Radni miejscy Platformy Obywatelskiej krytykują prezydenta Henryka Słoninę za proces sprzedaży udziałów w EPEC. Jednocześnie sami są zgodni, że o prywatyzacji należy rozmawiać. Wskazują jednak na potrzebę wprowadzenia przejrzystości działań Magistratu. Dlatego proponują przyjąć „mapę drogową” dla strategii energetycznej miasta.
Zdaniem radnych Platformy Obywatelskiej istnieje możliwość przeanalizowania skutków działań jeszcze przed podjęciem wiążących decyzji.
- Odnosimy wrażanie, że władze miasta Elbląga nie chcą z tej możliwości korzystać i uznają, że mają monopol na najlepsze rozwiązania. Niestety, może to być bardzo kosztowna strategia dla mieszkańców Elbląga. Organizowanie tzw. „konsultacji społecznych”, gdy przedmiotem dyskusji będzie tylko wariant forsowany przez prezydenta miasta, mija się z celem – wyjaśnia radny Witold Strzelec.
Według Platformy Obywatelskiej, mieszkańcy przed konsultacjami powinni poznać alternatywne rozwiązania. Tylko wówczas możemy mówić o świadomym, odpowiedzialnym i zgodnym z wolą społeczną podjęciu decyzji w tej sprawie.
- Platforma Obywatelska w Elblągu apeluje do prezydenta miasta o rzeczywiste, a nie pozorowane podjęcie tematu polityki ciepłowniczej i energetycznej w naszym mieście. Przed taką dyskusją należy przedstawić analizy różnych wariantów wykonane przez wiarygodnych i niezależnych ekspertów. Tylko w takim tle może toczyć się odpowiedzialna debata społeczna – mówi Strzelec. - Niespełnienie tych warunków urąga pojęciu „społecznych konsultacji” i bardziej przypomina element kampanii wyborczej, w której warto zabłysnąć zdolnością pozyskania kapitału, nawet jeśli naraża to miasto na skutki, których dzisiaj nikt nie potrafi ocenić. Do takich wniosków skłania wyraźny i niezrozumiały pośpiech, jaki władze miasta wykazują w tej sprawie.
Klub radnych PO apeluje o przyjęcie tzw. „mapy drogowej” prowadzącej do rozwiązania problemu bezpieczeństwa energetycznego miasta.
Platforma chce powołania uchwałą Rady Miasta Zespołu Ds. Bezpieczeństwa Energetycznego z udziałem radnych rady miasta, ekspertów oraz przedstawicieli największych odbiorców ciepła w mieście. Przyjęcia uchwały rady miasta w celu przeprowadzenia analizy zabezpieczenia energetycznego miasta dokonanego przez niezależny ekspertów z branży z uwzględnieniem różnych wariantów /sprzedaż udziałów może być jedną z kilku opcji, publicznej prezentacji wyników tych ekspertyz oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych nad wynikami analizy zgodnie z ogólnie obowiązującą metodologią i uwzględnienie w tym procesie opinii wszystkich interesariuszy, tj. spółdzielni mieszkaniowych, największych odbiorców przemysłowych oraz odbiorców indywidualnych. Przyjęcie przez Radę Miasta uchwały dotyczącej preferowanej opcji strategicznej w zakresie zabezpieczenia energetycznego miasta wypracowanej przez Zespół Ds. Bezpieczeństwa Energetycznego na podstawie przeprowadzonych konsultacji. W zależności od wybranej opcji strategicznej podjecie przez Radę Miasta stosownych uchwał, w tym powołanie zespołów negocjacyjnych do prowadzenia rozmów z potencjalnymi inwestorami.
- Głos Platformy Obywatelskiej w tej sprawie nie jest głosem odosobnionym, w związku z czym oczekujemy, że w ramach szacunku dla dyskursu społecznego zostanie on uwzględniony przez prezydenta miasta Henryka Słoninę -mówi radny Witold Strzelec.
No i wyszło szydło z worka! Platforma Obywatelska chce prywatyzacji, ale po swojemu.
Czyli prowizja o kasy PO?
Opozycja w Radzie Miejskiej (POPiS) przez cztery brała pieniądze za nic. A dziś, pół roku przed wyborami, nagły przypływ aktywności i pomysłowości.
Ale Jarosławowi K. n.... jak przyjedzie do Elbląga!! Jam mam geszeft w Kątach Rybackich, a on mi klientów do Egiptu i Tunezji wysyła!!! Mam w r... na pewno!
I znów kilku cwaniaków nieżle się obłowi podczas prywatyzacji EPEC-u.Za to wszystko zapłacimy my mieszkańcy z własnej kieszeni.