za parkingi nie muszę płacić, bo wtedy musiałbym chyba pomyśleć o wyprowadzce z tej dzielnicy.

Bez względu na to, czy kierowcy akceptują zmiany, czy też nie, nowe przepisy ruchu drogowego obowiązują każdego, a czy zwiększy się ilość mandatów za ich łamanie, tego dowiemy się już wkrótce.

JO

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +7
    ~ otynkuj budynek
    Sobota, 16.07

    Powiedzcie mi mądralińskie kiedy wreszcie znikną (będą wykończone) budynki takie jak ten (patrz na załączonym obrazku) lub ten drugi pana jana p (tego od szwaczek i innych udanych inwestycji). Ruch uliczny ok, dobry kierunek ale pora kończyć inwestycje a nie budować po 10 lat i nawet nie otynkować. Może ktoś wreszcie podejmie jakieś działanie względem "biznesmenów" i ich niewykończonych ruder.

  2. 2
    +6
    ~ op
    Sobota, 16.07

    -pepe- ma racje i dodam że do tej pory były znaki różne a kierowcy mieli i mają to w d...e.Wystarczy popatrzeć jak jeżdżą gdzie parkują.Pora by mandaty nauczyły co niektórych ruchu drogowego.

  3. 3
    +3
    ~ do roboty
    Sobota, 16.07

    POPIERAM-otynkuj budynek- już tyle tu pisano o tym pseudo budowaniu że szkoda słów.URZEDNICY Z RATUSZA I PREZYDENT widzicie i NIC.Ostatnio było mowa że tramwaje Elbląski maja nosić nazwiska znanych Elblążan I CO CISZA W TYM TEMACIE czy farby zabrakło .ZAPŁON TO MACIE!!!!

  4. 4
    +4
    ~ totolotto
    Sobota, 16.07

    fakt z tymi ruderami powinni coś zrobić, na zamkowej stoi sypiąca się rudera niby to zabytek. strach koło tego przejść, czy przejechać, żeby cegłą w łeb nie dostać. a turyści z Niemiec tylko zdjęcia robią jako pamiątke z Elblaga:) drugi to odwieczna budowa na rogu przy wigilijnej. Dobrze by było przygotować felieton o takich kwiatkach

  5. 5
    +1
    ~ x
    Sobota, 16.07

    postawcie znaki zakaz skrętu, bo ludzie jeżdżą na pamięć

  6. 6
    --34
    ~ Hernán Cortés
    Sobota, 16.07

    To jakaś niedorzeczna sprawa z tymi znakami. Z słupkami było o wiele lepiej. Co z tego, że teraz wszędzie są zakazy wjazdu jak i tak ludzi tam jeżdżą. Człowiek to osoba rozumna, ale nie każdy z tego rozumu korzysta. Ludzie będą jeździć na pamięć, a ustąpienie pierwszeństwa przejazdu z prawej, większość będzie miała głęboko gdzieś. Ciekawe ile samochodów zostanie rozbitych zanim to pojmą. Praktycznie jedyną ulicą jaką można przedostać się od kanału w stronę pl. Słowiańskiego jest ul. Rybacka. Pewnie będzie ona wiecznie przepełniona autami. Polacy specjalnie będą wykorzystywać, że jest to strefa zamieszkania i wchodzić pod koła, a następnie mieć pretensje... No i właśnie jest to teraz STREFA ZAMIESZKANIA, a nie strefa rozrywki i zabawy. Jestem nawet za tym, żeby były tam miejsca płatne, ale żeby jeszcze mieszkańcy mieli płacili?? Zgłupieli w tym urzędzie do reszty. Gdyby nie mieszkańcy starówki, nic by tam nie było. Wszystkie kamienice (no prócz jednej na Św. Ducha i nowego Ratusza) są zbudowane przez prywatne pieniądze, przez normalnych obywateli. Kazanie płacić im za parkowanie aut było by haraczem i poniekąd ograniczeniem wolności. Przemyślcie dokładnie tam na ul. Łączności dokładnie swoje poczynania!!!!!!!

  7. 7
    --55
    ~ wanda
    Sobota, 16.07

    Słonina wróć , jak ktoś napisał ostatnio ,takiego balaganu i bezmyslnych pomysłów juz dawno na Starówce nie było . mlodzi piraci ,jak jeżdzili kilka razy za szybko tak jeżdzą , nie wiem po co to całe zamieszanie za nasze pieniądze.Żadnego nowego miejsca do parkowania nie przybyło , a tracą na tym prowadzący swoje interesy na Starówce

  8. 8
    +14
    ~ pepe
    Niedziela, 17.07

    Każde Stare Miasto w Polsce ma ograniczenia w ruchu samochodowym. W wielu miastach jest w ogóle wyłączone z ruchu samochodowego. Jak były słupki to wszyscy darli mordy, że słupki to obciach i trzeba je zdjąć i unormować ruch samochodowy. Teraz, gdy miasto zrobiło konsultacje i mieszkańcy wybrali taki wariant rozwiązania ruchu na Starówce, znów wam jest źle? Weźcie się opanujcie. Jak wam się Słonina podobał, trzeba było na niego tłumnie głosować.

  9. 9
    +6
    ~ rimi
    Niedziela, 17.07

    Kierowca ma obowiązek patrzenia na znaki, jeżdżenie na pamięć nie jest żadnym wytłumaczeniem. Jak nie potrafisz odczytać znaków, zostaw lepiej samochód pod domem i przesiądź się na komunikację miejską. Starówka teraz wygląda o wiele ladniej bez słupków. Ja, gdy jedziemy na Starówkę, samochód zostawiam na parkingu i spacerujemy. Nikomu jeszcze spacer nie zaszkodził;)

  10. 10
    +5
    ~ Steff
    Niedziela, 17.07

    Dlaczego brak kwiatów na STARÓWCE ? , byłem ostatnio w Ostródzie , całe budynki mieszkalne w kwiatach, miłe zaskoczenie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2730488777161