18 listopada 2009 roku Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyjął dwa stanowiska dotyczące służby zdrowia na Warmii i Mazurach. Obydwa zostaną przedstawione Ministrowi Zdrowia na spotkaniu 23 listopada 2009 roku - czytamy na portalu Wrota Warmi i Mazur.
Jedno z nich jest konsekwencją rozmów z dyrektorami wojewódzkich placówek służby zdrowia, drugie dotyczy prac nad zmianami ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, które prowadzi Ministerstwo Zdrowia.
- Nasz niepokój budzi brak finansowania świadczeń wykonywanych ponad limity umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia, co powoduje poważny deficyt w wielu zakładach opieki zdrowotnej – mówi Jolanta Szulc, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Konsekwencje planowanego obniżenia finansowania świadczeń zdrowotnych poniesie lecznictwo zamknięte, także kosztem nakładów na procedury ratujące życie. Krytyczna jest w naszym regionie sytuacja w zakresie finansowania lecznictwa psychiatrycznego. Szpitale psychiatryczne na Warmii i Mazurach, mają najniższą w kraju wycenę za punkt. Nie znajdujemy żadnego uzasadnienia dla nierównego traktowania psychiatrii w Polsce. Niedostateczny poziom finansowania szpitali psychiatrycznych na Warmii i Mazurach prowadzi je do katastrofy finansowej. Postulujemy zniesienie ograniczenia limitowania świadczeń zdrowotnych nie tylko w zakresie psychiatrii, ale także w chorobach zakaźnych i gruźlicy. Sytuację pogarsza fakt, że wyznaczone centralnie wynagrodzenie lekarzy rezydentów staje się często porównywalne z ustalonym w warunkach lokalnych wynagrodzeniem lekarzy z długoletnim doświadczeniem. To nieuchronnie prowadzi do protestów załogi lub odpływu fachowej kadry medycznej, wywołuje presję na podwyżki płac i wymusza na dyrektorach zwiększanie kosztów wynagrodzeń porządkujące strukturę płac.
Wojewódzkie placówki służby zdrowia skarżą się także na brak stabilnej polityki w zakresie wymagań technicznych i kwalifikacyjnych, co uniemożliwia racjonalne planowanie. Na rok 2010 mają być zmienione wymagania dotyczące sposobu organizacji i wyposażenia wielu oddziałów szpitalnych. Brak okresu przejściowego w dostosowaniu może uniemożliwić z powodów formalnych zakontraktowanie świadczeń nawet w szpitalach z oddziałami o charakterze odwoławczym. Ponadto zbyt wygórowane wymagania kwalifikacyjne i ilościowe obsady kadrowej powodują, że w trudny do uzasadnienia sposób, podwyższa się koszty funkcjonowania lub przekreśla się fachowy personel z długoletnim doświadczeniem zawodowym.
Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego poparł także rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i proponowaną przez ministerstwo likwidację art. 59a. W obecnej sytuacji gospodarczej gwarantowanie pracownikom samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej wzrostu wynagrodzeń wprost od wzrostu przewidywanych przychodów nie jest możliwe. Nałożony na publiczne jednostki ochrony zdrowia obowiązek, wynikający z przepisu art. 59a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, od początku jego obowiązywania jest sprzeczny z ideą samodzielności zakładów opieki zdrowotnej i racjonalności ekonomicznej podejmowanych decyzji gospodarczych w tych zakładach.