Na kilka godzin w tygodniu przyjdzie opiekunka, która pomoże w zaspokojeniu codziennych podstawowych potrzeb życiowych. Umyje, wykąpie, zrobi zakupy, posprząta, a w miarę możliwości postara się zapewnić kontakt z rodziną i otoczeniem. Obecnie w Elblągu z takiej pomocy korzysta 588 osób. Są to osoby starsze, chore lub niepełnosprawne. - Z roku na rok osób korzystających z naszych usług opiekuńczych przybywa – mówi Mirosława Marjańska, Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Ustawa o pomocy społecznej wskazuje, że pomoc w formie usług przysługuje osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności lub innej przyczyny wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione. Usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobom, które wymagają pomocy innych osób, a rodzina nie może takiej pomocy zapewnić. Usługi świadczone są w mieszkaniu osoby, która potrzebuje pomocy lub w ośrodkach wsparcia takich jak środowiskowe domy samopomocy, kluby samopomocy, dzienne domy pomocy.
Co obejmują usługi opiekuńcze?
Usługi opiekuńcze mogą obejmować:
- pomoc w codziennych zajęciach, takich jak robienie zakupów, sprzątanie, gotowanie, załatwianie spraw w urzędach itp.,
- mycie, kąpanie, ubieranie, pomoc dla osób chorych, dozowanie lekarstw, prześciełanie łóżka, zapobieganie powstawaniu odleżyn i odparzeń, karmienie,
- w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z rodziną i otoczeniem,
- specjalistyczne usługi opiekuńcze – np. pielęgnacja wspierająca proces leczenia, rehabilitacja fizyczna i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub zaleceniami specjalisty z zakresu rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii.
Jak otrzymać taką pomoc?
By otrzymać pomoc w postaci usług opiekuńczych najpierw należy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Następnie pracownicy MOPS-u przeprowadzają wywiad z potencjalnym świadczeniobiorcą oraz ustalają dochód, sytuację rodzinną oraz zakres pomocy.
Część usług udzielana jest bezpłatnie, a za część świadczeniobiorca płaci. Jest to uzależnione od dochodów. Natomiast elblążanie, którzy przekroczyli sto lat życia mają prawo do bezpłatnych usług opiekuńczych. Obecnie w naszym mieście jest dziewięć takich osób.
Limitów nie ma
- Nie mamy żadnych limitów określających ile osób i w jakim zakresie w danym roku może otrzymać taką pomoc – mówi Mirosława Marjańska, Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.- Mimo, że liczba osób wymagających opieki z roku na rok rośnie, pomoc otrzyma każdy kto jej potrzebuje.
A kto pomoże opiekunkom,czy ktoś interesuje się losem opiekunek,ciężko pracują za 5zł/godz!!!!!! ZA TO ,ŻE NIE WYCIĄGAJĄ RĘKI DO MOPS TYLKO CIĘŻKO PRACUJĄ SĄ NIEDOCENIANE,PONIŻANE PRZEZ PODOPIECZNE. MOŻE PANI MARJAŃSKA WYPOWIE SIĘ NA TEN TEMAT!!!!!!
ciężka praca i z pewnością niezapłacona... ale zapytajcie Prezydenta, czy nie ma więcej kasy na OPIEKUNKI ?