W minioną sobotę odbyło się kolejne spotkanie Forum Rozwoju Elbląga tym razem poświęcone komunikacji miejskiej w Elblągu. Spotkanie poprowadził Marcel Klinowski znany elbląski miłośnik tramwajów, pomysłodawca inicjatywy Tramwaje dla elblążan.
W trakcie burzliwej dyskusji uczestnicy spotkania przedstawili swoje opinie na temat komunikcji miejskiej w naszym mieście. O to jakie wady i zalety cechują ich zdaniem elbląską komunikację miejską.
1. Zalety
- Model funkcjonowania oparty na zasadach rynkowych poprzez organizowanie przetargów na usługi przewozowe w komunikacji autobusowej;
- Plan rozwoju transportu publicznego promujący transport szynowy;
- Stopniowe ujednolicanie barw pojazdów komunikacji miejskiej;
- Prace nad Systemem Elbląskiej Karty Miejskiej, składającym się z podsystemu monitorowania ruchu pojazdów transportu zbiorowego, kontroli biletowej oraz dynamicznej informacji pasażerskiej;
2. Wady
- Brak spójności pomiędzy obowiązującymi dokumentami opracowywanymi przez Urząd Miejski w Elblągu lub na jego zlecenie (Strategia Rozwoju Elbląga, Zintegrowany Program Rozwoju Transportu Publicznego, Wieloletnie Plany Inwestycyjne, a Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego).
- Częściowe realizowanie inwestycji zapisanych w Zintegrowanym Programie Rozwoju Transportu Publicznego m.in.:
- projektów infrastrukturalnych,
- zakupu i modernizacji taboru tramwajowego.
- Niedofinansowanie miejskiej spółki Tramwaje Elbląskie sp. z o.o. w zakresie modernizacji infrastruktury i taboru.
- Niewielka elastyczność w dostosowywaniu systemu transportu publicznego do potrzeb pasażerów.
- Brak strategii promocji transportu publicznego skierowanej do mieszkańców.
- Brak konsultacji społecznych w zakresie inwestycji miejskich w dziedzinie transportu publicznego.
- Niedostosowanie infrastruktury drogowej na potrzeby komunikacji miejskiej, szczególnie w przypadku ostatnich inwestycji miejskich:
- zastosowanie progów zwalniających na trasach komunikacji autobusowej (ul. Bałuckiego, ul. Moniuszki),
- niewprowadzenie priorytetu dla komunikacji miejskiej w sygnalizacji świetlnej,
- błędy w projektowaniu inwestycji drogowych (skrzyżowanie ul. Skrzydlatej i Lotniczej, ronda o zbyt małym promieniu skrętu).
3. Propozycje zmian
- Uproszczenie i uelastycznienie taryfy przewozowej oraz siatki połączeń do potrzeb mieszkańców m.in. poprzez:
- wprowadzenie biletu dobowego,
- konsultacje społeczne
- rezygnacja z proponowanego trybu Check-in i Check-out wprowadzającego nakaz dwukrotnego kasowania biletu przy wejściu i wyjściu z pojazdu w ramach Systemu Elbląskiej Karty Miejskiej.
- Rzetelne informowanie o inwestycjach miejskich oraz organizowanie ogólnodostępnych konsultacji społecznych dla zainteresowanych stron ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców wraz z zastosowaniem nowoczesnych
form komunikacji.
- Opracowanie strategii promocji transportu publicznego.
- Polepszenie koordynacji działań w dziedzinie inwestycji infrastrukturalnych między Urzędem Miejskim, a przewoźnikami w celu wyeliminowania błędów tj. ustawianie progów zwalniających na trasie linii autobusowych czy niedostosowanie szerokości jezdni/promieni skrętu z uwzględnieniem pojazdów komunikacji miejskiej.
Przypomnijmy, prowadzący spotkanie Marcel Klinowski jest pomysłodawcą inicjatywy Tramwaje dla elblążan (www.tramwajedlaelblazan.pl) oraz autorem strony internetowej poświęconej tramwajom (www.tramwaje.elblag.webd.pl).
Kolejne spotkanie Forum Rozwoju Elbląga odbędzie się 18.03.2010 o godzinie 18: 00 w Elblągu w biurowcu Elzam przy ul. Grunwaldzkiej 2 B 1 sala nr 6. Spotkanie to poświecone będzie inwestycjom sportowo-rekreacyjnym w Elblągu. Zapraszamy na spotkanie wszystkich chętnych Elblążan zainteresowanych tą tematyką i
mających ciekawe pomysły.
Cezary Balbuza
Znany miłośnik? A kto go zna? Bo ja nie.
Ronda małe nie są żadna przeszkodą. W Szwajcarii widziałem zwykłe skrzyżowania w mieście z namalowanym kółkiem (o średnicy 1m) w środku i z organizacja ruchu jak na rondzie. A w Pelplinie jest rondo z kółkiem o średnicy 2m . Jeżdżą tamtędy wielkie ciężarówki.
jestem znafcą problemów tramwajowych, uważam,że maisto powinno kupić conajmniej 20-30 sztuk nowych tramwajów, za te 300-450 milionów złotych bedziemy mieli fajne tramwaje
Dopóki Słonina i jego kumple będą rządzić miastem, to debaty FRE będą nic nieznaczącymi spotkaniami które w żadnym stopniu nie będą mieć wpływu na rozwój miasta. Ponieważ Słonina myśli że wie co dla nas Elblążan będzie najlepsze i nie liczy się ze zdaniem mieszkańców a tym bardziej ze zdaniem autorów takich inicjatyw jak FRE.
Pan Klimowski niech lepiej zajrzy na swoją stronę bo od prawie roku czasu nie dodaje nowych zdjęć do realizowanej właśnie inwestycji.
znafca ma rację. I dodatkowo za miliard piękne przegubowe autobusy.
przede wszystkim powinni wprowadzic bilety godzinne - tak jak w Gdansku
Czekałem cierpliwie na ten temat .Wreszcie jest,zacznijmy od prawdy :przystanki nie dostosowane do swobodnego wsiadania i wysiadania dotyczy to tramwai i autobusów ,Autobusy w szybach wewnątrz szyb para i woda ,są autobusy na zewnątrz brudne,tramwaje na zakrętach nie mogą się mijać jeden z drugim-tylko w Elblągu? dlaczego są torowiska jedno szynowe dużo rozjazdów,czekanie na mijanki,jazda stadami wszyscy na raz-dublowanie numerów w tym samym kierunku.Ostatnie zimowe święto tramwai zrobione bez smaku byle jak.Zacznijmy od prostych spraw kubła , wody i mycia.Elbląg ma tradycje tramwajarskie szanujmy je i ludzi którzy je tworzyli.
do jezry ty pacanie jak można wprowadzić przegobowki jak niema dostosowanych dlugich przystanków???haha zal mi tych waszych komentarzy bezsensownych
brak biletu dobowego to moim zdaniem największa wada w ofercie biletowej, po za tym brak wspólnych przystanków autobusowo-tramwajowych umożliwiających szybką przesiadkę w głównych punktach miasta tj. dworzec, pl. grunwaldzki, hetmańska - sąd - grota roweckiego, 12 lutego itd.